Mestská rozpočtová škôlka vzdelávacej inštitúcie kombinovaná materská škola „ZLATÝ KĽÚČ“ mestského sídliska „Robotnícka obec Vanino“ mestskej častiÚzemie Chabarovsk

Metodické podujatie - organizačná a činnostná hra v rámci zdokonaľovania pedagogický zbor k otázke „Zavedenie federálnych štátnych vzdelávacích štandardov predškolská výchova» prostredníctvom interného školiaceho systému.

Zhrnutie obchodnej hry
„Inovatívne technológie v predškolských vzdelávacích inštitúciách.
klady a zápory"

Cieľ: podnietiť aktivitu predškolských pedagógov k využívaniu inovatívnych technológií vo výchovno-vzdelávacom procese našej predškolskej inštitúcie, zvýšiť kompetenciu pedagógov v tejto oblasti.
Prípravné práce:
Výber odborníka
Vytvorenie klipu
Samostatné zostavovanie tvorivých tímov učiteľmi, výber moderátora tímu.
Tvorba prezentácií učiteľmi na základe pracovných skúseností s využívaním inovatívnych technológií.
Vytvorenie prezentácie pre vedúceho učiteľa na tému „Inovatívne aktivity v predškolských zariadeniach“
Príprava certifikátov pre účasť v obchodnej hre

Metódy a techniky:
psychologické (pohoda prostredia, psychická kompatibilita členov tímu, motivácia k úlohe hry a obsahu činností na jej dosiahnutie, rešpektovanie jednotlivca a jeho predstáv, povzbudzovanie k individuálnym činom, reflexia a pod.);
organizačné (prehľadnosť predpisov, pripravenosť hracej plochy, špecifické rozloženie a dodržiavanie rolí, voľba tempa hry adekvátna možnostiam hráčov a pod.);
didaktické (spôsobilosť hráčov, viditeľnosť výsledkov kolektívnej duševnej činnosti).

Vybavenie:
Projektor, notebooky, fotografie, výstrižky zo starých novín, časopisov, pohľadníc atď., karty s pedagogickými situáciami, papierové nádoby Whatman na reflexiu, okrúhle žetóny - „mince“.
Miesto: MBDOU d/s “Golden Key”, dedina Vanino

Pohybujte sa metodické podujatie

Úvodná časť
Starší učiteľ: Stanovenie cieľa – posolstvo

Dynamika vývoja modernej spoločnosti predstavuje nové a komplexnejšie výzvy pre vzdelávací systém. Projekt „Federálny štát vzdelávací štandard predškolská výchova“ naznačuje potrebu modernizácie systému predškolského vzdelávania. Dnes, keď sa hľadajú a vyvíjajú inovácie, ktoré prispievajú ku kvalitatívnym zmenám v činnosti predškolských zariadení, mení sa aj postavenie učiteľa a jeho výchovné funkcie. Je dopyt po učiteľovi, ktorý je schopný postaviť prácu s deťmi na progresívnych programoch a technológiách a moderných vzdelávacích prístupoch. Musí byť tvorcom pedagogického procesu, mať flexibilné myslenie, obratne využívať inovácie, čím sa stávajú hlavným mechanizmom pri práci s predškolákmi.
Pomôžte učiteľom s osobnými a profesionálny rozvoj V našom predškolskom vzdelávacom zariadení bola povolaná špeciálne organizovaná metodická služba. Preto je jedným z cieľov mojich aktivít v dnešnej obchodnej hre rozvíjať systém zvyšovania kvalifikácie pedagogických zamestnancov aktívnymi formami metodickej práce. Na dosiahnutie tohto cieľa som určil nasledujúce úlohy:
Úlohy:
- identifikovať počiatočnú úroveň vedomostí, pedagogických schopností a zručností každého učiteľa (Cvičebná asociácia, prezentácia pracovných skúseností s využívaním inovatívnych technológií - každý tvorivá skupina);
- vytvárať vzdelávacie prostredie pre realizáciu učiteľa ako profesionála; realizovať svoj tvorivý potenciál (analýza pedagogických situácií, Zadanie pre učiteľov “ Brainstorming“, IKT)
- uskutočňovať reflexiu výchovného hnutia (sumarizovať).
Starší učiteľ: Vážení učitelia, teraz si určte hlavný cieľ vašej činnosti v rámci tohto metodického podujatia.
Starší učiteľ: Aby ste sa naladili na tempo obchodnej hry, pozrite si videoklip, kde ústredné miesto zaujímajú deti (pozrite si klip) Prečo ide o deti, ale téma našej obchodnej hry je úplne iná. Pretože v našej pedagogickej činnosti robíme všetko pre dobro detí a ich rozvoj.

