• Заняття допоможуть навчитися бачити міні-проблеми, правильно знаходити джерела інформації і формувати навички ділового спілкуванняв процесі роботи над проектом.
Вибір теми проекту
  • Про що я хочу більше всього розповісти своїм друзям?
  • * Про улюблену іграшку;
  • * Про цікаву книзі;
  • * Про домашнього вихованця;
  • * Про комп'ютерні ігри.
  • А ви, про що хочете розповісти?
  • Короткий зміст мого повідомлення-це і є
  • тема мого майбутнього проекту!
Проект - це те, що у тебе вийде після того, як ти серйозно попрацюєш над своєю темою, тобто це твої ідеї, думки, задуми.
  • Вгадай тему проекту моєї подруги.
  • У мене живе пустотливий кіт Кузя. Я дуже люблю з ним грати в різні ігри, особливо в хованки. Моє затишне місце - під столом. А Кузя любить забиратися на штору. Мама суворо ставиться до наших ігор. А нам весело!
Ви вибрали тему свого проекту?
  • Щоб дізнатися більше по темі проекту, треба підібрати цікавий матеріал. Щоб дізнатися, як збирати матеріал по темі проекту, знайдіть помічників.
Ви зробили вибір. Це ваш перший етап над проектом.
  • Етап - це окремий момент якогось процесу.
  • Помічник - той, хто допомагає кому-небудь в чому-небудь
Скільки етапів знадобиться, щоб виконати таке завдання?
  • Порахуйте на малюнку зайчиків і білок, розфарбуйте їх різними олівцями.
У мене проблема! зламалася машинка
  • проблема - тяжке питання, Завдання, які потребують вирішення, дослідження
  • Ти вирішив проблему дітей, знайшов вихід зі складної ситуації, значить, впораєшся і з проблемою свого проекту.
Яку проблему потрібно вирішити, щоб допомогти художнику? Гіпотеза це припущення для пояснення якихось явищ.
  • Гіпотеза потрібна для вирішення будь-якої задачі. Припущення -догадка, попереднє міркування або план.
  • Роблячи припущення, використовуй слова:
  • - може бути;
  • - припустимо;
  • - допустимо;
  • - можливо;
  • - що якщо ….
  • Придумайте гіпотезу.
  • Якщо будуть сміятися діти, ..........
  • Подумайте, як пуголовок перетворюється на жабу?
Л.Н. Толстой «Чиж»
  • У Вари був чиж. Чиж жив в клітці і ні разу не співав. Варя прийшла до Чижа:
  • - Пора тобі, чиж, співати.
  • - Пусти мене на волю, на волі я буду весь день співати.
  • Дайте відповідь:
  • Хто жив у Вари?
  • Чому він не співав?
  • Яку проблему повинна вирішити Варя?
  • Яка проблема у чижа?
Продовжіть думку
  • Якщо Варя випустить чижа з клітки, то ....
  • А що, якщо чиж залишиться в клітці? ...
  • Припустимо, Варя відкрила дверцята клітки, як поведе себе чиж?
  • Подумай!
  • Дівчинка Варя готувала проект. Як ви думаєте, як вона назвала тему свого проекту?
  • Яку гіпотезу вона висунула?
Мета - твоє прагнення, то, що треба, бажано здійснити, вирішити
  • Як ви думаєте, яку мету поставила Варя, щоб вирішити проблему з Чижем?
  • А у вас є мета в навчанні?
  • Для вирішення якої проблеми можна використовувати ці предмети?
Що таке «мета проекту?»
  • Треба навчитися знаходити шляхи, які допоможуть впоратися з проблемою, досягти мети. Вам допоможе питання:
  • Як я це зроблю? Як?
  • Завдання потрібні для того, щоб відповісти на питання, як досягти мети.
Візитка (візитна картка) - картка з прізвищем і відомостями про її власника
  • 1страніца - титульний лист
  • назва школи;
  • тема проекту;
  • прізвище, ім'я, клас;
  • Світлина
  • 2 сторінка
  • * мета
  • * завдання проекту
  • 3 сторінка
  • висновки
  • 4 сторінка
  • * прізвища, імена авторів
  • * Назва книг, які допомогли в роботі
Інформаційні джерела
  • Вірші про правила дорожнього рухудля дітей azbez.com/node/1702
  • Школа дорожньої безпеки. Азбука дорожнього руху
  • zanimatika.narod.ru/OBJ.htm

Позаурочний заняття з курсу «Вчуся створювати проект»

Тема навчального заняття: Припущення. Гіпотеза. Вирішення задач.

