Ներկայացման նախադիտումներից օգտվելու համար ստեղծեք հաշիվ ձեզ համար ( հաշիվ) Google և մուտք գործեք՝ https://accounts.google.com


Սլայդի ենթագրեր.

Ի՞նչ է փողը:

Լուծիր խաչբառը Մարդու հիմնական կարիքը. Անհրաժեշտ է բնական պաշարների արդյունահանման և ապրանքների արտադրության համար։ (Աշխատանք)

Լուծեք խաչբառ 2. Նա բակի արահետների վրա է, երեխաները նրա կարիքն իսկապես ունեն, Նա շինհրապարակներում է և ծովափին, Նա նույնիսկ հալված է ապակու մեջ (Ավազ)

Լուծել խաչբառ 3. Տաքացնել, չորացնել, ծեծել, պատառոտել, ոլորել, հյուսել Ու դնել սեղանին (Կտավատի)

Լուծել խաչբառ 4. Քիմիական .... տնտեսության անբաժանելի մասն է: (արդյունաբերություն)

Լուծեք խաչբառ 5. Աշխատանք, որը մարդիկ անում են այլ մարդկանց որոշակի կարիքները բավարարելու համար (Ծառայություններ)

Լուծեք խաչբառ 6. Այն շատ դիմացկուն է և առաձգական, շինարարների համար հուսալի ընկերը, տները, աստիճանները, պատվանդանները կդառնան գեղեցիկ և նկատելի (Գրանիտ)

Փողը հատուկ ապրանք է, որը կարելի է փոխանակել ցանկացած ապրանքի և ծառայության հետ:

Անցյալի փող

Անցյալի փող = 1000 կոուրի խեցի 1 ցուլ

Անցյալի փողեր Ոսկու և արծաթի ձուլակտորներ

Ներկա փողը

Փոխանակում Առք և վաճառք Փոխանակման եղանակներ

Ապրանքի գինը - մեկ բանի, ապրանքի արժեքը

Ֆիզիկական դաստիարակություն րոպե Պինոկիոն ձգվեց, մեկ անգամ կռացավ, երկու անգամ կռացավ: Նա ձեռքերը տարածեց կողքերին, բայց, ըստ երևույթին, չկարողացավ գտնել մետաղադրամը: Մետաղադրամներ ստանալու համար մենք պետք է կանգնենք մեր մատների վրա: Թփից մետաղադրամ վերցրեք, հազվադեպ թաղեք դաշտում, որ աճեն։

Սովորածի ամրապնդում Ինչ է կոչվում աշխատանքի դիմաց վճարումը: ( Աշխատավարձեր) Փո՞ղ խնայե՞լ եք ապագայի համար։ (Խնայողություններ) Ի՞նչ դրամական միավորներ գիտեք: (Ռուբլի, դոլար, եվրո, դինար, լատ, գրիվնա, մարկեր)

Սովորածի համախմբում Հատուկ ապրանք, որը կարելի է փոխանակել ցանկացած այլ ապրանքի և ծառայության հետ (Փող) Որոշ ապրանքների ուղղակի փոխանակում մյուսների հետ (Փոխանակում) Ինչպե՞ս էր կոչվում գրիվնայի կեսը: (Ռուբլի)

Դասի ամփոփում Ինչ է փողը

«Մտածիր» բաժնի 1-ին առաջադրանք. (էջ 71) Առաջադրանքներ 2, 3, 4, 5 (դասագիրք, էջ 72)


Թեմայի վերաբերյալ՝ մեթոդական մշակումներ, ներկայացումներ և նշումներ

Այս թղթապանակը պարունակում է դասի ամփոփում և ներկայացում մեզ շրջապատող աշխարհի մասին 3-րդ դասարանի համար: Նյութը արխիվացված է....

«Ի՞նչ է փողը»:

Դաս մեզ շրջապատող աշխարհի մասին «Ի՞նչ է փողը» Մեզ շրջապատող աշխարհը: Պլեշակով Ա.Ա. Այն, ինչ մեծահասակին թվում է պարզ և սովորական, հետաքրքիր և ուսանելի է երեխայի համար: Հնարավորինս պարզ բառերով...

Դասի նախագիծ մեզ շրջապատող աշխարհի մասին 3-րդ դասարանում «Ի՞նչ է փողը» («Ռուսական դպրոց»)

Նյութը ներկայացնում է 3-րդ դասարանի «Ի՞նչ է փողը» շրջապատող աշխարհի վերաբերյալ դասի նախագծի մշակումը՝ մեթոդական հիմնավորումով՝ երկրորդ սերնդի Դաշնային պետական ​​կրթական ստանդարտներին համապատասխան (դաս նախագիծ, սկիզբ...




















Հետ առաջ

Ուշադրություն. ՆախադիտումՍլայդները միայն տեղեկատվական նպատակներով են և կարող են չներկայացնել շնորհանդեսի բոլոր հատկանիշները: Եթե ​​դուք հետաքրքրված եք այս աշխատանքով, խնդրում ենք ներբեռնել ամբողջական տարբերակը:








Հետ առաջ

Դասի տեսակը. Համակցված.