Starší učiteľ: prezentácia
Snímka 2. Dnes je implementácia federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu v r predškolská práca, vyžaduje, aby sme prešli na zavádzanie inovácií do vzdelávacieho systému. Rozvoj predškolského vzdelávania a prechod na novú kvalitatívnu úroveň sa nezaobíde bez rozvoja inovatívnych technológií.
Snímka 3 Prečítajte si zo snímky
Slide 4 Čo je inovácia - Inovácia je inovácia. Inovácia (inovácia) je komplexný proces vytvárania, šírenia, implementácie a používania nového praktického nástroja, metódy, koncepcie a pod. inovácie na uspokojenie ľudských potrieb.
Snímka 5 prečítaná z obrazovky + Účel využitia inovácií vo vzdelávaní DOW proces- vytváranie podmienok pre inovačných procesov v predškolských vzdelávacích zariadeniach využívanie vedomostí, zručností a schopností získaných v odbornej činnosti učiteľmi.
Gól (Hra inovatívne technológie) - zvýšiť význam organizovania hier vo výchovno-vzdelávacom procese predškolských vzdelávacích inštitúcií.
Cieľom (Zdravotne šetriace technológie vo výchovno-vzdelávacom procese) je utvárať u predškolákov predstavu o dôležitosti fyzického a duševného zdravia človeka; rozvíjať schopnosť chrániť a posilňovať svoje zdravie.
Cieľom (Technológie na vytváranie predmetovo-rozvojového prostredia v predškolskej vzdelávacej inštitúcii) je vytváranie a skvalitňovanie predmetovo-rozvojového prostredia v predškolskom vzdelávacom zariadení.
Cieľ (Návrhové a výskumné aktivity detí do školského veku) - formovanie vedecko-kognitívneho, prakticko-aktívneho, emocionálno-morálneho postoja k realite u predškolských detí.
IKT znamená používanie počítača, internetu, televízie, videa, DVD, CD, multimédií, audiovizuálnych zariadení, teda všetkého, čo môže poskytnúť deťom dostatok príležitostí na komunikáciu a zvýšiť ich kognitívnu aktivitu.
Snímka 6 – čítanie z obrazovky

Starší učiteľ:
Cvičebná asociácia - účastníkom hry sa podáva loptička v kruhu a nazývajú sa asociácie podľa frázy - inovatívne technológie.

Hlavnou časťou je obchodná hra
V hre bude účastníkov posudzovať odborník (Sokolova O.A. - vedúca predškolského výchovného zariadenia).
Vedúci predškolskej vzdelávacej inštitúcie: Počas obchodnej hry bude hlavnou jednotkou merania skúseností učiteľa „Coin“ (okrúhly čip), ktorý dostanete, ak správne splníte úlohy.
Starší učiteľ: Obchodná hra zahŕňa obohatenie skúseností učiteľov s používaním inovatívnych technológií pri práci s deťmi.
Účastníci hry sú rozdelení do 3 tímov (domáca úloha).
Obchodný herný plán:
1. Prezentácia: (prednášajú moderátori skupín) „Zo skúseností s využívaním inovatívnych technológií“ (čas 5 minút) Jasne uveďte názov inovatívnej technológie; jeho účel a ciele (smer); výhody a nevýhody tejto technológie. Aké vidíte perspektívy využitia tejto technológie pri práci s predškolákmi? A TO JE VŠETKO!
2. Pedagogické situácie
Starší učiteľ: Rodina zohráva dôležitú úlohu pri výchove a rozvoji detí predškolského veku. To, čo rodina nosí v sebe, sa nedá ničím postrehnúť. V rodine musí dieťa vidieť, že je o neho postarané, milované a že sa berie ohľad na jeho názor. Mimoriadny význam má práca učiteľov s rodinami. To, ako kompetentne budujeme interakciu s rodičmi, závisí od blaha detí. Navrhujem, aby ste si rozohrali situácie, s ktorými sa stretávate v každodennej praxi, kde je dôvodom odmietavý postoj rodičov k inovatívnym technológiám používaným učiteľom a riešite ich ponúkaním možných riešení. Na prípravu máte 3 minúty.
(Pedagogické situácie sú dané. Učitelia musia nájsť optimálne východisko z konkrétnej situácie a zahrať ju, pričom preberajú rôzne roly: učiteľ, rodič, dieťa)
1. situácia.
Učiteľka žiada rodičov a ich deti, aby vytvorili projekt „Bábiky našich babičiek“. Jedna matka to odmieta s odvolaním sa na neschopnosť, nedostatok času a dokonca aj nedostatok materiálov. Aké sú vaše činy?
2. situácia.
Učiteľka realizuje technológiu múzejnej výchovy a rozvoja detí predškolského veku. Pre deti je organizovaná exkurzia do múzea. Matka jedného chlapca sa počas výletu do múzea obáva o bezpečnosť a zdravie dieťaťa a pochybuje o potrebe tohto podujatia. Som dokonca pripravený odmietnuť účasť môjho dieťaťa na ňom. Aké sú vaše činy?
2. situácia.
Po úspešnom zavedení hernej technológie „Cuisinaire’s Sticks“ do práce svojej skupiny učiteľ rodičovské stretnutie odporučil rodičom využiť jej skúsenosti doma. Dieťa z jej skupiny požiadalo svoju matku, aby mu kúpila súpravu hracieho vybavenia na hranie doma. Matka dieťa odmietla s argumentom: „Prečo potrebujete také ťažkosti, kúpme si jednoduchú stavebnicu, je to to isté.
3. ÚLOHA pre učiteľov „Útok na mozog“
Starší učiteľ: Ponúknite svoju inovatívnu technológiu a dokážte dôležitosť svojho nápadu, ktorý môžete realizovať vo vyučovacích aktivitách v predškolskej vzdelávacej inštitúcii.
Úloha pre učiteľov „Útok na mozog“
Vyzývame učiteľov, aby vytvorili koláž jednej technológie a prezentovali ju. Na pomoc učiteľom sa ponúkajú nástroje IKT (notebooky s prístupom na internet) na ťažbu dodatočné informácie v reálnom čase o akejkoľvek technológii.
Koláže sú vyrobené z rôznych materiálov: fotografie, výstrižky starých novín, časopisy, pohľadnice atď. Hlavnou myšlienkou koláže je povedať o určitom systéme, rozmanitosti. Na pomoc - papier Whatman, lepidlo, staré farebné časopisy a čas - 7 minút.
4. Úvaha, zhrnutie: dve nádoby z papiera Whatman
Starší učiteľ: Po skončení hry diskutujte nasledujúce otázky:
Kto sa počas hry cítil pohodlne (prilepte nálepky, na ktorých je uvedené, čo by učitelia chceli preniesť na svoje? praktické činnosti z toho, čo sme sa dnes naučili a počuli)
Kto mal ťažkosti, aké konkrétne (prilepte nálepky, ktoré popisujú ťažkosti, ktoré sa vyskytli počas obchodnej hry, aké konkrétne ťažkosti majú učitelia)
Hlavná otázka pre učiteľov: „Ste ZA alebo PROTI využívaniu inovatívnych technológií vo výchovno-vzdelávacom procese predškolských zariadení? »
Starší učiteľ: Potom spočítajte nazbierané mince - body. Učitelia tak rozvíjajú „ metodické prasiatko" Niekto má viac, niekto menej, ale bohatosť komunikácie a kumulácie pedagogických skúseností sa nedá s ničím porovnať.