Тип уроку: УОНЗ

Обладнання уроку: комп'ютери у вчителя, презентація у вчителя, робочі зошити в учнів Р.І.Сізова, Р.Ф.Селімова «Вчуся створювати проект» 3 клас. Частина 1, стр.32-36, пам'ятки для дітей, ілюстрації із зображенням предметів, картки.

Мета уроку: створити умови дляформування вміння висловлювати припущення про невідомому, припущення способу перевірки своїх гіпотез, вміння інсценувати пошук і пробу відомих і невідомих способів дій.

запланований результат

Предметні: формувати позитивне ставлення до проектно-дослідницької діяльності, оволодіння навчальними діями з мовними одиницями проектної технології та вміння використовувати набуті знання для вирішення пізнавальних, практичних та комунікативних завдань.

особистісні: вміти проводити самооцінку на основі критерію успішності навчальної діяльності.

метапредметние: вмітивизначати і формулювати мету на занятті за допомогою вчителя; промовляти послідовність дій на занятті; оцінювати правильність виконання дії на рівні адекватної ретроспективної оцінки;планувати свою дію відповідно до поставленим завданням; вносити необхідні корективи в дію після його завершення на основі його оцінки та обліку характеру зроблених помилок;висловлювати своє припущення.( Регулятивні УУД).

вміти оформляти свої думки в усній формі; слухати і розуміти мову інших; спільно домовлятися про правила поведінки і спілкування на занятті і дотримуватися їх.( Комунікативні УУД).

вмітиорієнтуватися в своїй системі знань: відрізняти нове від вже відомого за допомогою вчителя; здобувати нові знання: знаходити відповіді на питання, використовуючи свій життєвий досвід і інформацію, отриману на заняттях.(Пізнавальні УУД).

Технології уроку: ІКТ, системно-діяльнісний підхід, ігрові, здоров'язберігаючих, контрольно-яка оцінює діяльність.

Структура і хід заняття

етап уроку

завдання

Діяльність учителя.

діяльність

навчаються

1. Мотивація

до навчальної діяльності

Розвивати пізнавальну активність

2 . Актуалізація і фіксування індивідуальних труднощі в пробному навчальному дії.

Підготувати учнів до відкриття нового знання.

3. Виявлення місця і причини труднощі.

Сприяти розвитку вміння спостерігати, узагальнювати, робити висновки .

4. Побудова проекту виходу зі скрути.

Сформулювати тему і поставити мету уроку, розробити план навчальних дій.

5. Реалізація побудованого проекту.

Обговорення варіантів і вибір оптимального способудій .

7. Включення в систему знань і повторення.

Формувати навик застосування вивчених способів дій.

8.Самостоятельная робота

з перевіркою

за зразком.

Формувати дії самоконтролю.

9. Включення нового знання в систему знань.

10. Рефлексія.

Девізом заняття сьогодні будуть слова, які написані на слайді.

Прочитайте висловлювання.

! іхепсу еішьлоб ястюанічан ічаду йокьнелам З

Як тільки виникає проблема, ми починаємо висловлювати найрізноманітніші припущення з приводу того, що бачимо, чуємо, відчуваємо. В результаті спроб пошуку відповідей на власні питання народжуютьсяГіпотези.

- Отже, хлопці, спробуйте визначити тему нашого заняття.(Картку ГІПОТЕЗА на дошку)

Всі слухали мене уважно, дайте відповідь, як ви розумієте слово ГІПОТЕЗА?

Для тих, хто сумнівається на парті в допомогу Поради Дельфіна.

Наклейте картку в друковану зошит.З 9

Прийом «Провокація»

Хлопці, на кожному уроці ми ставимо за мету: чому повинні навчитися.

Але сьогодні я пропоную не ставити цілі нашої діяльності, тому що це зробили вже хлопці з іншого класу.

Чи згодні?

Раз мою пропозицію вас не влаштувало, тоді визначте для себе мету заняття.

