Domov

Otvorenie 
Zhrnutie GCD pre deti seniorskej skupiny o kariérovom poradenstve
Cieľ
– rozširovať a konkretizovať predstavy detí o povolaniach ľudí.
Úlohy:
Vzdelávacie: upevnite v reči podstatné mená so všeobecným významom „povolanie“.
Zlepšiť gramatickú štruktúru reči.
Zlepšiť zručnosti pri vytváraní prídavných mien od podstatných mien.
Vývojové: rozvíjať rečovú aktivitu detí.
Rozvíjajte sluchovú pozornosť, pamäť, myslenie. Vzdelávacie: pestovať motiváciu k učeniu, emocionálne pocity..
Podporujte láskavý a rešpektujúci prístup k práci ľudí
rôzne profesie Rozvíjať zručnosti spolupráce a iniciatívy.
Materiál: obrázky predmetov (lekár, kuchár, kaderník); dirigentská taška s lístkami, volant, "mince", predmety pre lekára: teplomer, ucho na počúvanie, injekčná striekačka, lieky, obväz, vata, hračka na gitaru, cukrík; predmety pre kuchára: modely chleba, koláča, koláča; predmety pre kaderníka: kliešte, sušič vlasov, natáčky, nožnice, hrebeň; loptu.

Metodické techniky:
herná situácia, položenie hádanky, otázky, hodina telesnej výchovy „Dupeme nohami“, zhrnutie.
Vychovávateľ:
- Dnes sa vydáme na cestu „Mesto povolaní“, aby sme sa o povolaniach dozvedeli ešte viac a lepšie si zapamätali ich mená. Ale o čom budeme cestovať, sa dozviete vyriešením hádanky:
- Dom kráča po ulici,
Berie nás do práce,
Nie na tenkých kuracích stehnách,
A v gumákoch.
-Je to tak, pôjdeme autobusom. Kto riadi autobus? (šofér). Kto kontroluje lístky? (dirigent). Ako sa volajú ľudia v autobuse? (cestujúci).
Úlohou vodiča a sprievodcu sú deti. Deti platia cestovné u sprievodcu. So zakúpenými lístkami si sadnú na stoličky usporiadané v dvoch radoch a vodič si sadne dopredu.
-Všetci zaplatili cestovné, čo znamená, že môžeme ísť.
Blížime sa k značke „Jedáleň“.
-Čo znamená tento znak? (že je tu jedáleň).
Pristúpime k stolu, kde je obrátený obrázok s podobizňou kuchára. Sú tam repliky chleba, koláča a koláča.
-Kto varí všetky tieto chutné jedlá? (kuchár)
-Správne. Povedz mi, čo ešte robí kuchár? (varí, varí, solí, paprikou, hranolkami, pečie, krája atď.)
- Zo všetkého najviac milujem sladké palacinky. čo sa ti páči Svoju odpoveď začnite slovami „Milujem...“ (každé dieťa pomenuje svoje obľúbené jedlo).
Herné cvičenie „Aká šťava?“ (Cieľ: rozvoj schopnosti tvoriť prídavné mená od podstatných mien).
- Po vyučovaní s vami pijeme džúsy. Šťavy sa vyrábajú z ovocia a bobúľ. Ak bol vyrobený z jabĺk, aký je? (jablko) Z hrušky? čerešňa? Z citróna? Z malín? Z brusníc? (odpovede detí).
- Výborne, odpovedali ste správne. Budeme pokračovať v ceste, obsadili sme všetky svoje miesta.
- Pozri, aké znamenie vidíme? (červený krížik) Čo to znamená? (že je tu zdravotné stredisko).
Deti vystúpia z autobusu a priblížia sa k stolu, na ktorom leží obrátený obrázok lekára s predmetmi herné cvičenie(teplomer, odpočúvacie zariadenie, injekčná striekačka, liek, obväz, vata, hračkárska gitara, cukrík).