6. Porota zhrnie výsledky obchodnej hry a udelí certifikáty.
Záver – závery
Senior pedagóg: Pedagogika, ako každá iná veda, podlieha mnohým zmenám a vývoju. Je to dané predovšetkým tým, že spoločnosť má na učiteľov stále nové a nové požiadavky.
Dôsledkom neustáleho vývoja a zdokonaľovania pedagogických metód sa stali inovatívne technológie, teda technológie, prostredníctvom ktorých dochádza k integračnému procesu nových myšlienok vo vzdelávaní.
Implementácia takýchto technológií je však spojená s množstvom ťažkostí ( finančné zdroje, konzervativizmus niektorých funkcionárov v r vzdelávacej sfére, nedostatočný rozvoj technológií). Okrem toho, napriek zjavnej potrebe inovácie, by sa mala stále implementovať opatrne. Inak neopatrný inovačná činnosť môže viesť ku kríze vzdelávacieho systému.
A predsa je dôležité pochopiť, že pedagogické inovácie sú neoddeliteľnou súčasťou rozvoja pedagogiky a sú nevyhnutné na zlepšenie vzdelávacieho systému.

Vyvinutý: senior učiteľ Zhironkina O.V.

Zhrnutie metodického podujatia pre predškolákov.

Téma: "Zdravý tím - zdravé deti!"

Cieľ: školiť učiteľov v relaxačných technikách, zhromažďovať tím, učiť techniky modelovania loptičiek.

Úlohy:

Vyškoliť učiteľov v technikách rýchlej relaxácie;

Zjednotiť tím prostredníctvom systému hier a teambuildingových cvičení;

Vyškoliť učiteľov v technikách modelovania loptičiek; metódy a techniky na organizovanie učiteľov: hry a cvičenia, osobné demonštračné techniky.

Úvodná časť.

Moderátor: Dobrý deň, milí učitelia. Vaša práca si vyžaduje neustálu, každodennú vysokú koncentráciu pozornosti. Život a zdravie viac ako jedného dieťaťa, alebo dokonca dvoch, závisí od vás. Na konci dňa sa cítite veľmi unavení a vyčerpaní. Tým sa však váš deň nekončí, preto je veľmi dôležité naučiť sa rýchlo spamätať sa, aby ste s novými silami odišli domov, k svojim rodinám a k deťom. Dnes sa vás pokúsime naučiť rýchle relaxačné techniky a tiež vás naučíme, ako modelovať gule, aby ste mohli zdobiť skupinu na dovolenku, vyrábať darčeky pre deti vlastnými rukami.

Časť 1. Cvičenia a hry na budovanie tímu .

Aby ste odviedli dobrú prácu, musíme sa správne nastaviť. Najprv teda pár cvikov na pozdvihnutie nálady.

Cvičenie č.1. "známy"

ciele: pomôcť účastníkom dozvedieť sa o sebe navzájom, znížiť vzdialenosť v komunikácii, znížiť pocit napätia tým, že ich zapojíte do hernej situácie „tu a teraz“.

Pokyny: Na hárok papiera A-4 (½ hárku je v poriadku) musí každý účastník napísať svoje meno a nakresliť obrázok, ktorý odhaľuje jeho charakter. Potom 10 minút všetci chodia po sále a spoznávajú sa. Môžete sa opýtať na akékoľvek otázky.

Cvičenie č.2. "5 bežných znakov."

Cieľ: združenia účastníkov.

Pokyny: Účastníci sa musia rozdeliť do podskupín po 3-5 osobách. V každej podskupine musia účastníci nájsť 5 funkcií, ktoré ich spájajú do 5 minút. Musíte tiež pomenovať skupinu na základe spoločných charakteristík identifikovaných účastníkmi. Jeden z účastníkov sa prezentuje celej skupine.

2. časť "Ako pomôcť učiteľovi rýchlo získať silu."