Згадайте, що таке мета.(Мета - це твоє прагнення, то, що треба, бажано здійснити, вирішити)

діти: вчитися висловлювати припущення, на що виникли проблемні питання, висувати гіпотези.

У цьому нам допоможуть цікаві вправи та робота з текстом.

Приступимо.

А) Вправа на обставини

Розгляньте картинки.

За яких умов предмети будуть дуже корисні?

Чи можете ви придумати умови, при яких будуть корисні два або більше з цих предметів?

За яких умов ці ж предмети можуть бути абсолютно даремні і навіть шкідливі?

Б) Знайдіть можливі причинуданої події.

«Ведмідь взимку не заснув, а бродить по лісі».

Хлопці, скажіть, чи знаєте ви причину цієї події?

Запам'ятайте, роблячи припущення, ми використовуємо такі слова

Назвіть 2 3 найлогічніших, правдоподібних припущення.

Придумайте 2 найфантастичніших, неправдоподібних пояснення.

ЗМІНА. Ігри з сірниками (по групах).

Перекладіть 2 сірники так, щоб корова дивилася в інший бік.

В) Робота з текстом (с.9)

До нас прийшов лист від двох братів, Тиграна і Георгія - братів близнюків. Їх часто плутають. Ось вони і вирішили дослідити, чи однакові їхні смаки щодо їжі.

Познайомимося з текстом з проекту двох братів.

У чому полягає ваше завдання? (Повинні написати кілька завдань для даного проекту).

Прочитайте спочатку рада Мудрого Дельфіна.

(Завдання проекту - це вибір шляхів і засобів для досягнення мети)

Як ви думаєте, чи стане в нагоді вам вміння передбачати, висувати гіпотези в навчальній діяльності?

Так, для пошуків відповідей, рішень, щоб міркувати, задавати питання.

Якщо ви задоволені своєю роботою на уроці, вважаєте, що заняття пройшло з користю, підійміть зелений ліхтарик, якщо

Молодці! Добре попрацювали! Поаплодируем собі.

В якості подарунка від Мудрого Дельфінатест

Чи включаютьсяв діловійритм позаурочногозаняття.

Визначають, в якому порядку потрібно прочитати, щоб вийшло висловлювання.

З малої удачі починаються великі успіхи!

Визначають тему заняття

Учні пропонують варіанти.

Картка-словничок в

друковану зошит вклеїти.

Учні не погоджуються, пояснюючи, тим, що чужа мета - це чужий результат. Якщо ми не визначимо для мета навчальної діяльності, ми не зможемо побачити результат своєї діяльності. Та й до чого тоді прагнути?

Учні виконують роботу

Тренування здатності і в допомогу виробляти гіпотези і провокаційні ідеї

Висловлюють свою думку (Ні)

повторюють:

Може бути;

Припустимо;

Припустимо;

Можливо;

Що якщо…

Для вирішення цієї нагінки вам знадобляться сірники (у нас смужки картону)

Працюють в друкованій зошитис. 9

Робота з інструкцією.

Самооцінка навчального дії.

1.Делая припущення, використовуй слова:

1. вимагаємо, щоб ...;

2. припустимо;

3. дуже хочемо, щоб ...;

2.Якщо не знаєш відповіді на питання:

1. признайся, що у тебе недостатньо інформації;

2. З признавайся, що у тебе недостатньо інформації; 3. починай складати відповідь

Програма позаурочної діяльності

«Вчуся створювати проект»

Пояснювальна записка

Сьогодні багатьом педагогам і психологам освіти стає зрозуміло, що для успішного навчання в школі сучасний учень повинен володіти такими характеристиками і навичками, як уміння орієнтуватися в навколишньому ситуації, самостійно вибирати вид і напрямок діяльності, визначати свої інтереси, планувати роботу з метою реалізації можливостей. Увага до означеної проблеми викликано ще тим, що в останні роки збільшилася кількість учнів, які відчувають труднощі в адаптації до освітньому середовищі, освоєння шкільних програм. Спостереження за цими дітьми і їх діагностика показують недостатній розвиток соціальної сфери. Діти відчувають труднощі в організації своєї поведінки, найчастіше неадекватно реагують на ситуацію і, як наслідок, відчувають труднощі в засвоєнні шкільних програм.