-Tento muž páchne ako liek.
V dňoch choroby uzdraví každého, uzdraví,
A bolesť hrdla a bronchitída. kto to je? (lekár)
-Ako sa inak volá lekár ? (lekár)
-Čo robí doktor? (lieči ľudí, podáva injekcie, meria teploty)
-Kde pracuje? (na klinike, v nemocnici)
Herné cvičenie „Čo potrebuje lekár? (Cieľ: upevniť vedomosti o lekárskej profesii, naučiť sa pomenovať predmety potrebné pre prácu lekára, doplniť slovnú zásobu detí)
-Skontrolujme, aké predmety potrebuje lekár pre svoju prácu. Vyberte si každý jeden predmet a povedzte, ako sa volá a na čo slúži.
-Čo si vybral Stepan? (Vybral som teplomer. Lekár ho potrebuje na meranie teploty a pod.)
-A vybral som si gitaru. Potrebuje to lekár k práci? (nie)
- Výborne. A teraz si oddýchneme.
Lekcia telesnej výchovy „Dupeme nohami“
Deti vykonávajú pohyby podľa textu básne.
- Dupneme nohami:
Top-top-top,
Tlieskame rukami:
Clap-clap-clap.
Kývame hlavami.
Dvíhame ruky
vzdávame sa.
Roztiahneme ruky
Poďme všetci v kruhoch.
-Je čas, aby sme sa pohli ďalej. Zastavujeme pri „Holičstve“.
Deti pristupujú k stolu, na ktorom je obrátený obrázok kaderníka, pod obrúskom sú predmety na herné cvičenie (pinzeta, fén, natáčky, nožnice, hrebeň)
Učiteľ kladie hádanku.
- Táto čarodejnica
Tento umelec
Nie štetce a farby,
A hrebeň a nožnice.
Má tajomné schopnosti:
Kto sa dotkne
Stane sa krajším! kto to je? (kaderník)
- Čo robí kaderník? (strihá, robí vlasy, natáča vlasy)
Herné cvičenie „Čo potrebuje kaderník? (Cieľ: upevniť vedomosti o kaderníkovi, naučiť sa pomenovať predmety potrebné pre prácu kaderníka, doplniť slovnú zásobu detí.)
- Vyberte si jednu položku po druhej a povedzte, ako sa volá a na čo je potrebná.
- Čo si Milana vybrala? (Vybral som si fén. Kaderník ho potrebuje na sušenie vlasov a pod.)
- Výborne.
Rečová hra s loptou „Pomenujte svoju profesiu“.
(Cieľ: rozvoj pozornosti a rýchlosti reakcie)
- Deti, postavte sa do kruhu, trochu sa pohráme s loptou. Hra sa volá „Pomenujte svoju profesiu“. Položím otázku a hodím vám loptu, ten, kto chytí, povie odpoveď a hodí mi loptu späť.
- Kto stavia domy? (staviteľ)
Kto hasí oheň? (hasič)
Kto zametá dvor? (čistič ulíc)
Kto doručuje poštu? (poštár)
Kto riadi lietadlo? (pilot)
Kto maľuje steny? (maliar)
- Výborne. Zaujali ich miesta. Naša cesta sa končí. Vraciame sa do škôlky. Spomeňte si, aké profesie ste cestou stretli (kuchár, kaderník, lekár). Čím by si chcel byť, keď budeš veľký? (odpovede detí)
- Tak sme prišli do škôlky. Naša cesta sa skončila. Ďakujem za cestu.

Nizamova Leysan Madekhatovna,

učiteľ

MBDOU DS KV "Zhuravushka"

Nový Urengoy

Integrácia vzdelávacích oblastí:

"poznávanie"

"komunikácia"

"čítanie fikcia»

"zdravie"

"socializácia"

Typy aktivít:

Komunikatívne

Motor

Vnímanie fikcie

Materiál a výbava: Námetové a námetové obrázky, obálky s vystrihnutými obrázkami zobrazujúcimi ľudí s rôznymi profesiami, magnetická tabuľa, prezentácia „Profesie“, karty s obrázkami ľudí s rôznymi profesiami, karty s obrázkami rôznych nástrojov.

Softvérové ​​úlohy:

Vzdelávacie

Objasniť, rozšíriť a aktivovať slovnú zásobu na danú tému.

Precvičte si písanie popisných príbehov

Upevniť poznanie detí, že ľuďom v práci pomáhajú rôzne veci – nástroje.

Vývojový

Pokračujte vo vedení detí v oblastiach ľudská činnosť(veda, umenie, výroba a služby, poľnohospodárstvo), ich význam pre život dieťaťa, jeho rodiny, materskej školy a celej spoločnosti

Rozvíjať schopnosť počúvať a počuť otázku; schopnosť zovšeobecňovať; logické myslenie; záujem detí o proces spoločných aktivít; vizuálna pozornosť a vnímanie.

Vzdelávacie

Pestovať záujem o hodiny, rozvíjať zručnosti spolupráce a vzájomného porozumenia.

Vzbudiť v deťoch záujem a úctu k ľuďom, ktorí v nich pracujú MATERSKÁ ŠKOLA

Priebeh aktivít:

IN: Ahojte chalani! Som veľmi rád, že ťa vidím. A dnes tu máme hosťa. Uhádnite hádanku a zistite, kto to je.

On je, samozrejme, najdôležitejší
Ten zlomyseľný nezbedník je vtipný.
Má na sebe obrovský modrý klobúk
Vandrák a blázon (neviem)

deti: neviem

IN.: Správne.

Dunno vstúpi do hudby a v rukách drží stredne veľkú hruď.

neviem: Dobrý deň! (utiera si čelo rukávom) Bol som unavený, našiel som túto hruď na mesiaci. Otvoril ju a pozrel sa na obsah. A boli tam nejaké obálky, nič si nepochopil?! Myslel som, že som našiel poklad. Rozhodol som sa vám ho priniesť. Môžete pomôcť?

IN.: Tak pomôžme, chlapci?

Deti: áno, áno!!!

Dunno vytiahne prvú obálku a podá ju učiteľovi.

IN.:"Hádaj hádanky."

IN.: Chlapci, na to musíme ísť na obrazovku. Prečítam vám hádanku, ak odpoviete správne, na obrazovke sa objaví obrázok.

Interaktívna prezentácia. stiahnuť professions.pptx (275,26 kB)

Premietanie prezentácie „Profesie v hádankách“

neviem: Výborne chlapci!