Դասի նպատակը՝ սովորողների համար ձևավորել հիմունքները տնտեսական գիտելիքներփողի մասին, դրա տեսքի պատմությունը.

Դասի նպատակները.

- ներմուծել «փոխանակում», «առք ու վաճառք», «փոխանակում», «փող», «գին» և որոշ դրամական միավորներ.
- զարգացնել ուսանողների խոսքը, հիմնականը ընդգծելու, համեմատելու, ընդհանրացնելու ունակությունը.
- ընդլայնել երեխաների հորիզոնները.
– զարգացնել վարքի մշակույթ շուկայական պայմաններում:

Դասի ընթացքում ուսանողները.

Թարմացում:

- գաղափարներ ապրանքա-դրամական հարաբերությունների առանձնահատկությունների մասին.
- գիտելիքներ և պատկերացումներ փողի տեսակների, դրանց բնորոշ հատկանիշների, մարդկանց մեջ հայտնվելու ձևերի մասին.
- գաղափարներ տարբեր երկրների դրամական միավորների մասին.
- գաղափարներ մարդու կյանքում փողի գործառույթների մասին:

Գնել:

- գաղափարներ այն մասին, թե ինչ է փողը;
- գիտելիքներ, որոնք ընդլայնում են մարդու մտահորիզոնը ապրանք-փող հարաբերությունների ոլորտում՝ բացատրելով ապրանքների գնի, արժեքի և քանակի փոխհարաբերությունները.
- դրամաշրջանառության առաջացման և զարգացման միջև պատճառահետևանքային կապեր հաստատելու ունակություն.
– վերլուծված հասկացությունները՝ «փոխանակում», «գնում և վաճառք» համեմատելու ունակություն.
- գաղափարներ Ռուսաստանում առաջին փողի մասին:

Ամրացնել:

– խմբային, զույգով, ճակատային և անհատական ​​աշխատելու հմտություններ.
- տեղեկատվության տարբեր աղբյուրների (տեքստային, լսողական, տեսողական) հետ աշխատելու ունակություն.
- տեղեկատվություն ամփոփելու, հիմնականը կարևորելու, եզրակացություններ անելու, դիտարկելու, տրամաբանորեն արտահայտելու ձեր մտքերը, օրինակներ բերելու, ձեր տեսակետը վիճելու և ուրիշների կարծիքների նկատմամբ վերաբերմունք արտահայտելու, հարաբերություններ հաստատելու, համագործակցելու ունակություն.
- բնավորության հատկություններ, ինչպիսիք են դասընկերների կարծիքների և տեսակետների նկատմամբ հարգանքը, փողի նկատմամբ խնայող վերաբերմունքը, փող վաստակողների նկատմամբ հարգալից վերաբերմունքը, մեծահասակներից ստացված միջոցների ռացիոնալ օգտագործումը:

Պահանջվող սարքավորումներ և նյութեր.

– Համակարգիչներ – 11 հատ. (1 ուսուցչի համար, 10 ուսանողների համար)
– Մուլտիմեդիա պրոյեկտոր, էկրան:
- «Ի՞նչ է փողը» ներկայացում:
– Էլեկտրոնային թեստ՝ հիմնված ուսումնասիրված դասի նյութի վրա.
– ռուսական մետաղադրամներ (ժամանակակից, հնացած);
- թղթային փողի նկարազարդումներ (ժամանակակից և հին) (Հավելված 1);
- բացիկներ գործնական աշխատանքի համար;
- քարտեր «Եկեք փոխանակենք» խաղի համար;
Մեզ շրջապատող աշխարհը. 3-րդ դասարան. Դասագիրք հանրակրթական հաստատությունների համար. Մաս 2. /Ա.Ա. Պլեշակովը։ - Մ.: Կրթություն, 2009:
- Մեզ շրջապատող աշխարհը: 3-րդ դասարան. Աշխատանքային տետր. Մաս 2. /Ա.Ա. Պլեշակովը։ - Մ.: Կրթություն, 2009:

Դասի առաջընթաց

I. Կազմակերպչական պահ

(Միացված այս փուլումԴասը օգտագործում է ողջույնի ակտիվ մեթոդը՝ «Ողջույն արմունկներով»):

- Տղե՛րք, որպեսզի սկսենք մեր դասը շրջապատող աշխարհի մասին լավ տրամադրություն, առաջարկում եմ խաղալ «Բարևիր արմունկներով» խաղը։ Դուք պետք է կանգնեք շրջանագծի մեջ, հաշվարկեք առաջինը, երկրորդը, երրորդը և կատարեք հետևյալը.
Յուրաքանչյուր «թիվ մեկ» ձեռքերը դնում է իր գլխի հետևում, որպեսզի արմունկները մատնանշվեն դեպի կողքերը։
Յուրաքանչյուր «թիվ երկու» ձեռքերը դնում է կոնքերի վրա և ձեռքերը տարածում կողքերին։
Յուրաքանչյուր «թիվ երեք» թեքվում է առաջ, ափերը դնում է ծնկներին և արմունկները դուրս է հանում կողքերին:

Առաջադրանքը կատարելու համար տրվում է ընդամենը 3 րոպե։ Այս ընթացքում դուք պետք է բարևեք հնարավորինս շատ դասընկերների:

II. Նշեք դասի թեման և նպատակը: Ուսանողների գիտելիքների թարմացում

– Տղերք, մեր դասի թեման որոշելու և նախորդ դասերին ձեր ուսումնասիրած նյութը կրկնելու համար մենք հիմա խաչբառ կլուծենք: (Ներկայացում 1)

Ուսուցիչը կարդում է հարցերը.