Relaxácia je dobrovoľný alebo nedobrovoľný stav odpočinku, relaxácie, vyplývajúci z uvoľnenia napätia, po silných zážitkoch alebo fyzickej námahe. Môže to byť nedobrovoľné (relaxácia pri zaspávaní) a dobrovoľné, spôsobené zaujatím pokojného držania tela, predstavovaním si stavov, ktoré zvyčajne zodpovedajú odpočinku a svalovej relaxácii.

Poviem vám o relaxačných technikách, vybraných špeciálne pre učiteľov, ktorí sa počas pracovného dňa unavia a nemajú možnosť úplne obnoviť silu kvôli príliš intenzívnemu rytmu práce a neustálemu preťaženiu.

Urobme cvičenia a uvidíme výsledky. Odporúčam vám robiť tieto cvičenia každý deň.

Cvičenie 1: „Ťahanie“

Toto cvičenie kombinuje dýchanie a pohyby svalov. Stojíme rovno, ruky voľne visia. Vydýchneme, uvoľníme telo. Potom začneme vdychovať nosom a súčasne zdvihneme ruky do strán, dlane smerujú nahor. Po dokončení nádychu spojíme dlane nad hlavou, ruky držíme rovno a ramená pritlačíme k ušiam a zakryjeme ich. Zadržíme dych, natiahneme ruky a chrbticu nahor, kým to nie je pre telo príjemné. Keď cítime potrebu vydýchnuť, pomaly sklopte ruky a vydýchnite nosom.

Toto cvičenie stačí vykonať 1-3 krát, ale pomaly a s radosťou. „Strečing“ tonizuje nervový systém, po ktorom pocítite nával sily a energie, obnovuje krvný obeh a uvoľňuje napätie v rukách a chrbte a pomáha pri bolestiach chrbta.

Cvičenie 2: Vydýchnite "Ha."

Cvičenie trvá veľmi málo času a vykonáva sa, keď potrebujete rýchly výbuch sily a duševnej jasnosti. Prudko, krátko a hlboko sa nadýchneme nosom, potom zadržíme 3-4 sekundy a začneme vydychovať dokorán otvorenými ústami, vytlačíme vzduch po častiach, stiahneme bránicu krátkymi, rýchlymi výbuchmi a zvuk Zaznie „xxx“. Nepotláčame ju, naopak, trochu ju posilňujeme. Po vytlačení všetkého vzduchu z pľúc opakujeme cyklus znova. Tretíkrát sa bude líšiť sila vzduchových rázov a hlasitosť zvuku – mali by byť maximálne, od srdca. Ak vám obrázky pomáhajú, predstavte si, že týmto záverečným „hhha“ zahodíte všetku únavu, napätie a negatívne emócie a smerujete ich k zemi. Celé cvičenie pozostáva z troch dychových cyklov.

Teraz si trochu vymodelujeme gule a oddýchneme si.

Časť 3. "Modelárske gule."

Modelovanie loptičiek sa vykonáva s učiteľmi, aby sa trochu rozptýlili, pretože ide o veľmi nezvyčajnú aktivitu. Každý učiteľ dostane loptu a s každým učiteľom sa úloha plní krok za krokom.

Na konci podujatia sú výsledky zhrnuté. Učitelia si hračku „zajačika“ vymodelovaného z balónov navzájom podávajú a vyjadrujú svoj názor na akciu.

Zobrazujú sa publikácie 101 – 110 z 1 043.
Všetky sekcie | Prázdniny pre vychovávateľov a učiteľov. Scenáre udalostí pre zamestnancov predškolského veku a učitelia

2018 Prázdninový scenár, venovaný Dňu pedagógovia a všetkých zamestnancov predškolských zariadení Vstup detí. Tancujte "Urobili sme sa a pohádali" 1 vedenie: Dobrý deň, milí kolegovia! 2 vedenie: Dobrý deň, milí hostia! 1 vedenie: Je skvelé, že je niečo také v kalendári...

Remake piesne „Gratulujeme učiteľom ku Dňu predškolákov“ Pieseň ku Dňu preškolákov na skladbu „Despasito“ (Despacito) o tvrdej práci pedagógovia-1- Budeme vám tu spievať pieseň o našej práci. Povieme vám pravdu, všetko tak, ako je. A naša práca nie je ľahká, to pre vás nie je žiadne tajomstvo. Nie je však lepšia práca ako tá naša. -2- Áno, sotva môžeme vstať...

Prázdniny pre vychovávateľov a učiteľov. Scenáre podujatí pre zamestnancov a učiteľov predškolských zariadení - Prázdninový scenár pre tím predškolského zariadenia „Deň predškolákov“

Publikácia „Scenár slávnosti pre tím predškolskej vzdelávacej inštitúcie „Deň predškolského veku...“ Scenár „Deň pracovníkov predškolského veku“. Dobrý deň, milí kolegovia! Sme radi, že vás vidíme v našej hale! Moderátor 1. Čas v starostiach rýchlo plynie, Dnes opäť prišiel sviatok. A keď sme dokončili svoju prácu, prišli sme do tejto svetlej, priateľskej haly. Moderátor 2. Deň predškolských pracovníkov...

Scenár pre sviatok „27. september - Deň predškolských pracovníkov“Účel podujatia: priniesť radosť deťom a hosťom dovolenky. Ciele podujatia: 1. Rozvíjať tvorivú činnosť detí; 2. Pestujte si k sebe zdvorilý, priateľský vzťah; 3. rozširovať vedomosti detí o svete okolo nich; 4.Zapojte rodičov do priameho...