IN.: Poďme sa hrať.

Deti a neviem: Súhlasíme.

Vonkajšia hra „Kto potrebuje túto položku?“
(na koberci je ukazovátko, tyč, kniha, naberačka, volant, husle, kefa, vedierko, metla, stetoskop)
Deti sa pri hudbe pohybujú v kruhu. Hudba sa zastaví – deti vezmú predmety a povedia, kto tento predmet potrebuje.

neviem: Mám aj obálku. (dá to učiteľovi)

IN.: Hra "Zbierajte obrázok"

Pre túto hru musíte stáť vo dvojiciach. Neviem a ja dáme každému páru nastrihané obrázky a ty sa ich pokúsiš poskladať.

Varvara Popová
Zhrnutie záverečného GCD na tému „Profesie“

Cieľ: Upevnenie predstáv o profesiách ľudí, nevyhnutnosti a dôležitosti práce dospelých.

Cieľ

Rozširovanie predstáv o práci dospelých, jej nevyhnutnosti a spoločenskom význame.

Rozšírenie a aktivácia slovníka na tému „Profesie“.

Systematizácia poznatkov o profesiách rodičov.

Rozvoj súvislej reči a tvorivej činnosti.

Zlepšenie schopností prerozprávania.

Vybavenie: Predmet obrázky s obrázkami predstaviteľov rôznych profesií, lopta

Prípravné práce:

Konverzácia o profesiách s prehliadkou obrázkov predmetu.

Zostavenie popisných príbehov o povolaniach podľa navrhovaného plánu.

Príprava príbehov s rodičmi o ich povolaniach a kresbách.

Priebeh lekcie

Organizačný moment. Hádanie hádaniek o povolaniach.

Logopéd: „Chlapci, na hodinách sme sa veľa rozprávali o profesiách ľudí, pozerali obrázky, vymýšľali príbehy a hrali sa. Dnes vás pozývam, aby ste si pripomenuli všetko, čo ste sa naučili o profesiách. Skúsme uhádnuť niekoľko hádaniek:

Jack všetkých povolaní

Ušije nám sako a nohavice.

Nie rezač, nie tkáč

Kto je ona, povedz mi? (švárna)

Kto bude predpisovať vitamíny?

Kto môže vyliečiť bolesť hrdla?

Neplač počas očkovania -

Vie, ako sa má liečiť (lekár)

Pravidlá cestnej premávky

Bezpochyby vie.

Okamžite naštartuje motor

Ponáhľať sa autom... (vodič)

Tmavá noc, jasný deň

Bojuje s ohňom

V prilbe, ako slávny bojovník,

Ponáhľa sa k požiaru (hasič)

V skutočnosti, nie vo sne

Lieta vysoko

Let lietadlom na oblohe.

Kto to je, povedz mi? (pilot)

Zvonček hlasno zazvonil

Vyučovanie sa začalo v triede.

Žiak aj rodič vedia

Dá lekciu... (učiteľ)

Všetky vystavené produkty:

Zelenina, orechy, ovocie,

Paradajka a uhorka

Ponuky... (predávajúci)

Učí nás slušnosti.

Číta príbeh nahlas.

Nie učiteľ, nie spisovateľ.

Naša milovaná... (učiteľka)

Logopéd: Skvelé! Vyriešili ste všetky hádanky!

Aktivizácia vedomostí o profesiách. Cvičenie „Vytvorte vetu“

Na tabuli sú obrázky profesií ľudí. Logopéd vyzve deti, aby navrhli povolania: pomenujte povolanie, kde táto osoba pracuje a čo robí. Napríklad: „Rečový terapeut v škôlke učí deti krásne rozprávať.“ Deti vymýšľajú vety a podávajú si loptu.

Logopéd hodnotí prácu detí.

Cvičenie "Nezmysel"

Logopéd: Chlapci, teraz počúvajte vety a opravte chyby:

Obuvník vyrába odevy a krajčír topánky.

Predajca rozdáva knihy a knihovník predáva knihy.

Učiteľ lieči pacienta a lekár učí študentov.

Hudobník hrá hokej a hokejista hrá na klavíri.

Deti plnia úlohu. Logopéd hodnotí ich prácu.

Deti prezentujú doma pripravenú kresbu a príbeh o povolaní jedného z rodičov.

Logopéd: Doma ste si s rodičmi vymysleli príbeh o povolaní vašej mamy alebo otca a nakreslili ste obrázok. Ukážte nám svoje kresby a povedzte nám o profesiách svojich rodičov.

Logopéd dáva každému dieťaťu možnosť reagovať.

Čítanie, odpovedanie na otázky

Logopéd: Chlapci, počúvajte príbeh:

Jedného dňa Vanya a Tanya snívali o tom, čím sa stanú, keď vyrastú.

"Budem lekárkou," povedala Tanya, "Lekár je napokon najdôležitejšou profesiou, pretože lieči ľudí."

A budem stavbár. No predsa staviteľ dôležitejšie ako lekár. Pretože stavia nemocnice, odpovedal Váňa svojej sestre.

- Nie, pravdepodobne je kuchár dôležitejší ako staviteľ. Koniec koncov, ak kuchár nepripraví obed, staviteľ nebude môcť pracovať,“ povedala Tanya.