У зв'язку з цим виникає необхідність переглянути організацію навчального простору, з метою створення умов, що сприяють формуванню таких компетенцій, які б сприяли розвитку дитини, її соціалізації.

В даний час в освітній практиці активно застосовується метод проектів, який успішно вирішує як навчальні, так і виховні завдання. Заняття за методом проектів дають можливість учневі проявити себе в системі суспільних відносин, сприяють формуванню у нього нової соціальної позиції. В ході занять учні набувають навичок планування та організації власної діяльності, у них з'являється можливість відкрити і реалізувати вроджені здібності.

Дана програма формування досвіду самовизначення спланована з урахуванням вікової специфіки учнів.

метод проекту - це не просто набір прийомів і дій, підібраних педагогом, Це спеціально організована педагогом проблемна ситуація, яка спонукає учня до пошуку інформації, вибору способів її переробки, варіантів комунікативної діяльності з метою її вирішення. Саме проблемна ситуація є універсальною для вирішення як виховних, так і освітніх завдань тому, що вона створює природне середовище, максимально наближену до реальної, в якій стимулюється практична діяльністьучня. Ситуація необхідності вирішення означеної учителем проблеми забезпечує освоєння учнем нових способів навчальної діяльності, формує досвід самоорганізації власних можливостей і актуалізації вроджених здібностей.

Мета програми: створення умов для формування досвіду саморегуляції і самовизначення молодшого школяра.

завдання:

  1. Знайомство з проектної технологією, З алгоритмом побудови проекту (пізнавальні УУД).
  2. Формування позиції взаємодії, навички групової взаємодії (комунікативні УУД).
  3. Формування досвіду виконання самостійної творчої роботи, оцінки своєї діяльності (регулятивні УУД).
  4. Формування навички самовизначення, реалізації власного проекту (особистісні УУД)

Вікове обгрунтування:

Соціальний розвиток.Вік створення основи для саморозвитку, завершення формування самосвідомості.

Думка стає особисто-соціалізованої. Починається пошук себе. засвоюються нові соціальні поняття, Поглиблюється розуміння мотивів поведінки людини.

Мотиви розкриваються і диференціюються. Дитина починає реально усвідомлювати свою діяльність, поведінку в системі відносин з навколишнім світом. Мотивація - громадська оцінка. Зростає невдоволення собою, з'являється критичність до себе і навколишніх людей.

Пізнавальні функції.Стає можливою перспективна регуляція уваги. Пік розвитку пам'яті. Дитина запам'ятовує схемами, за змістом, відтворює на вимогу. Сприйняття в формі організованого, активного і диференційованого спостереження.

Мислення стає рефлексивним, творчим, домінуючим пізнавальним процесом.

Дитина здатна ставити пізнавальні цілі, вибирати необхідну інформацію, організовувати свою діяльність в зв'язку з поставленими цілями.

Робота за програмою спрямована на досягнення наступних результатів:

  • Учні навчаються працювати з первинної ідеєю.
  • Формується звичка планування діяльності.
  • Формується вміння концентрувати увагу, утримувати, перемикати його на інші види діяльності.
  • Формується досвід захисту своєї ідеї.
  • Формується досвід самовизначення.
  • Формується звичка публічного виступу перед незнайомою аудиторією.
  • Учні вчаться взаємодіяти в парі, в групі.
  • Формується досвід первинної дослідницької діяльності.

Набуті навички допомагають учневі краще орієнтуватися в навколишній дійсності, адекватно реагувати на неї.

Актуальність.

Максимальної ефективності процесу навчання можна досягти за умови занурення учнів в атмосферу творчого пошуку дослідницької діяльності. Тільки коли хлопцям цікаво, коли вони зацікавлені, роблять корисну і важливу справу, краще засвоюється матеріал. Створення умов для активізації особистісного потенціалу учнів, а також гармонійного поєднання, з одного боку, індивідуалізації освоєння знань і, з іншого боку, колективних форм їх застосування даєпроектна технологія.

Метод проектів являє собою гнучку модель організації освітньо-виховного процесу, орієнтованого на розвиток учнів і їх самореалізацію в діяльності. Він сприяє розвитку спостережливості і прагненню знаходити пояснення своїм спостереженням, привчає ставити питання і знаходити на них відповіді, а потім перевіряти правильність своїх відповідей шляхом аналізу інформації, проведення експерименту та досліджень.