Scenár k sviatku „Deň predškolákov“ Cieľ: rozšíriť porozumenie detí o pracovníkoch materskej školy, vytvoriť podmienky na zvýšenie aktívnej účasti rodičov na živote materskej školy. Ciele: formovať rešpektujúci postoj k práci predškolských pracovníkov;...


Priebeh dovolenky. 1.Hudba – vstup pre deti. 2.V.N. -Milí chlapi! Vážení hostia! Dnes je najdôležitejší deň v MATERSKÁ ŠKOLA- sviatok „Deň predškolského pracovníka“. Dovoľte mi zablahoželať všetkým prítomným a úprimne zaželať všetkým: úspechy v práci, šťastie, zdravie, rodinu...

Prázdniny pre vychovávateľov a učiteľov. Scenáre podujatí pre zamestnancov predškolských zariadení a učiteľov - Športové podujatie „Zábava začína pre učiteľov“

Miesto konania športového podujatia „Zábavné štarty pre učiteľov“: Ihrisko Cieľ: Podpora zdravého životného štýlu, zavádzanie telesnej výchovy a športu, vytváranie sviatočnej nálady medzi deťmi, ich rodičmi a učiteľmi. Ciele: - Rozvíjať fyzické vlastnosti...


Deň učiteľov a predškolských pracovníkov je celoruským profesionálnym sviatkom pre všetkých zamestnancov predškolských zariadení. 27. septembra 1963 bola otvorená prvá materská škola v Petrohrade. Ale až v roku 2003 bol tento sviatok zaradený do celoruského kalendára. V...

Detský domov GOBOU-škola č.1

Špeciálna nápravná škola internátna typu VIII

Novgorodská oblasť

Zhrnutie vzdelávacieho podujatia
V sirotinec
« Cesta do "Volshevograd"

pripravený

učiteľka sirotinca

Šabanová Svetlana Jurjevna

Borovichi

2013-12-03

Cieľ: zovšeobecňovať a upevňovať vedomosti detí o zdvorilých slovách a činoch. Úlohy:
    rozvíjať duševné procesy: pamäť, myslenie, reč (na základe predtým získaných vedomostí a osobná skúsenosť) Naučte deti hru „Kvet - farebný kvet“ Rozvíjajte priateľské vzťahy (vedieť pracovať v tíme, počúvať druhých, pomáhať, empatizovať) a komunikatívne vlastnosti detí rôzneho veku: budovať dialóg, schopnosť komunikovať.
Prípravné práce: systém viedol hodiny na témy ako: kultúra komunikácie, etiketa počas sviatkov (ako prestrieť stôl, ako sa obliecť?). Čítame príbehy o zdvorilosti a priateľstve. Prípravné práce: slovníkové dielo „ľudová múdrosť“, „čarovné slová“. Zovšeobecnenie učiva z predchádzajúcich hodín určilo tému hodín, rozdelenie rolí, určenie miesta každého dieťaťa a prípravu potrebného vybavenia. Vybavenie: miestnosť, projektor, na stene hore je nápis „Vezhlivograd“. Na pravej stene" Ľudová múdrosť“, vľavo - „Zdvorilé slová“, výber kníh o zdvorilosti (príbehy, básne) a knihy o etikete. Na stole pri okne je magnetofón. V strede miestnosti sú stoličky pre študentov. O kúsok ďalej je stolička pre učiteľa.

Priebeh lekcie.