To znamená, že predajca je dôležitejší ako kuchár. Ak jedlo nepredá, kuchár neuvarí večeru,“ poznamenal Vanya po premýšľaní.

Čo sa stane, ak predajca ochorie a nebude môcť predávať produkty?

Doktor ho vylieči,“ sebavedomo odpovedal Váňa.

Tak kto je potom dôležitejší? “ spýtala sa Tanya zmätene.

Hádanku vyriešila mama, ktorá sa vrátila z práce.

Neexistuje žiadna profesia, ktorá by sa dala nazvať najdôležitejšou. Všetky profesie sú rovnako dôležité, pretože... (Logopedička vyzve deti, aby sa zamysleli a odpovedali na to, čo povedala mama... prospievať ľuďom,“ povedala mama.

Koniec triedy. Hodnotenie práce detí.

Logopéd vloží kresby detí do kartoték a zostaví zložku „Kniha povolaní našich rodičov“

Publikácie k téme:

Náčrt vzdelávacej aktivity na zoznámenie detí seniorskej skupiny s profesiou automechanika „Všetky profesie sú dôležité, všetky profesie sú potrebné“ Plán - priamo načrtnite - vzdelávacie aktivity na predstavenie starších detí predškolskom veku s profesiou automechanika.

Téma: "Divoké zvieratá nášho lesa." Vek: 4-5 rokov. Cieľ: Zovšeobecnenie a systematizácia predstáv detí o divých zvieratách nášho lesa.

Obsah programu: Obohatiť porozumenie detí o Petrohrade, rozvíjať zručnosti sociálna interakcia. Naučte sa skladať predmet.

Predstavujeme Vám priame vzdelávacie aktivity v seniorská skupina kompenzačný smer. Dosahovanie cieľov.

Súhrn vzdelávacích aktivít pre kognitívny rozvoj detí v seniorskej skupine „Všetky povolania sú dôležité, všetky povolania sú potrebné“ Súhrn priamych vzdelávacích aktivít o kognitívnom rozvoji detí v seniorskej skupine

Vytvárať podmienky na pestovanie úctivého a láskavého prístupu k ľuďom rôznych profesií; podporovať schopnosť pracovať v skupine; vziať do úvahy názor partnera;

Stiahnuť:


Ukážka:

Abstrakt GCD

V staršej skupine

na tému „Všetky povolania sú potrebné, všetky povolania sú dôležité“.

Dokončené

učiteľ

MDOU č. 11 „Alyonushka“

Voskresensk

Sokolová E.V.

Prípravné práce:spoznávanie rôznych profesií, čítanie poézie a beletrie, rozprávanie o tom, čím sa chcú deti stať a prečo.

Softvérové ​​úlohy:

Vzdelávacie:oboznámiť deti s viacerými druhmi povolaní, ukázať dôležitosť pracovná činnosť v živote človeka;objasniť, zovšeobecniť a rozšíriť vedomosti detí o charakteristikách profesie kaderníka, kuchára, lekára, predavača, umelca a učiteľa.

Vzdelávacie: podporovať rozvoj koherentnej reči, myslenia, pamäti, zvedavosti, pozorovania,aktivizovať a obohatiť slovnú zásobu detí o podstatné mená, prídavné mená, slovesá na tému vyučovacej hodiny.

Vzdelávacie: vytvárať podmienky na pestovanie úctivého a láskavého prístupu k ľuďom rôznych profesií; podporovať schopnosť pracovať v skupine; vziať do úvahy názor partnera;obhajuj svoj vlastny nazor, dokaz, ze mas pravdu.

Vybavenie:

  • Obrázky s obrázkami ľudí rôznych profesií
  • Ovocie a zelenina pre kuchára
  • Kuchárska čiapka, lekárska čiapka, šatka na scénu
  • Nástroje pre kaderníka a lekára
  • Stojan, reprodukcie obrazov I.I. Shishkina, farby a štetce
  • Produkty a tovar pre predajňu
  • Nádherná taška s náradím a potrebami pre rôzne profesie

Pokrok:

1. Organizačný moment.

Vymyslel niekto jednoducho a múdro

Pri stretnutí pozdrav:

Dobré ráno!

Dobré ráno! - slnko a vtáky.

Dobré ráno! - usmievavé tváre.

Nech sa každý stane láskavým, dôverčivým,

A Dobré ráno trvá do večera.

Chlapci, dnes sa k nám prišli hostia pozrieť na našu prácu. Zaželajte im dobré ráno.

2. Oznámenie témy podujatia. Úvodný rozhovor.

Chlapi, jedného dňa budete všetci dospelí, vyštudujete školu, potom vysokú školu a nájdete si povolanie, v ktorom budete pracovať. Ako chápete, čo je povolanie?

IN výkladový slovník hovorí sa to"Povolanie je hlavným zamestnaním človeka, jeho pracovnou činnosťou."

Rozmýšľal už niekto z vás, čím by sa chcel v budúcnosti stať?

Samozrejme, výber povolania nie je jednoduchá a veľmi zodpovedná záležitosť. Jej výberom si totiž vyberáte podnikanie na celý život. To znamená, že povolanie by vám malo vyhovovať vo všetkých ohľadoch.