Метод проектів є ефективним засобом особистісного розвитку школяра. він орієнтує освітній процесна творчу самореалізацію особистості, формує активну самостійну і ініціативну позицію учнів у навчанні та сприяє соціалізації учнів, що, в кінцевому рахунку, і є однією з цілей навчально-виховного процесу.

Карта наступності в розвитку загальнонавчальних, складних дидактичних і дослідницьких умінь.

2 клас

  • слухати і читати на основі поставленої мети і завдання;
  • освоювати матеріал на основі внутрішнього плану дій;
  • вносити корекцію в розвиток власних розумових дій;
  • вести розповідь від початку до кінця;
  • творчо застосовувати знання в нових умовах, проводити дослідну роботу;
  • працювати з книгами, вміти вибрати матеріал з певною метою.

Програма складається з трьох розділів:

  1. Найперші проекти (формування поняття проектна діяльність і навичок співпраці. (Формування навичок співпраці. Що таке команда? Як працювати в команді?
  2. Основи проектної діяльності. (Від проблеми до мети. Робота з довідковою літературою. Способи обробки інформації. Основи риторики. Публічний виступ. Питання, що направляють проект: основний, проблемний, навчальний. Робота над проектами.)
  3. Робота над проектом. (Робота над повноцінними груповими і індивідуальними проектами.)

У 2 класі на вивчення курсу відводиться 34 години на рік, в тиждень - 1 година.

Плановані результати:

Рівень сформованості комунікативної кімпетентності:

-- усна презентація;

- - продуктивна комунікація (робота в групі).

Рівень сформованості інформаційної компетентності:

-- пошук інформації;

Обробка інформації;

Рівень сформованості компетентності вирішення проблем:

Постановка проблеми;

Цілепокладання і планування;

Оцінка результату.

Учень отримає можливість навчитися:

  • бачити проблеми, ставити питання;

Висувати гіпотези, давати визначення поняттям;

  • класифікувати, спостерігати;
  • проводити есперіменти, робити умовиводи, висновки;
  • захищати свої ідеї.

Очікуваний результат:

1.Інтеллектуальное розвиток і особистісний ріст дитини.

2.Уменіе працювати з інформацією.

3.Досвід цілепокладання.

4.Ребёнок набув досвіду планування.

5.Расшіреніе кругозору.

6.Розвиток мислення.

7.Развітіе емоційної сфери.

8.Опит публічного виступу.

  1. загальнонавчальних організаційні вміння.
  • Визначення способів контролю і оцінки діяльності (відповідь на питання «Чи такий отриманий результат?», «Чи правильно це робиться?»); визначення причин виникаючих труднощів, шляхів їх усунення; передбачення труднощів (відповідь на питання «Які труднощі можуть виникнути і чому?»), вивчення помилок в роботі і їх виправлення.
  • Навчальне співробітництво: вміння домовлятися, розподіляти роботу, оцінювати свій внесок і загальний результатдіяльності
  1. загальнонавчальних вміння пошуку відомостей.
  • Оволодіння початковими вміннями передачі, пошуку, перетворення, зберігання інформації, використання комп'ютера; пошук (перевірка) необхідної інформації в словниках, каталозі бібліотеки.
  • Спостереження об'єктів навколишнього світу; виявлення змін, що відбуваються з об'єктом (за результатами спостережень, дослідів, роботи з інформацією); усний опис об'єкта спостереження. Співвіднесення результатів з метою спостереження, досвіду (відповідь на питання «Чи вдалося досягти поставленої мети?»).
  1. творчі загальнонавчальнихвміння.
  • Уміння вирішувати творчі завдання на рівні комбінацій, імпровізацій: самостійно складати план дій (задум), проявляти оригінальність при вирішенні творчого завдання, створювати творчі роботи (повідомлення, невеликі твори, графічні роботи), розігрувати уявні ситуації.
  1. Менеджерські уміння і навички.
  • Уміння проектувати процес (виріб).
  • Уміння планувати діяльність, час, ресурси.
  • Уміння приймати рішення і прогнозувати їх наслідки.
  • Навички аналізу власної діяльності.
  1. Комунікативні вміння.
  • Уміння ініціювати навчальний взаємодія з дорослими - вступати в діалог, задавати питання.
  • Уміння вести дискусію.
  • Уміння відстоювати свою точку зору.
  • Уміння знаходити компроміс.
  1. презентаційні вміння і навички.
  • Навички монологічного мовлення.
  • Уміння впевнено тримати себе під час виступу.
  • Артистичні вміння.
  • Уміння використовувати різні засоби наочності при виступі.
  • Уміння відповідати на незаплановані питання.
  • Застосування отриманих знань. Діяльнісна компетентність.
  • Практична робота над проектами передбачає постійне застосування як знань, отриманих при роботі над темою, так і знань, отриманих на уроках в класі.
  1. залучення батьків
  • Залучення батьків необхідно для встановлення взаємовідносин між дітьми та батьками, для налагодження плідних зв'язків між сім'єю і школою.