Dobré popoludnie chlapci - Povedzte mi, radi cestujete? -Chceš, aby sme teraz išli spolu na výlet ? - Dnes mi poslali truhlicu, pozrime sa, čo je v nej (Otvoria ju - sú tam cukríky, navrchu je poznámka "? Tieto cukríky nie sú jednoduché, zjedzte jeden a prenesie vás to cez moria, cez oceány do zaujímavých krajín”)- Skúsime ich? (vezmite si cukrík po jednom, zatvorte oči) - Predstavte si, že letíte vysoko nad zemou. (zapnite hudbu) - Chlapci, ocitli sme sa v nejakom meste - Aký je zaujímavý názov tohto mesta? Je tam nápis „Magické mesto“. (toto je mesto čarodejníkov - Chlapci, chceli by ste sa stať čarodejníkmi). Vedeli ste, že naučiť sa mágiu nie je ťažké? Stačí mať veľmi silnú túžbu a naučíte sa magické slová a činy. Najprv si povedzme niečo o čarovných slovách. Čo sú to za magické slová? Ukázalo sa. Sú to obyčajné, jednoduché, chytré, užitočné a milé slová. Stali sa magickými, pretože bez nich sa jednoducho nedá žiť. S jedným takým čarovným slovíčkom sme sa už zoznámili pri čítaní príbehov - Kto mi povie, v ktorom príbehu sa objavuje? Čo je to za slovo? (V Oseevovom „Čarovnom slove“ je slovo „prosím“) - Aké ďalšie magické slová poznáte? Hádajme hádanky o týchto slovách - Pamätaj si tieto slová. skontrolujem. Teraz si prečítam príbeh a vy, ak je to potrebné, vložte príslušné čarovné slovo.
Jedného dňa išla Vitya do divadla. V autobuse sedel pri okne. Na ďalšej zastávke nastúpila do autobusu žena. Postavil sa a povedal: „Sadnite si, Prosím.Žena bola potešená a poďakovala Vityi dakujem. Autobus zrazu zastavil. Chlapec náhodou strčil do muža a hneď povedal Prepáčte, prosím. Tak prišiel do divadla. Zazvonil zvonček. Vitya zamieril na svoje miesto. Jeho miesto bolo v strede haly a spýtal sa sediacich: „Prosím, dovoľte mi prejsť. Vitya pristúpila a posadila sa na svoje miesto.- Výborne! Pamätáte si, ako mu starý Pavlík radil, aby vyslovoval čarovné slová? Ako? (hovorte tichým hlasom a pozerajte sa priamo do očí osobe, s ktorou sa rozprávate) Anya si pre nás dnes pripravila báseň. Pozorne ho počúvajte. ("Turecko") - Prečo hostia neprišli do Turecka - Prečo ich zavolal - Teraz vám ponúknem niekoľko problémov, ale nie o sčítaní a odčítaní, ale o rešpekte? Úloha 1. Pri dverách sa zrazili dvaja chlapci a nedokázali sa od seba odtrhnúť. Kto z nich mal dať prednosť tomu druhému, ak má prvý chlapec 7 rokov a druhý 8? (mladší je menejcenný ako starší alebo kto je slušnejší) Úloha 2. Chlapec zakričal na okoloidúceho: "Povedz mi, koľko je hodín?" Pri oslovovaní okoloidúceho sa chlapec dopustil troch chýb. Odpoveď - ktoré? (poď a opýtaj sa, povedz mi, prosím, koľko je hodín) Problém 3. Po ulici kráčali dvaja okoloidúci: starší muž a chlapec. Prvý mal v rukách 5 predmetov: jeden kufrík, tri knihy, jeden veľký balík. Jedna z kníh spadla. "Spadla ti kniha," zakričal chlapec, keď dohonil okoloidúceho. naozaj? – bol prekvapený. Samozrejme, chlapec vysvetlil. Mali ste tri knihy, jeden kufrík a jeden balík. Celkom - 5 vecí. A teraz zostali 4 „Vidím, že dobre vieš odčítanie a sčítanie,“ povedal muž s problémami zdvihnúť knihu. Existujú však pravidlá, ktoré ste sa ešte nenaučili!“ Problémová otázka: aké pravidlá naznačil starší muž? (pravidlá rešpektu) - Výborne! Viete, ako riešiť problémy. Viete, v Oseevovej knihe je nádherný príbeh „Synovia“. Navrhujem, aby ste si to prečítali po jednotlivých úlohách - Prečo starý muž povedal, že vidí iba jedného syna? - Aká je hlavná myšlienka príbehu? - Chlapci, prišiel nás niekto navštíviť? povedal mi, že je vlastníkom mesta. Čarodejník ti chce dať malý darček. Chlapci, uvidíme. ("kvetinové.") - Zahráme sa? Hra "kvet - farebný" Chlapci stoja v kruhu. V strede drží čarodejník kvetinu - viacfarebnú. So slovami Točíš sa, točíš kvet (chlapi kráčajú v kruhu) Pestrofarebný okvetný lístok Zastavíme ťa (zastavia sa) Spoločne povieme slová: Jeden. Dva, tri, dajte nám okvetný lístok. (jeden z chlapcov vyberie okvetný lístok. Ak s úlohou - Vystúpte s niekým vo dvojici)
Úlohy s okvetnými lístkami. 1. Chcete pozvať svojich priateľov na narodeninovú oslavu. Ako to urobíte? 2. Tvoj priateľ neprišiel do školy. Samozrejme, že máte obavy. Zavoláte mu, ale telefón berie jeho matka. Čo poviete? 3. Stretávajú sa tam tí istí chlapci rôzne časy dni: ráno, popoludní a večer. Ako sa pozdravia?4. Slušne položte otázku, na ktorú sa dá odpovedať...? Obchod Magnit je za rohom zaujímavá hra. Chlapci, páčilo sa vám to? Stále máme ľudí, ktorí chcú čítať básne. Prosím, počúvajte Natašu (A. Barto. „Včera som kráčal po Sadovaya“) - O čom je, chlapci, ako sa volá vaša báseň (S. Ya. Marshak. „Ak ste zdvorilí“)? - Aké sú pravidlá obsiahnuté v tejto básni - Koľko básní ste nám povedali, koľko príbehov ste prečítali a všetky sú o zdvorilosti - Pozrime sa teraz na obrazovku: (výraz „ľudová múdrosť ” prišiel najprv premýšľať, potom hovoriť K nám z dávnej minulosti Slovo nevyletel - nechytíš Ľudia, komunikujú z jedného slova, a navždy hádka, dobrá aj zlá, láskavé slovo - ako jarný deň Potom z toho, čo počuli, vyvodili závery." - Ako chápete význam týchto slov? Zapamätajte si tieto myšlienky. Prečítajme si ich spolu, v zbore - Dúfam, že od dnešného dňa sa budete snažiť nikdy nerobiť zlé veci, ale vždy používať magické slová a konať hodné rešpektu. Čas pominie. Vyštudujete školu a vysokú školu a stanete sa staviteľmi, robotníkmi, ale nech ste ktokoľvek, v prvom rade musíte skutočne dospieť. dobrí ľudia- láskavý, statočný, čestný, pracovitý, zdvorilý A toto sa tiež musíte naučiť, aby nie smútok, ale radosť, úsmev spôsobovali slová, ktoré ste povedali, a činy, ktoré ste urobili, aby sa ľudia okolo vás usmievali. Pozrite sa, koľko kníh je tu. A to nie je všetko, čo sa dá prečítať. Sú to nielen príbehy, básne, ale aj knihy, ktoré vás naučia, ako sa správne správať verejných miestach, pri stole, ako hovoriť po telefóne a oveľa viac. Prečítajte si ich - Ďakujeme, čarodejník, že ste k nám prišli, ale je čas, aby sme sa vrátili - Čarodejník vám poďakoval a znova vás pozýva na návštevu - Kde je náš zázrak? Ach, tu je. (Vezmú si kúsok cukríka a zatvoria oči. Hudba znie.) Tu sme doma. Chlapci, páčil sa vám náš výlet - O čom sme sa rozprávali - Ďakujem, lekcia sa skončila?