A dnes nás všetkých pozývam na krátky výlet do krajiny povolaní. A každý z vás by si mal niečo vyskúšať, vyskúšať si to či ono povolanie.

3. Úvod do profesie kaderníka.

A čo je prvým bodom našej cesty, zistíte uhádnutím hádanky.

Táto čarodejnica, táto umelkyňa,

Nie štetce a farby, ale hrebeň a nožnice.

Má tajomné schopnosti:

Koho sa dotkne, stane sa krásnym.

1 dieťa: - Správne, toto je kaderník a pozývam vás do môjho salónu krásy. Predstavím vám profesiu kaderníka. Toto je veľmi zaujímavé a kreatívna práca, pretože kaderníčka robí každý deň iné účesy. Kaderníci tiež strihajú, farbia, kulmujú a upravujú vlasy. Jedným slovom prinášajú krásu. Ľudia v tejto profesii musia byť úhľadní, zdvorilí a vytrvalí, pretože celý deň strávia na nohách.

Vychovávateľ: - Každá profesia má svoje vlastné nástroje, teda špeciálne predmety, ktoré sú potrebné na plnenie jej úlohy odborná činnosť. Samozrejme, aj takéto nástroje má kaderník.

Úloha je takáto: z prezentovaných nástrojov musíte vybrať tie, ktoré sú potrebné pre prácu kaderníka, a vysvetliť, ako používať toto alebo toto zariadenie. (Na stole sú rôzne doplnky, deti si vyberú, čo potrebujú a vysvetlia).

4. Úvod do profesie kuchára.

Ďalšia záhada a naša ďalšia zastávka.

Chodí v bielej čiapke

S naberačkou v ruke.

Varí nám obed:

Kaša, kapustnica a vinaigrette.

2. dieťa: - Správne, toto je kuchár. Keď vyrastiem, veľmi sa chcem stať kuchárom. Toto je veľmi dôležité a potrebné povolanie. Kuchár vie pripraviť veľa chutných a zdravých jedál, vie piecť koláče a torty. V škôlkach, školách, nemocniciach, továrňach a kaviarňach je kuchár. Každý kuchár by mal svoju prácu milovať.

Vychovávateľ: - Tu, Marina, máš úplnú pravdu. Koniec koncov, ak kuchár varí s láskou a potešením, potom je jedlo neuveriteľne chutné, výživné a samozrejme zdravé.

A poviem vám viac. Každý kuchár vie nielen dobre variť, ale vie aj presne identifikovať chuť rôznych jedál.

Marina a ja sme pre vás vymysleli hru. Volá sa „Uhádni chuť“. Hra ukáže, či máte talent a schopnosti pre kuchárske umenie. So zavretými očami po ochutnaní treba uhádnuť, o aký produkt ide. (Na stole je tanier s kúskami rôznych potravín: jablko, banán, hruška, mrkva, marmeláda, uhorka, pomaranč, čokoláda. Deti skúšajú hádať).

5. Úvod do lekárskej profesie.

Lieči všetky choroby

Každý to pozná z detstva.

Pozerajte sa okolo seba veselšie

Je to najlepší priateľ chlapcov.

3. dieťa: - Správne, toto je lekár. Chcem vám povedať o povolaní lekára. Toto je veľmi dôležitá a potrebná práca. Keby nebolo lekárov, ľudia by často ochoreli a mohli zomrieť na rôzne choroby. Lekári sú rôzni. Napríklad detský lekár ošetruje deti, chirurg operuje, zubár ošetruje zuby, očný lekár kontroluje zrak. Lekári musia byť odvážni, odhodlaní a silní.

Vychovávateľ: - A chcem vám povedať o jednej úžasnej príhode, ktorá sa stala lekárovi, ktorého poznám.

Scéna "Pri návšteve lekára."

Pri stole sedí lekár (dieťa v lekárskom rúchu a čiapke). Ozve sa klopanie na dvere.

doktor: - Áno, áno, vstúpte. (Do kancelárie vstupujú babička a vnučka).

babička: - Dobrý deň, doktor.

doktor: - Dobrý deň, prosím vstúpte. čo ťa trápi?

babička: - Áno, je tu niečo, čo moje oči dobre nevidia.

doktor: - Poďme skontrolovať tvoj zrak. (Ukazuje písmená, babka všetko správne pomenuje).

doktor: - Babička, máš výborný zrak!

babička: - O čom to hovoríte, doktor? Problémy s očami nemám ja, ale moja vnučka!

6. Úvod do profesie predajcu.

Dáva nám tovar a účtenku.

Nie filozof, nie mudrc

A nie superman

A obvyklé... (predávajúci).

4 deti (hovorí za pultom detského obchodu):- Poviem vám o profesii predavača. Toto je veľmi zaujímavá práca, pretože predajcovia komunikujú s rôznych ľudí. Ľudia v tejto profesii musia byť k zákazníkom priateľskí a pozorní. Predajca musí hovoriť o produktoch a pomáhať kupujúcim pri ich výbere.