1. Տնտեսության երեք հենասյուներից մեկը. Դրա վրա են հիմնված բնական պաշարների արդյունահանումը և ապրանքների արտադրությունը։ (ԱՇԽԱՏԱՆՔ)

2. Նա բակի արահետների վրա է,
Երեխաներին դա իսկապես անհրաժեշտ է
Նա շինհրապարակում է և ծովափին,
Այն նույնիսկ հալված է ապակու մեջ: (ԱԶ)

3. Գյուղատնտեսության կանոններ, օրենքներ. (ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆ)

4. Բաղադրիչտնտ. (ԱՐԴՅՈՒՆԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆ)

5. Աշխատանք, որը մարդիկ անում են այլ մարդկանց կարիքները բավարարելու համար: (ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ)

6. Ո՞ր արդյունաբերությունն է արտադրում կոնֆետներ, թխվածքաբլիթներ, մածուն: (սնունդ)

– Ո՞ր բառն է ընդգծված սյունակում: (ՓՈՂ) (Սլայդ 1)

– Խաչբառի յուրաքանչյուր բառ կարո՞ղ է կապված լինել փողի հետ: Բացատրիր.

– Այսօր, տղերք, դուք կիմանաք, թե ինչ է փողը, երբ է այն հայտնվել, որն է եղել առաջին փողը։ (Սլայդ 2)

III. Նոր նյութ սովորելը

1. Զրույց առանց փողի մարդկանց կյանքի մասին

- Հիմա ձեզանից որևէ մեկը կարո՞ղ է ասել, թե ինչ է փողը:

– Պարզելու համար մենք կգնանք կարճ ճանապարհորդության։

-Ո՞վ է մեր դիմաց: ( Նախնադարյան մարդիկ) (Սլայդ 3)

- Ի՞նչ եք կարծում, նրանք փող ունե՞ն:

-Իհարկե ոչ:

Նախնադարյան մարդիկ ապրում էին քարանձավներում, հագնում էին կենդանիների կաշի և ուտում այն, ինչ նրանց տալիս էր բնությունը: – Մենք ժամանակի մեջ առաջ ենք գնում հազարավոր տարիներով: Մարդիկ արդեն սովորել են աճեցնել անհրաժեշտ բույսերը, որոշ կենդանիների ընտանի կենդանիներ են դարձրել, սովորել են երկաթ պատրաստել, գործվածք հյուսել և շատ ավելին: Յուրաքանչյուր գործի համար անհրաժեշտ էին արհեստավորներ։ Յուրաքանչյուր մարդ չէր կարող բույսեր աճեցնել և գործվածքներ հյուսել, կոշիկ կարել և երկաթ պատրաստել, տներ կառուցել և դաշտեր ցանել: Մարդիկ պետք է իրար մեջ բաժանեին աշխատանքը։ Ոմանք սկսեցին որս անել, մյուսները՝ ընտանի կենդանիներ բուծել, մյուսները՝ զբաղվել գյուղատնտեսությամբ, իսկ մյուսները՝ երկաթ կեղծել։

-Ի՞նչ է տեղի ունեցել նման հասարակության մեջ: (Արտադրված ապրանքների ավելցուկ կար և տանը այլ ապրանքներ ունենալու անհրաժեշտություն): (Սլայդ 4)

-Ինչո՞վ սկսեցին զբաղվել մարդիկ:

«Նրանք սկսեցին տարբեր առարկաներ փոխանակել միմյանց հետ։ Խեցեգործները փոխում էին ամաններն ու սափորները, դարբինները փոխում էին նետերի գլխիկները, դանակներն ու կացինները։ Ֆերմերներ – հացահատիկ, բուսական յուղ; հովիվներ - ցուլեր, ոչխարներ, բուրդ և կաշի: Հաղթանակած մարտիկները՝ նրանց գերիները։ (Սլայդ 5)

«Բայց շատ դժվար էր ապրանքների փոխանակումը։ Իրերի և ապրանքների արժեքը տարբեր է: Դա կախված է նրանից, թե որքան աշխատուժ է ծախսվում այս կամ այն ​​իրը պատրաստելու համար։ Օրինակ, մեկ խոյի համար կարող եք ձեռք բերել երկու կացին, չորս սափոր կամ սայլ: (Սլայդներ 6-7)

- Ուրիշ ի՞նչ կարող էին փոխանակել մարդիկ:

– Եվ որքան տարբեր ապրանքներ էին հայտնվում, այնքան ավելի դժվար էր դրանք միմյանց հետ փոխանակելը։ Օրինակ, պետք է ձուկը փոխանակել կովի հետ. նախ պետք է շատ ձուկ բռնել, որպեսզի փոխանակումը հավասար լինի: Երկրորդ՝ գտեք մարդ, ում ձուկը շատ է պետք։ Երրորդ, համոզվեք, որ ձուկը չի փչանում։ Նաև գների հետ թռիչք է եղել. Այսօր մի պարկ ալյուրը կարելի է փոխանակել 2 կացինով, իսկ վաղը սոված վաճառականը ձեզ 3 կացին կտա մեկ պարկ ալյուրի դիմաց։

– Ապրանքների փոխանակումը ապրանքների հետ կոչվում է BARTER:

-Ի՞նչ փոխանակում եք իրականացնում ձեր միջև:

2. Խաղ «Եկեք փոխանակվենք»

(Դասի այս փուլում կիրառվում է թեմայի շուրջ աշխատելու ակտիվ մեթոդ)։

- Տղե՛րք, հիմա մենք մեզ ռեզիդենտ կպատկերացնենք հին Ռուսաստան. Դուք բաժանված եք 4 խմբի՝ վաճառականներ, արհեստավորներ, որսորդներ, գյուղացիներ։ Ձեզանից յուրաքանչյուրն ունի տարբեր առարկաների նկարներով բացիկներ և հանձնարարություն, թե ինչ է ձեզ հարկավոր տոնավաճառից տուն բերելու համար: Փորձեք փոխանակել հիմա սեփական ապրանքներպահանջվողին:

(Դուք կարող եք բացիկներ պատրաստել այնպես, որ երեխաները միայն կրկնակի փոխանակման միջոցով կարողանան փոխանակել իրենց իրը ճիշտ բանի հետ):

Առաջադրանքը կատարելու ժամանակը 3 րոպե է:

- Ձեզ դուր եկավ Հին Ռուսաստանի տոնավաճառը:

- Ո՞վ չկարողացավ փոխանակել:

– Ի՞նչ դժվարություններ առաջացան փոխանակման ընթացքում:

- Համաձա՞յն եք այն պնդման հետ, որ իսկապես շատ դժվար էր ապրանքների փոխանակումը:

- Ի՞նչ եք կարծում, մարդիկ ի՞նչ են մտածել իրենց կյանքը հեշտացնելու համար:

3. Ուսուցչի պատմությունը առաջին փողի մասին

– Փոխանակումն ավելի հեշտ դարձնելու համար մարդիկ սկսեցին մտածել, թե որ իրն է առավել հարմար դրա համար: Շատ փորձեցինք՝ անասուններ, մորթիներ, գործվածքների կտորներ, թռչնի փետուրներ, հացահատիկ, ծխախոտ, նույնիսկ չորացրած ձուկ։ (Սլայդ 9)

- Այդպիսի փողը հարմար՞ էր։ (Ոչխարներն ու ցուլերը պետք է ինչ-որ տեղ պահել և կերակրել, իսկ սնունդը փչացնել պահեստից):

– Աստիճանաբար մարդիկ հասկացան, որ փողը պետք է լինի ոչ թե ժամանակավոր, այլ մշտական։ Պահպանման ընթացքում կամ ձեռքից ձեռք անցնելիս դրանք չպետք է փչանան։ Ձեզ հետ հեշտ տեղափոխելու համար փող է պետք: Անհրաժեշտ է, որ դրանք հեշտությամբ բաժանվեն փոքր մասերի, բայց չկորցնեն իրենց արժեքը։

– Առաջին փողերից մեկը հարավային ծովերում ականապատված կովերի պարկուճներն էին: Խեցիների վրա անցք են բացել և ուլունքների պես մի թելից 40-ական պատյան են կապել։ (Սլայդ 10)

– Ինչո՞ւ էին հարմար։ (Չի փչացել, չի կորցրել տեսքը, հեշտ է տեղափոխել):

-Հարմարավետ?

– Անցել են շատ տասնամյակներ մինչև մետաղական փողի հայտնվելը։ Բայց դրանք նույնպես տարբերվում էին ժամանակակիցներից։ Նրանք ունեին ձողերի, օղակների, ճյուղերի և ձուլակտորների տեսք։ (Սլայդ 11)

– Որո՞նք են մետաղական փողի առավելությունները: (Դրանք չեն փչանում, դրանք կարող են օգտագործվել ցանկացած ապրանքի համար վճարելու համար)

– Ռուսաստանում կար փոխանակման մետաղադրամ՝ արծաթե գրիվնա (ձուլ): Եթե ​​ապրանքն ավելի քիչ արժեր, ապա գրիվնայից շրջան էր կտրվում։ (Սլայդ 12)

-Ի՞նչ է պատահել։ (ՌՈՒԲԼԻ)

– Իվան IV-ի օրոք թողարկվեց փող, որը պատկերում էր ձիավոր՝ նիզակը ձեռքին: Ի՞նչ հայտնվեց: (ԿՈՊԵՅԿԱ)

4. Վարժություններ աչքերի համար (Սլայդ 13)