Popis materiálu: Ponúkam sumár kultúrneho a oddychového podujatia „Vo svete rozprávok“ pre deti predškolského a základného školského veku. Tento materiál bude užitočný pre učiteľov materských škôl, špecializovaných detských inštitúcií, učiteľov základných tried. Toto je súhrn podujatia zameraného na rozvoj zručností detí efektívna komunikácia, tvorivé schopnosti, doplnenie vedomostí o dielach ústneho ľudového umenia.

Zhrnutie kultúrneho a oddychového podujatia „Rozprávková paseka“

integrácia vzdelávacích oblastiach „Poznanie“, „Komunikácia“, „Socializácia“, „Čítanie beletrie“.

Cieľ: Rozvíjanie efektívnych komunikačných zručností, pozitívne sociálne správanie, obohacujúce poznatky o dielach ústneho ľudového umenia.

Úlohy:

Vzdelávacie: formovať predstavy o dielach ústneho ľudového umenia.

Vývojový: rozvíjať pozornosť, pamäť, logické myslenie, kognitívnu činnosť, komunikačné schopnosti, tímovú prácu.

Reč: rozvíjať súvislú reč (rozvíjať u tetiek schopnosť odpovedať na otázky úplnými odpoveďami, zdôvodňovať svoje odpovede).

Vzdelávacie: pestovať záujem o rozprávky a zvedavosť.

Demo materiál: ilustrácie znázorňujúce rozprávkové predmety (repa, zrkadlo, koryto, topánka, jablko, telefón, teplomer, vajce, ihla, palčiak, kľúč, košík koláčov), tlačivá telegramov z r. rozprávkových hrdinov, list od Skazku.

Písomky: mapa s trasou podujatia (ohnivá rieka, vysoké hory, močiarne močiare, husté lesy, nepriechodné rokliny, hlboké jazerá)

Metodické techniky: herná situácia, rozhovor-dialóg, prezeranie ilustrácií, produktívna činnosť detí, zhrnutie.

Priebeh udalosti

Rozprávač: Dobrý deň, chlapci! Pozrite sa, aké je tu krásne, žije tu asi veľa rozprávok. (Prechádza sa po hale, rozhliada sa). Nie, nikoho som nenašiel. Čo je to za list? (číta nahlas). „Pomoc, uniesli ma darebáci! Rozprávka“. Chlapci, musíme zachrániť rozprávku zo zajatia. Aby sme to dosiahli, musíme prejsť testami. Ak súhlasíte, poďme na to!

Chlapi sú testovaní na staniciach. V rukách rozprávača sú mapy s trasou: 1. ohnivá rieka, 2. vysoké hory, 3. močiarne močiare, 4. husté lesy, 5. nepriechodné rokliny, 6. hlboké jazerá. Rozprávkar rozdáva deťom mapy s trasou.

Stanica "Fire River". Rozprávkar kladie báječné otázky:

a) akými slovami začínajú Rusi? ľudové rozprávky? („kedysi“, „v určitom stave“);

b) ktorý hudobný nástroj pomohol dievčaťu Zhenya zbierať jahody? (potrubie);

c) kto ako prvý našiel vežu? (myš);

d) kto s kým zariadil takéto rozdelenie: „Tvoje vrcholy a moje korene“ (človek a medveď);

e) kto prvý opustil žemľu? (od babičky);

f) ktoré dievča stratilo na plese topánku? (Popoluška);

g) ako sa volalo najmenšie dievčatko? (palček);

h) ktoré z prasiatok postavilo najsilnejší dom? (Naf-Naf);

i) koľko mesačných bratov stretla hrdinka rozprávky pri novoročnom ohni (12);

j) ktorý z hrdinov rozbil vežu? (medveď);

k) kto pomohol vyhnať líšku z búdy? (kohút).

Stanica "Vysokiye Gory". Chlapov stretnú lupiči. Ukradli sme veľa vecí, ale nevieme určiť, ktoré to sú.

Zbojníci ukazujú predmety a deti musia uhádnuť, z ktorej rozprávky predmet je. Predmety: repa, zrkadlo, koryto, topánka, jablko, telefón, teplomer, vajíčko, ihla, palčiak, kľúč, košík koláčov.

Stanica "Swampy Bog". Chlapcov stretne stará žena Shapoklyak. "Nenechám ťa ísť ďalej, kým nevyriešiš moje hádanky."