Vychovávateľ: - A teraz vám náš obchodný poradca Nastya pomôže vybrať tie správne produkty. Pred vami sú rôzne produkty. Popíšem vám vlastnosti niektorých konkrétny produkt. Treba to uhádnuť a vložiť do košíka. A Nasťa vám v prípade potreby pomôže.

  1. Chutné, zdravé, možno kravské alebo kozie. (mlieko)
  2. Sladké, niekedy mliečne, čierne a dokonca aj biele. (čokoláda)
  3. Povzbudzujúce, aromatické, môžu byť zelené alebo čierne. (čaj)
  4. Mliečna, ovocná, s kúskami broskýň, veľmi chutná. (jogurt)
  5. Červené, zrelé, šťavnaté. (Apple)
  6. Kyslé, žlté, oválne. (citrón)
  7. Zubné, bieliace, liečebné a profylaktické. (zubná pasta)
  8. Oranžové, okrúhle, sladkokyslé, chutné. (oranžová)
  9. Zelené, predĺžené, osviežujúce, šťavnaté. (uhorka)
  10. Lahodné, chrumkavé, medové, s orieškami. (cookie)

7. Úvod do profesie umelca.

Tajomstvo : Mám blízkeho priateľa,

Maľuje všetko okolo.

Na okno prší.

Takže vyrastie... (umelec).

5 dieťa (hovorí pri stojane, na ktorom sú reprodukcie obrazov):- Správne, toto je umelec. Keď vyrastiem, snívam o tom, že sa stanem umelcom. Umelec je tvorca, vytvára krásne obrazy. Umelci maľujú krajinky, portréty a zátišia. Pracujú v dielňach alebo maľujú v prírode. Umelci robia náš život krajším.

Vychovávateľ: - Teraz vám navrhujem zahrať si hru „Even Circle“. Budete musieť pomenovať povolanie, ktoré vlastní nástroj, ktorý vyberiem z nádhernej tašky.

Deti stoja v kruhu a držia sa za ruky a hovoria:

V rovnomernom kruhu jeden po druhom

Ideme krok za krokom.

Stojte pokojne, priateľsky, spolu

Odpovedzte takto!

(Učiteľ vyberie z tašky nástroj a pomenuje dieťa, ktoré musí odpovedať).

8. Úvod do učiteľskej profesie.

Záhada: Píše a kreslí kriedou,

A bojuje proti chybám.

Učí myslieť, premýšľať,

Ako sa volá chlapci?

6. dieťa: - Správne, toto je učiteľ. Predstavujem vám ďalšiu dôležité povolanie- učiteľ. Keby nebolo učiteľov a škôl, všetci ľudia by boli negramotní. Ale nielen v škole sú učitelia. Našimi prvými učiteľmi sú mama a otec. Učia nás hlavné pravidlá života. V škole nás učitelia naučia čítať, písať, počítať a mnoho iného. Môže sa stať aj učiteľom dobrý priateľ. Musíte milovať a rešpektovať svojich učiteľov.

Vychovávateľ: - A pozývame našich hostí a nás všetkých, aby sme išli na exkurziu do nezvyčajnej školy a stretli úžasného, ​​nezvyčajne zaujímavého učiteľa.

Dramatizácia básne Konstantina Ldova

"Pán učiteľ Chrobák."

Jedného dňa v lete na trávniku pán učiteľ Chrobák

Založil školu čítania a vedy pre hmyz.

Tu sú vážky, muchy, pakomáry, včely, osy a čmeliaky,

Na lekciu Chrobáka prišli mravce, cvrčky a boogeri.

„A“ je žralok, „B“ je chrobák, „C“ je vrana, „D“ sú oči...

Čmeliak a leť, nekecaj! Nebuď nezbedná, vážka!

„D“ je dieťa, „E“ je jedna, „F“ je horúco, „Z“ je zima...

Opakujte bez vynechania pauzy: „Ja“ je hračka, „K“ je krstný otec!

Každý, kto sa chce poriadne učiť, by mal zabudnúť na lenivosť v škole...

„L“ je líška, „M“ je opica, „N“ je veda, „O“ je jeleň.

"P" - petržlen, "P" - harmanček, "C" - cvrček, "T" - šváb,

„U“ je slimák, „F“ je fialová, „X“ je chodúľ, „C“ je cigán.

Takže náš chrobák, mávajúc prútom, učí vážky abecedu,

Muchy, pakomáry a boogery, mravce, čmeliaky a osy.

9. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

Naša cesta do krajiny povolaní sa skončila. Všetky profesie, o ktorých sme dnes hovorili, aj tie, o ktorých sme nemali čas hovoriť, sú veľmi dôležité a potrebné pre všetkých ľudí. Nemožno vyčleniť viac potrebné a menej požadované profesie. Všetky sú potrebné. Žiadna profesia nemôže existovať oddelene od inej. Mnohí sú prepojení a navzájom si pomáhajú. Napríklad lekár a zdravotná sestra, učiteľ a asistent učiteľa.

Najdôležitejšia vec, ktorú by som vám chcel povedať, je, že môžete byť ktokoľvek: vynikajúci lekár, šikovný kaderník, znalý kuchár, vodič, učiteľ, ale ak má človek zlé srdce, ak je závistlivý a sebecký, taký človek svojou prácou radosť neprinesie. Preto vám v prvom rade prajem, aby ste boli láskaví a súcitní ľudia. A zdá sa mi, že povolanie si vyberiete správne, múdro, podľa srdca.