Програма «Вчуся створювати проект» включає 34 години по 1 заняттю на тиждень

Дана програма складена на основі програми Р.І.Сізовой, Р.Ф.Селімовой «Вчуся створювати проект», А.І.Савенкова «Я - дослідник»

Тематичне планування для 2 класу

№ заняття

Тема

Кол. годин

Введення в курс «Що таке проект?» Коло твоїх інтересів. Хобі. Захоплення.

Вибір теми твого проекту. Ти - проектант

Знайомство з поняттям «формулювання». Робота зі словниками

Вибір помічників в роботі над проектом. З чого починається самостійна робота. Чому її потрібно планувати.

Етапи роботи над проектом

Актуальність теми проекту. Твоє знайомство з поняттям «актуальність»

Етапи роботи над проектом. Проблема. Рішення проблеми

Як висувати гіпотезу. Вироблення гіпотези-припущення

Мета проекту

Завдання проекту

11-12

Збір інформації для проекту. Знайомство з поняттями «збір», «інтернет». Як робити висновки на основі отриманої інформації.

систе мотузці матеріалу, складання макета.

Обробка інформації. Відбір значимої інформації

Що таке продукт проекту? Створення продукту проекту. Твоє знайомство з поняттями «макет», «виріб»

Робота в бібліотеці з каталогами. Відбір літератури по темі проекту. (Міні-повідомлення)

17-19

Значимість комп'ютера в створенні проектів. Творча робота. Презентація. Твоє знайомство з поняттям «презентація»

20-22

Перші кроки складання презентації на комп'ютері.

Оформлення презентації проекту.

23-24

Поєднання тексту виступу з показом презентації

Підготовка відповідей на передбачувані питання «залу» по темі проекту

26-28

Різноманітні конкурси проектно-дослідницької діяльності

Пробний виступ перед незнайомою аудиторією

30-31

Виготовлення візитки. правильне складаннятитульного аркуша візитки

Самоаналіз. Робота над поняттям «самоаналіз»

Самоаналіз - рефлексія після твого виступу перед незнайомою аудиторією

Подячні малюнки-відгуки помічникам твого проекту

Список літератури

1. Бєлова, Є. С. Обдарованість малюка: розкрити, зрозуміти, підтримати: посібник для вихователів та батьків.- 3-е вид. /

  1. Савенков, А. І. Дослідницька практика: організація і методика [Текст] / А. І. Савенков // Обдарована дитина. - 2005. - № 1. - С. 30-33.
  2. Савенков, А. І. творчий проект, Або Як провести самостійне дослідження [Текст] / А. І. Савенков // Шкільні технології. - 1998. - № 4. - С. 144-148.
  3. Р.І. Сизова, Р.Ф. Селімова. Вчуся створювати проект: Робочі зошити для 2 клласса: У 2-хчастях. - М .: Видавництво РОСТ, 2012. - 56 с .: іл. - (Юним розумникам і розумниця. Вчуся створювати проект.)

5. А. І. Зінов'єва « Проектна діяльністьв початковій школіТека: /СавенковА.І. - Самара: Навчальна література, 2008 р, 119 с


Знайомство з цікавими людьми. Інтерв'ю.

предмет: заняття курсу «Вчуся створювати проект».