– Մետաղական փողը դեռևս կարևոր թերություն ուներ. Որոշեք, թե որն է: (Դրանք ծանր են և շատ տեղ են գրավում: Հեռավոր երկրների հետ առևտուր անող հարուստ վաճառականների համար վտանգավոր և անհարմար էր բեռը իրենց հետ տանելը. ինչպես էլ թաքցնես, ավազակներն ու ավազակները անմիջապես կգտնեն այն): Մարդիկ ելք են մտածել՝ ոսկին փոխանցել են բանկ՝ պահելու, փոխարենը ճանապարհին վերցրել են ոսկու թղթե կտրոններ։ Ահա թե ինչպես է առաջին անգամ հայտնվել թղթադրամը, որի վրա գրված է, թե որքան ոսկու է այն հավասար։ (Սլայդ 14)

-Ուրեմն, տղերք, ի՞նչ է փողը։ (Հատուկ ապրանք, որը կարելի է փոխանակել ցանկացած այլ ապրանքի և ծառայության հետ): (Սլայդ 15)

– Ապրանքների փոխանակումը փողի հետ կոչվում է ԳՆՈՒՄ ԵՎ ՎԱՃԱՌՔ:

– Ինչպե՞ս իմանանք, թե որքան գումար պետք է վճարենք այս կամ այն ​​ապրանքի համար: (Յուրաքանչյուր ապրանք և յուրաքանչյուր ծառայություն ունի իր գինը): (Սլայդ 16)

- Մարդկանց փող որտեղի՞ց:

5. Ֆիզիկական վարժություններ (Սլայդ 17)

Պինոքիոն ձգվեց,
Մի անգամ կռացավ, երկու անգամ կռացավ։
Նա ձեռքերը տարածեց կողքերին,
Ըստ երևույթին, ես չգտա մետաղադրամները:
Մեզ մետաղադրամներ ստանալու համար
Մենք պետք է կանգնենք մեր մատների վրա:
Ստացեք մետաղադրամ թփից,
Հազվադեպ է նրանց թաղել դաշտում։

IV. Սովորած նյութի ամրապնդում

- Տղերք, նոր թեմայում լավ եք աշխատել: Հիմա ես առաջարկում եմ ստուգել ինքներդ:

1. Գործնական աշխատանք զույգերով

– Սեղանին ունեք ռուսական մետաղադրամներ՝ 1 ռուբլի և 1 կոպեկ: Պետք է որոշել, թե ինչ է պատկերված և գրված դրանց վրա, ինչպես են կոչվում մետաղադրամի մասերը։ Այժմ բացեք դասագիրքը - էջ. 70, տետր՝ էջ. 39 առաջադրանք թիվ 3 – գործնական աշխատանքզույգերով։

Դասագրքի տեքստ. այն կողմը, որի վրա պատկերված է զինանշանը (դիմանկար կամ այլ գծագրություն) ճակատն է: Այն կոչվում է «դիմաց» կամ «արծիվ»։ Մյուս կողմը հակառակն է։ Այն ցույց է տալիս դրա անվանումը, այսինքն, դրա անվանական արժեքը (օրինակ, 1 ռուբլի, 5 ռուբլի): Այս կողմը կոչվում է «հետադարձ» կամ «պոչեր»: Մետաղադրամների մակագրությունը կոչվում է լեգենդ, իսկ մետաղադրամի եզրը՝ «եզր»

– Կարդացեք առաջադրանք 2-ում, թե ինչ անուններ ունեն մետաղադրամի տարբեր մասերը: Նշեք մետաղադրամի մասերը ձեր նոթատետրում:

2. Անհատական ​​աշխատանք

Ուսումնասիրված նյութի զույգերով ստուգում.

– Մետաղադրամները դրեք ձեր առջև, որպեսզի տեսնեք առջևի կողմը: Ինչ է դա կոչվում: Այժմ տեղադրեք այն այնպես, որ հակառակ կողմը տեսանելի լինի: Ինչ է դա կոչվում:

Ի՞նչ անվանական արժեք է նշված դրա վրա: Իսկ լեգենդը. (Սլայդ 18)

– Դիտարկենք ժամանակակից և հին փողերը. ի՞նչ է պատկերված և նկարված դրանց վրա: (2 րոպե) (Հավելված 1)

- Տարբեր ժամանակների փողերը ինչո՞վ են նման և տարբեր:

3. Անկախ աշխատանք աշխատանքային գրքույկներում

– Բացեք էջ. 38, առաջադրանք 2.

– Հավելվածից կտրեք դրամական միավորների լուսանկարները և տեղադրեք դրանք: Ստորագրեք անունները.

– Ի՞նչ դրամական միավորներ են օգտագործվում ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում: (Սլայդ 19)

4. Դասարանում ուսումնասիրված նյութի վերջնական թեստ (ներկայացում 2)

Դասի գործունեության մասին արտացոլում

- Տղերք, ո՞րն էր այսօր դասի հիմնական հարցը:

-Իսկ ի՞նչ է փողը։

– Ի՞նչ տեսակի փոխանակումներ գիտեք այժմ:

- Ինչպե՞ս պետք է գումար ծախսել:

- Ինչպե՞ս կարող եք բացատրել ասացվածքը. Ոչ թե փողով ապրելու, այլ բարի մարդկանցով։

Աշխատանքի վերջնական արտացոլումը դասին իրականացվում է ակտիվ «Արդար» մեթոդով: Ուսանողներին առաջարկվում է պատկերացնել, որ նրանք այսօր անցկացրել են տոնավաճառում և խնդրել են պատասխանել հարցերին.