1 dieťa: Lekár nás lieči od bolesti,

2. dieťa: V škole je učiteľ

3. dieťa: Kuchár nám robí kompót,

4. dieťa: Holič ostrihá každého.

5. dieťa: Krajčír nám šije nohavice.

6. dieťa: A musíme vám povedať:

VŠETKY: Nemáme žiadne extra profesie,

Všetky profesie sú dôležité!


GCD „Všetky profesie sú potrebné,

Všetky profesie sú dôležité."

Kognitívny vývoj

(TsKM)

v prípravnej skupine

Obsah programu:

Rozšíriť a upevniť vedomosti detí o rôznych profesiách: tesár, hudobník, umelec atď.; ukázať význam každého z nich;

Rozvíjať expresívnosť v poetickej reči.

Pokračujte v učení detí skladať hádanky podľa daného vzoru;

Pestovať úctivý, láskavý prístup k ľuďom rôznych profesií;

Pestovať medzi deťmi priateľské vzťahy, schopnosť spolupracovať na splnení úlohy.

Vzdelávacie oblasti:

Kognitívny vývoj

Sociálny a komunikačný rozvoj

Vývoj reči

Prípravné práce:

Zostavovanie hádaniek o povolaniach na príklade učiteľa; zapamätanie si básní o povolaniach; oboznamovanie detí s prísloviami o práci.

rôzne profesie

Kartičky s písmenami na rozdelenie do firiem, ilustrácie zobrazujúce ľudí rôznych profesií.

Priebeh lekcie:

1. Deti stoja v kruhu.

Chlapci, počúvajte báseň.

Je skvelé, že môžete!

Zasievaj chlieb a spievaj pieseň.

Hádzať stohy sena, rúbať drevo,

Posteľ dočista odburiňte.

Je skvelé plánovať! –

Urobte si stôl alebo posteľ.

Cínový tank, riadiť električku,

Postav dom za úsvitu,

Kovať oceľ, brúsiť diely,

Učte zručnosti iných.

Váž si záhradu, peč chlieb,

Chráňte matky pred poškodením.

Buďte láskaví a majte priateľov.

Je skvelé, že to dokážete!

Chlapci, asi ste uhádli, o čom sa dnes budeme baviť? (V básni sa hovorí, že ľudia vedia veľa urobiť. Jeden vie zaspievať pesničku, iný upiecť chlieb, tretí postaviť dom atď. A každý z nich sa to všetko naučil, naučil sa svojej profesii).

Dnes sa dozvieme o tom, čo je to povolanie a aké je jeho postavenie v našom živote.

Chlapci, koľko povolaní podľa vás existuje na svete? (Odpovede).

Kto vie, čo je to povolanie? (Odpovede).

Toto je biznis, práca, ktorú človek robí.

V akých profesiách musia ľudia pracovať? (Každý musí pracovať).

2. Hra "Znalci"

- Chlapci, zahrajme si hru „Odborníci“ a pomenujme, aké profesie poznáme. Zatvorte oči, premýšľajte o tom, aké povolanie pomenujete. A teraz pokojným hlasom, hľadiac si do očí, odovzdáme tento predmet a pomenujeme povolanie (Dasha, poznám povolanie právnika atď.)

Poznáte veľa profesií, dnes si o tom povieme viac, ale teraz sa rozdelíme na spoločnosti (rozdávam písmená „U“, „P“, „V“).

Vyberte si kapitánov a pomenujte svoju spoločnosť profesiou, ktorá začína písmenom na vašom stole.

3. - Chlapci, zapamätajme si a vymenujme príslovia o práci. Každému podniku postupne poviem začiatok prísloví a vy budete pokračovať.

Ten, kto rád pracuje …………………, nemôže pokojne sedieť

Trpezlivosť a práca……………… všetko zomelie

Šikovné ruky ……………………………… nepoznajú nudu.

Nudný deň až do večera, ………………. ak nie je čo robiť.

Nesúdia podľa slov, ale podľa skutkov.

Žiť bez ničoho je …………… len fajčiť oblohu

Bez práce …………………… nemôžete ani vytiahnuť rybu z jazierka.

To, čo robím narýchlo………………, robím pre zábavu.

Aký je pracovník,…………,…………..taká je práca.

(Pre každého!)

Je čas na podnikanie, ………………… a na zábavu je hodina. (všetko spolu)

4. – Chlapci, ľudia všetkých profesií potrebujú nástroje:

Poďme si zahrať "Miracle Bag".

Mám zázrak - tašku, v ktorej sú uložené nástroje potrebné pre ľudí rôznych profesií. Skúste uhádnuť, komu patria.

Najprv sa kapitáni striedajú pri vyťahovaní náradia z tašky a privolaní povolania ľudu.

Navrhnite, na aké povolanie ľudia potrebujú nástroj.

Vrecúško obsahuje predmety a pomôcky: kriedu, knihu, píšťalku, klince, múku, zemiaky, nite, gombíky, farby, plastelínu, semienka, lyžicu, nožnice, list, peniaze atď.