Клас: 2

Тема заняття : «Знайомство з цікавими людьми. Інтерв'ю. »

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

форми навчання : Позаурочний заняття

Види навчання: пояснювально-ілюстративне, пошукове, проблемне

технологія: розвивальне навчання, ІКТ

Методи викладання:

    Словесні (робота з текстом, виступи учнів)

    Наочні (мультимедійна презентація)

    Практичні (виконання завдань)

    Пошуковий з використанням технічних засобів навчання

Освітні цілі уроку:

    формування вміння брати інтерв'ю, вміння вести і брати участь в дискусії

    застосування знань основ інтерв'ю в нестандартній ситуації

Освітні завдання:

    організувати вивчення та забезпечити розуміння учнями особливостей інтерв'ю;

    створити ситуацію для використання учнями теоретичних знань в практичних вправах

розвиваюча мета : Розвиток комунікативних і інформаційних компетентностей

Розвиваючі завдання:

    продовжити формування вмінь працювати з текстом, аналізувати і узагальнювати отриману інформацію;

    формування понятійного апарату;

    розвиток умінь працювати в групах;

    розвиток монологічного мовлення.

устаткування:

    комп'ютер

    Мультіпроектор

    мультимедійна презентація

Хід заняття:

    Орг. момент.

Ніжки разом ми поставимо

Спинки прямо розгорнемо

Всім посмішку подаруємо

І заняття почнемо !!!

Хлопці, сьогодні на нашому занятті ми будемо працювати в групах. Давайте згадаємо правила роботи в групі. Але групи у нас будуть змінного складу. Ми ще так не працювали, тому будьте уважні, добре слухайте мої інструкції. Я роздала вам геометричні фігури різних кольорів. Розділіться таким чином, 1 група - у кого трикутники, 2 група - у кого кола, 3 група - у кого квадрати.

2.Повтореніе пройденого матеріалу

З'єднайте термін з відповідним формулюванням. (Перевірка) - додаток

3. Створення проблемної ситуації

Ми з вами їздили вчора в с. Ялицево. Де ми були? (В пожежній частині, в музеї, в редакції газети «Іскра Прикам'я»)

Хлопці, а хто вам проводив екскурсії?

Скажіть, а вам було цікаво?

Як ми можемо назвати цих людей по-іншому?

Про що ми будемо сьогодні говорити?

У вас на столах лежать картки зі складами. Складіть за допомогою цих карток слово.

Що у вас вийшло? (Інтерв'ю)

А хто знає значення цього слова?

Давайте звернемося до словника.

А як називають людину, яка веде інтерв'ю?

Уявіть, що ваш клас - це редакція шкільної газети. Коли йде підготовка свіжого номера, кожному доручено якесь завдання. Почнемо відразу з завдання. Потрібно взяти інтерв'ю у директора нашої школи. Думаю, з цим завданням легко впорається Бардіна Ірина.

Отже, зараз ти береш блокнот, олівець і йдеш брати інтерв'ю.

Завдання зрозуміло? А куди ти вирушила? Ти вже вирішила, про що будеш його питати? А він готовий дати інтерв'ю? Може, він зайнятий на уроці, може, поїхав на нараду ...

Як бути?

хлопцям:Як ви думаєте, яким буде результат інтерв'ю? Чи буде завдання редактора виявилась успішною? Що потрібно для того, щоб інтерв'ю було успішним?

4.Сообщеніе теми і мети заняття.

Сьогодні ми з вами дізнаємося, як можна поспілкуватися з цікавими людьми через інтерв'ю.

5.Работа по темі заняття.

Згадайте, які проекти ми хотіли створити до кінця навчального року. (Посадка клумби, створення класної газети до 400-річчя Дуброво.)

Ми зможемо одні, без будь-чиєї допомоги реалізувати ці проекти?

Виберіть з карток фахівців, які допомогли б нам в проекті «Клумба» і в проекті «Газета». (Робота в групах) - додаток.

А як нам зможуть допомогти ці люди? (Інтерв'ю)

Подумаємо над тим, яким має бути успішне інтерв'ю.

Перш ніж вирушити на інтерв'ю, потрібно ...

Висловіть свої гіпотези за допомогою карток-помічниць - додаток.