- Ամենից շատ ինձ դուր եկավ...

- Ես ավելի շատ կգնեի այս...

- Ես բավականաչափ գումար չունեի…

- Ամենաշատը գնել եմ...

-Տոնավաճառի ամենաարժեքավոր բանը...

– Կցանկանայի մի հայացք գցել շարքերի...

(Դասի այս փուլում կիրառվում է արտացոլման ակտիվ մեթոդը): ( Սլայդ 20)

– Գրեք մինի-շարադրություն «Ինչի՞ համար է փողը» թեմայով:

Օգտագործված աղբյուրներ և գրականություն.

- Դմիտրիևա Օ.Ի. Մաքսիմովա Տ.Վ. Դասի զարգացումներ «Աշխարհը մեր շուրջը» դասընթացի համար՝ 3-րդ դասարան՝ Ուսումնական թեմաների փոփոխականություն. Թեստեր, գործնական թեստեր և այլն: Դասերի նոր հավաքածու. Էդ. 2-րդ, վերանայված, լրացուցիչ - Մ.: Կրթություն, 2008:

– Արեֆիևա Ի.Պ., Լազարև Տ.Վ. Ակտիվ ուսուցման մեթոդների հավաքածու: – Միջազգային զարգացման ինստիտուտ «ԷկոՊրո», 2008 թ

Դաս 23

Դասի թեմա. Փող.

Դասի նպատակները.Աշակերտներին ծանոթացնել փողի ծագման և մարդու կյանքում դրա կարևորության հետ: Զարգացնել տնտեսական բաշխման հմտությունները կանխիկ. Սերմանել խնայողություն և տնտեսություն:

Դասի տեսակը.ԶՈՒՆ-ի ձևավորում.

Դասի ձևաչափ.Դասի ներկայացում.

Սարքավորումներ.Դասի շնորհանդես, համակարգիչ, մուլտիմեդիա պրոյեկտոր։

Դասի բովանդակությունը.

    Կազմակերպչական պահ.(2 սլայդ)

Հոգեբանական տրամադրություն.

«Կապիտան».

1. Ի.պ. կանգնած. Հերթականորեն թեքեք ձեր թեւը արմունկի մոտ, դրեք այն ձեր ճակատին և նայեք հեռավորությանը:

2. Ձեռքեր ուսի մակարդակի վրա՝ ձեռքերը, թեքվում են դեպի կողքերը, շրջեք ղեկը:

3. Ի.պ. կանգնած. Գլուխը թեքեք կողմերին - ստուգեք ճանապարհորդության վայրը:

4. Ի.պ. կանգնած. Ձեռքերը գոտու վրա: Կես կծկվել, ոտքը դնել կրունկի վրա:

2. Դ/զ-ի ստուգում.(3 սլայդ)

Ընդլայնել «փոխանակում» բառի իմաստը.

Ի՞նչ է բարդ փոխանակումը:

Ի՞նչ է փողը:

Հարցերի պատասխանները պետք է պատրաստեիր ծնողներիդ հետ միասին։ հետեւյալ հարցերը:

Որտե՞ղ են պատրաստվում ձեր հեռուստացույցը, կահույքը կամ սպասքը:

Ո՞ր երկրներից են այս բաները եկել ձեզ մոտ:

Ո՞վ է պատրաստ պատասխանել.

3. Զեկուցել դասի թեմայի վերաբերյալ:

Այսօր մենք կխոսենք փողի մասին: Կրկին կրկնեք, թե ինչ է դա փող?

4. Աշխատեք դասի թեմայով:

(4 սլայդ)

ՓՈՂ - ամեն ինչ, որն ընդունվում է որպես ապրանքների և ծառայությունների վճարում: Նյութեր, որոնցով արտահայտվում է մնացած բոլոր ապրանքների արժեքը:

Հիշենք փոխանակման պատմությունը, որի մասին խոսեցինք վերջին դասում։

«Դարբինը փոխանակման համար կացին է բերել և ուզում է դրա համար խոյ առնել, բայց անասնապահին հացահատիկ է պետք, գյուղացուն՝ սափորներ, իսկ սափորների տիրոջը՝ կացին։ Սա նշանակում է, որ պետք է կոմպլեքս փոխանակում կատարել՝ սկզբում կացինը փոխեք սափորների հետ, հետո սափորները հացահատիկի հետ և միայն դրանից հետո հացահատիկը փոխեք խոյի հետ»։

Այնպես եղավ, որ շատ երկրներում մի ապրանք, որն արտահայտում էր ուրիշների արժեքը

ապրանք, կար անասուն.

(5, 6, 7 սլայդ) Ապրանքներ, որոնք հին ժամանակներում ծառայում էին որպես փող.