1. A cesta je dlhá,

A košík nie je ľahký.

Chcel by som sedieť na pni,

Chcel by som jesť koláč. (Masha a medveď)

2. Ty, Petya, jednoduchosť,

Trochu som sa pokazil

Nepočúval som mačku

Pozrel sa von oknom. (kohút zlatý hrebeň)

3. Panna je krásna, smutná,

Nemá rada jar

Na slnku je jej ťažko,

Chúďatko roní slzy. (Snehulienka)

4. Nie je tu ani rieka, ani rybník, -

Kde môžem získať trochu vody?

Veľmi chutná voda

V diere od kopyta. (Sestra Alyonushka a brat Ivanushka)

5. Chôdza do školy s knihou ABC

Drevený chlapec

Namiesto toho ide do školy

V drevenej búdke

Ako sa volá táto kniha?

Ako sa volá chlapec? (Pinocchio)

6. Je láskavejší ako všetci ostatní na svete,

Uzdravuje choré zvieratá,

A jedného dňa hroch

Vytiahol ma z močiara

Je slávny, slávny

Toto je doktor..... (Aibolit)

7. Babička dievča veľmi milovala

Dal jej červenú čiapku

Dievča zabudlo svoje meno

No, hádajte, ako sa volala? (Červená čiapočka)

8 Upokoj sa, upokoj sa, zlá čarodejnica,

Nerob si nádeje

V lese som stretol 7 škriatkov

Naši budú zachránení... (Snehulienka)

stanica" husté lesy» . Kikimora kladie zložité otázky.

1. Dostal pijavice

Predal som Karabasu,

Celá vôňa bažinatého bahna

Jeho meno bolo….. (Duremar)

2. Odvážne kráčal lesom,

Ale líška zjedla hrdinu.

Chúďatko zaspievalo na rozlúčku

Volal sa….. (Kolobok)

3. Úbohé bábiky sú bité a mučené,

Hľadá magický kľúč.

Vyzerá hrozne

Toto je ..... (Karabas-Barabáš)

4. Dlhé dni bol na cestách

Aby si našiel svoju ženu,

A lopta mu pomohla,

Jeho meno bolo... (Ivan Tsarevič)

5. Krásne a sladké,

Len veľmi malé!

Štíhla postava

A meno je ..... (Palček)

6. Stovky rokov žil vo fľaši,

Konečne uvidel svetlo

Nechal si narásť fúzy,

To je láskavé.... (Starý muž Hottabych)

7. S modrými vlasmi

A obrovské oči

Toto je bábika herečka

A jej meno je... (Malvína)

8. Nejako prišiel o chvost,

Hostia mu ho ale vrátili.

Je nevrlý ako starý muž

To je smutné..... (Osol)

9. Je to veľký nezbedník a komik,

Má dom na streche.

Chvastún a arogantný,

A jeho meno je... (Carlson)

Stanica „Nepriechodné rokliny“. Poštár Pechkin číta telegramy a chlapci hádajú, od koho sú.

Pechkin: Chlapci dostali telegramy, ale nemôžem určiť, od koho sú. Pomôžte mi prosím!

Telegramy:

- „Uložiť! Zjedol nás sivý vlk“ (7 detí).

- "Zlaté vajce už bolo znesené!" (Kura Ryaba).

- "Zlomil som vežu." Chlapci, pomôžte ho postaviť!" (medveď)

"Stratil som zlatý kľúč." Pomôžte mi ho nájsť“ (Pinocchio)

- "Opustil som svoju babičku, opustil som svojho starého otca." Čoskoro vás navštívim“ (Kolobok).

Stanica "Hlboké jazerá".

Baba Yaga: "Poviem vám rozprávky a hádajte!"

- „Na zelenom pahorku je kvet šarlátovej farby, krása nevídaná a neslýchaná, aká sa nedá povedať v rozprávke ani opísať perom. Jeho vôňa je po celej záhrade, plynule plynie, beží...“ („Šarlátový kvet“).

- „Žena prišla domov a zasadila zrno jačmeňa do kvetináča. Hneď ako ho zasadila, semienko okamžite vyklíčilo a z kvetu vznikol obrovský nádherný kvet, presne ako tulipán“ („Palec“)

- „Spala v podkroví. Priamo pod strechou, na pichľavom slamenom lôžku. A obe sestry mali izby s parketovými podlahami z farebného dreva, s posteľami a veľkými zrkadlami“ („Popoluška“)

„Bola taká milá a nežná, ale z ľadu, oslnivá. Trblietavý ľad, a predsa živý! Jej oči žiarili ako hviezdy, ale nebolo v nich ani teplo, ani pokoj“ („Snehová kráľovná“)

- "Leť, lietaj." Petal

Cez západ na východ,

Cez sever, cez juh.

Po vytvorení kruhu sa vráťte

Hneď ako sa dotkneš zeme,

Byť podľa môjho názoru“ („Tsvetik-Semitsvetik“)

Rozprávkar, oslovujúci Babu Yagu: Splnili sme všetky úlohy, dajte nám rozprávku!

Baba Yaga: No, urob to, vezmi si svoju rozprávku!

Objaví sa rozprávka: Ďakujem vám, chlapci! Zachránili ma zo zajatia a teraz vás budem veľmi často navštevovať. (Oceňuje každého cenami).