5. Herci

Teraz si trochu oddýchni a zahraj si hru „Herci“. Každej firme pošepkám, aké povolanie potrebujete ukázať, dohodnete sa a ukážete. Zvyšok musí hádať, o akú profesiu ide.

1 set – orchestrálne profesie (balalajka, bicie, husle, píšťala)

2 komplementári

3 sady - tesári alebo stavbári (pílenie, príklep)

6. - A teraz, chlapci, poviem vám hádanky a vy pri pohľade na obrázky hádajte, o aký druh povolania ide.

Ukážka:

Kto v tejto profesii pracuje častejšie, muži alebo ženy?

Čo presne robia?

Aké nástroje sa používajú?

Takže prvá hádanka:

  • Tomuto povolaniu sa častejšie venujú ženy. Rozdávajú knihy deťom aj dospelým a každú knihu registrujú ako predplatné. Na prácu potrebujú predplatné a veľa kníh! (knihovník)
  • V tejto profesii sú častejšie zamestnaní muži aj ženy. Oblečú sa do rôznych krásnych kostýmov, vyjdú na javisko a hrajú rolu. Pre svoju prácu potrebujú divadelné kostýmy, make-up, parochne, mikrofóny (umelci).
  • Toto povolanie je častejšie obsadené mužmi. Zachraňujú ľudí, ktorí majú problémy. Na prácu potrebujú špeciálne obleky a množstvo nástrojov.

Teraz máte stretnutie a vymýšľajte si navzájom hádanky a už som vám ukázal ukážku.

Minúta telesnej výchovy:

„Ak chceš, tak to urob! »

1. Ak sa chceš stať gitaristom, urob toto...

Ak sa chcete stať klaviristom, urobte toto...

2. Ak sa chceš stať maliarom, tak urob toto...

Ak chcete byť kuchárom, urobte toto...

Ak sa vám to páči, naučte to aj ostatných,

Ak sa ti to páči, tak to urob...

3. Ak sa chcete stať športovcom, urobte toto.

Ak chceš byť umelcom, urob toto...

Ak sa vám to páči, ukážte to aj ostatným,

Ak sa ti to páči, tak to urob...

7. - Chlapci, aké povolanie je podľa vás najdôležitejšie? (všetky sú dôležité)

Hra „Čo sa stane, ak...“

(Cieľ: pochopenie významu profesií v živote ľudí; úvahy o dôsledkoch zastavenia činnosti ľudí rôznych profesií)

Prestanú kuchári pripravovať jedlo?

Prestanú lekári liečiť ľudí?

Prestanú učitelia učiť deti?

Prestanú stavbári stavať domy?

Odmietnu všetci vodiči sadnúť za volant?

Prestane cestná služba monitorovať stav ciest?

Teraz si chlapci prečítajú báseň a vy pozorne počúvate, aby ste videli, že je to naozaj tak.

Myslite na to, čo by sa stalo

Kedy by krajčír povedal:

Nechcem šiť šaty.

Dám si deň voľna!

A všetci krajčíri v meste

Išli by za ním domov.

Len keby ľudia chodili nahí

V zime po ulici.

Myslite na to, čo by sa stalo

Keď lekár povie:

Nechcem si trhať zuby

Nebudem, aj keď budeš plakať!

Lekárska starostlivosť o pacientov

Neboli by žiadne.

A ty by si sedel a trpel

S podviazaným lícom.

Myslite na to, čo by sa stalo

Kedy by vodič povedal:

Nechcem to nosiť! –

A vypol motor.

Trolejbusy, autobusy

Prikryté snehom

Továrenskí robotníci

Išli by sme pešo.

Učiteľ v škole by povedal:

tento rok

Nechcem učiť deti

Neprídem do školy!

Zošity a učebnice

Váľali by sme sa v prachu

A boli by ste nevedci

Dorástli do staroby.

Premýšľajte o čom

Zrazu sa stalo niečo zlé!

Ale on to jednoducho neurobí

Nikto nikdy

A ľudia neodmietnu

Z požadovanej práce:

Vyžaduje sa učiteľ

Na druhý deň ráno prídem do triedy,

A pekári usilovne

Chlieb sa vám upečie.

Akákoľvek úloha bude dokončená.

Čokoľvek im dáš,

Krajčíri a obuvníci,

Vodiči a lekári.

Všetci sme priateľská rodina

Žijeme v rovnakej krajine

A všetci poctivo pracujú

Na svojom mieste.

L. Kuklin

Všetky profesie sú potrebné a každá práca je dôležitá a potrebná.

Dnes sme hovorili o mnohých profesiách, čo títo ľudia robia. Teraz zatvorte oči a predstavte si, kým by ste sa chceli stať, aké povolanie máte najradšej?

Staviteľ nám postaví dom,

A budeme v ňom žiť spolu.

Oblečený oblek, voľný deň

Krajčírka nám šikovne ušije.

Pani knihovníčka nám dá knihy,

Chlieb pečie pekár v pekárni.

Učiteľ vás naučí všetko -

Učte gramotnosť a písanie.

List doručí poštár,

A kuchár nám uvarí vývar.

Myslím, že vyrastiete - a nájdete niečo, čo sa vám páči!

Ďakujem všetkým.