(8 սլայդ)Իսլանդիայի գների ուղեցույց

(9 սլայդ) Ապրանքային փողը փոխարինվել է մետաղադրամներով, թղթադրամներով

(10, 11 սլայդ) Ի՞նչ տեսակի փողեր կան:

Աստիճանաբար մարդիկ անցան թանկարժեք մետաղներից մետաղադրամներ հատելուն։ Հետո հայտնագործվեց թղթային փողը, որի թիկունքում կանգնած էր թանկարժեք մետաղներ . Փողի առաջացումը հեշտացրեց ապրանքների փոխանակումը, այսինքն՝ առևտուրը։

(12, 13 սլայդ)

Ի՞նչ կարելի է գնել փողով:

Էլ ի՞նչ ենք գնում, բացի իրերից, կահույքից, հագուստից, մեքենաներից։ (Ծառայություններ, լույս, գազ, ջուր և այլն)

Այլ կերպ ասած, Փող- սա հատուկ ապրանք է, որն ընդունվում է բոլորի կողմից ցանկացած ապրանքի կամ ծառայության դիմաց: Բոլոր ծառայություններն ու ապրանքներն իրենց գինը արտահայտում են փողով։

5. Մարմնամարզություն աչքերի համար. (14 սլայդ)

6. Տնտեսական խնդիր«Մենք խելամտորեն փող ենք ծախսում»: (15 սլայդ)

Կարդացեք պատմությունը և լրացրեք բաց թողնված տեղերը:

Մոռաց տատիկ

Մի օր մայրս Թիմուրին տվեց 200 տենգե և ասաց. «Այս փողով կարող ես ինչ-որ բան գնել»։մի քաղցր բան դպրոցում թեյի ժամանակի համար»։ Թիմուրը որոշեց շոկոլադ գնել և գնացՎմոտակա կրպակը. «Ինչքա՞ն արժե այս շոկոլադը»: - Թիմուրը հարցրեց տատիկին. վաճառողուհի. «Հարյուր քսան տենգե», - պատասխանեց նա: «Ես կարող եմ գնել միայն __ շոկոլադ- Տիմուրը վրդովվեց. Բայց հետո տատիկն ասաց. «Դուք հարցնում եք սրանք կապույտ փաթեթներով? Այսպիսով, նրանք վաճառում են 100 տենգեով»: «Լավ, ես կարող եմ գնել արդեն __շոկոլադներ, թեև սա նույնպես բավարար չէ»։ Տատիկը չթողեց. «Ա՛յ տղա,Ի Ես խառնեցի, այս շոկոլադներն արժեն 65 տենգե»։ Թիմուրը խոժոռվեց և հաշվեց, պարզվեց. որ նա կարող է գնել __ շոկոլադ: Հանկարծ տատիկ-վաճառողը սկսեց լաց լինել.Եվ Ես այսօր հոգնել եմ, իմ գլխում ամեն ինչ շփոթված է: Սա ճիշտ գին է»։ Եվ Թիմուրը տեսավոր նա շոկոլադե սալիկի վրա փակցնում է գնի պիտակ՝ «50 տենգե»։ Թիմուրը հիացած էր և անմիջապես գնեց __շոկոլադներ.

Պատասխանեք հետևյալ հարցերին.(16 սլայդ)

    Արդյո՞ք Թիմուրը ցանկանում էր շոկոլադ գնել:

    Արդյո՞ք նա ուներ դա անելու հնարավորություն։

    Ի՞նչ եք կարծում, ինչո՞ւ է Թիմուրը բազմիցս փոխել իր որոշումը, թե քանի շոկոլադ գնել:

Ինչի՞ց էր կախված նրա որոշումը։

(17 սլայդ)

Ինչպես կարող եք ասել. (փող է հավաքում թիակով, շատ փող)

Ե՞րբ են դա ասում։

(18 սլայդ)

7. Տնային աշխատանք.

Մակարդակի առաջադրանք. Առաջինը «3» է, առաջինը և երկրորդը՝ «4», երեքն էլ՝ «5»:

(19 սլայդ)

8. Դասի ամփոփում.

    Ինչի՞ մասին էին նրանք խոսում դասարանում:

    Ի՞նչ նոր ես սովորել:

    Ձեզ հետաքրքրեց դասը:

(20 սլայդ)

ՇՆՈՐՀԱԿԱԼՈՒԹՅՈՒՆ ԴԱՍԻ ՀԱՄԱՐ:

ՓՈՂ է

ա) այն ամենը, ինչ ընդունվում է որպես ապրանքների և ծառայությունների վճար

բ) պարտադիր վճարները, որոնք քաղաքացիները վճարում են պետությանը դրանցից
եկամուտը

Թիվ սլայդ 1
Սլայդի նկարագրություն.
Ներկայացում 3-րդ դասարանում մեզ շրջապատող աշխարհի մասին դասի համար «Ի՞նչ է փողը» Ներկայացման հեղինակ՝ ուսուցիչ տարրական դասարաններՄոսկվայի Միխայլովա Լյուբով Ալեքսանդրովնա ԳՕՈՒ թիվ 962 միջնակարգ դպրոց
Սլայդ թիվ 2
Սլայդի նկարագրություն.
Ի՞նչ է փողը:
Սլայդ թիվ 3
Սլայդի նկարագրություն.
Փողը ապրանքների փոխանակում է (որոշ ապրանքների ուղղակի փոխանակում մյուսների հետ) (փոխանակում, որում ներգրավված է փողը)
Սլայդ թիվ 4
Սլայդի նկարագրություն.
Փողի թանգարանում Փողի պատմությունը
Սլայդ թիվ 5
Սլայդի նկարագրություն.
Հին ժամանակներում, երբ փողը դեռ գոյություն չուներ, մարդիկ որոշ իրեր փոխանակում էին ուրիշների հետ: Բայց որպեսզի փոխանակումը հավասար լինի, պետք է իրերը համեմատել միմյանց հետ, ինչը կարող է բարդ խնդիր լինել։ Եվ դեռ պետք է գտնել մեկին, ով ունի այն, ինչ անհրաժեշտ է, և միևնույն ժամանակ կարիք ունի այն, ինչ առաջարկվում է դրա դիմաց:
Սլայդ թիվ 6
Սլայդի նկարագրություն.
Եվ մի օր մարդիկ սկսեցին մտածել, թե ինչպես հեշտացնել փոխանակումը: Պետք էր ինչ-որ բան, որը կարելի էր փոխանակել ցանկացած անհրաժեշտ բանի հետ։ Այսպես սկսվեց փողի պատմությունը։
Սլայդ թիվ 7
Սլայդի նկարագրություն.
Այս պատմությունը երկար էր. Փորձեցինք տարբեր իրեր՝ մորթիներ, գործվածքներ, անասուններ։ Բայց ամեն ինչ չափազանց անհարմար էր։ Տղամարդը հասկացավ, որ իրեն մշտական ​​փող է պետք, որը կարող է միշտ տանել իր հետ, և միևնույն ժամանակ այն չի փչանա օգտագործման և պահպանման ժամանակ։
Սլայդ թիվ 8
Սլայդի նկարագրություն.
Առաջին հաջողված գտածոն եղել են կովերի արկերը: Այս փողը նման էր ուլունքների. փորված խեցիները հավաքել էին թելերի վրա՝ ձեզ հետ տանելու համար։ Բայց դրանցից շատերը պետք էին, քանի որ խեցիների արժեքը ցածր է։
Սլայդ թիվ 9
Սլայդի նկարագրություն.
Աստիճանաբար պարզ դարձավ, որ ամենահարմարը մետաղական փողն է։ Եվ հայտնվեցին մետաղադրամներ: Նրանք անմիջապես կլոր ձև չստացան, բայց էությունը մնաց՝ որոշակի քաշով մետաղի կտոր։ Լիդիացիներն առաջինն էին, որ մետաղադրամներ թողարկեցին մ.թ.ա 7-րդ դարում։ Ժամանակի ընթացքում այլ ազգեր սկսեցին օգտագործել մետաղական փողերը: Մետաղադրամները պատրաստվում էին ոսկուց, արծաթից և պղնձից։
Սլայդ թիվ 10
Սլայդի նկարագրություն.
Հետո ինչ-որ մեկը հասկացավ, որ գումար վճարելու խոստումը կարող է հավասարվել փողի, եթե վստահում ես խոստացողին: Այսպես ի հայտ եկան գրավոր պարտավորություններ, որոնք ավելի հեշտ է տանել քեզ հետ, քան ոսկին։ Եվ դա ավելի ապահով է: Երբ մարդիկ դա հասկացան, փողի ծագման պատմությունը հանգեցրեց մեզ ծանոթ թղթային թղթադրամների հայտնվելուն։
Սլայդ թիվ 11
Սլայդի նկարագրություն.
Արժույթը երկրի դրամական միավորն է և դրա տեսակը (ոսկի, արծաթ, թուղթ) 1 իեն = 100 սենամ
Սլայդ թիվ 12
Սլայդի նկարագրություն.
1 ֆունտ = 100 պենս
Սլայդ թիվ 13
Սլայդի նկարագրություն.
1 դոլարը բաղկացած է 100 ցենտից
Սլայդ թիվ 14
Սլայդի նկարագրություն.
Բրենդ
Սլայդ թիվ 15
Սլայդի նկարագրություն.
ֆրանկ
Սլայդ թիվ 16
Սլայդի նկարագրություն.
1 թուրքական լիրա = 100 ղուրուշ
Սլայդ թիվ 17
Սլայդի նկարագրություն.
Սլայդ թիվ 18
Սլայդի նկարագրություն.
100 կոպեկ
Սլայդ թիվ 19
Սլայդի նկարագրություն.
Աշխարհի ամենագեղեցիկ մետաղադրամները
Սլայդ թիվ 20
Սլայդի նկարագրություն.
Սլայդ թիվ 21
Սլայդի նկարագրություն.
Սլայդ թիվ 22
Սլայդի նկարագրություն.
Ժամանակը փող է Մետաղադրամը արևային ժամացույց է
Սլայդ թիվ 23
Սլայդի նկարագրություն.
Պալաու, 2011, $5 «Մեկ ծաղկաթերթ փառքի համար, մեկ լեպ