(Уч-ся висловлюють свої припущення, вчитель робить помітки на дошці маркером)

Продумати тему інтерв'ю

вибір співрозмовника

підготовка питань

Договір про зустріч

Створити комфортну обстановку - заручитися підтримкою співрозмовника

Питання коректні, відкриті

Змінимо складу групи. 1 група - у кого фігури червоні, 2 - сині, 3 - зелені.

Які основні правила нам знадобляться при опитуванні співрозмовника? (Робота по картках)

Виберіть ці правила на картках.

    Будь тактовним.

    Будь мовчазним.

    Будь доброзичливим.

    Будь грубим.

    Будь чесним.

    будь неуважним

А як називається професія людини, який майже щодня бере інтерв'ю? (Журналіст, кореспондент)

Гра «Обери предмет журналіста»

Мікрофон віник Відеокамера каска

Ручка відро Магнітофон свердло

блокнот сокиру Стільниковий телефонсірники

Лопата праска Годинники ноти

Комп'ютер малярська кисть Фотоапарат вогнегасник

Змінимо складу групи. 1 група - у кого на фігурках цифра 1, 2 - цифра 2, 3 - цифра 3.

Гра «Інтерв'ю» (Під стільцем кожного учня прикріплена табличка з назвою будь-якої професії)

Знайдіть у себе під стільцем картку до назви професій. Виходимо до дошки. Наш кореспондент вам задасть кілька запитань. (Кореспондент, водій, продавець, перукар, вчитель, двірник, кухар, швачка, фотограф, будівельник, пожежник, пекар, художник, листоноша)

Кореспондент підходить до кожного і задає питання:

Ким ви працюєте?

Що ви цікавого можете розповісти?

Що вам для цього потрібно?

    Практична частина.

Відома істина свідчить: «У світі немає дорожче скарби, ніж душа людини».Сьогодні ми з вами будемо шукати скарби в своєму співрозмовникові. Наше завдання - знайти «скарб» у свого партнера по інтерв'ю, відшукати те, що, може бути, він і сам не знав про себе; допомогти йому відкрити себе як скарб.

Завдання групи:

Прочитайте питання листа - опитувальника. Вам потрібно взяти інтерв'ю у 2-х членів своєї групи і записати відповіді в таблицю. Ваше завдання: вибрати співрозмовника, бажано менше знайомого, і як можна більше дізнатися про нього в ході інтерв'ю.- додаток.

Завдання групи:

1. Взяти інтерв'ю у нашого гостя. Постаратися отримати якомога повну відповідь на запропоновані питання.

2. Оформити отримані в ході інтерв'ю дані у вигляді статті-характеристики »« Цікавий співрозмовник »

Вправа «Інтерв'ю без підготовки»

У роботі журналіста буває багато випадків, коли немає часу на підготовку інтерв'ю, складання питань. Потрібно діяти швидко. І тоді від уміння журналіста, його розуму, швидкої реакції на відповідь співрозмовника і комунікативних якостей залежить результат інтерв'ю. Уявімо і ми ситуацію, коли потрібно терміново взяти інтерв'ю і немає часу на його підготовку. Програємо ситуацію. Візьміть інтерв'ю у казкового героя.

    Червона Шапочка

    листоноша Пєчкін

    Буратіно

5.Ітог заняття.

Згадайте ситуацію початку заняття.

А тепер ви зможете взяти інтерв'ю?

Чого навчилися, які знання придбали

6. Рефлексія «Чемодан, м'ясорубка, корзина »

На дошці вивішуються малюнки валізи, м'ясорубки, кошики.

    Чемодан - все, що стане в нагоді в подальшому.

    М'ясорубка - інформацію перероблю.

    Кошик - все викину.

Учням пропонується вибрати, як вони надійдуть з інформацією, отриманою на занятті. Додаток 1.

Лист-опитувальник

№ питання

Хто зі співрозмовників ...

Відповідь / ім'я співрозмовника

    Який твій улюблений колір?

    Твоя улюблена іграшка?

    Який твій улюблений фрукт?

    Твій улюблений мультфільм?

    Улюблена ігра?

    Де любиш гуляти?

    Яка твоя улюблена тварина?

    Улюблена пісня?

    Твоя улюблена книга?

    Улюблене свято?

    З якою іграшкою ти спиш?

    Що ти любиш робити?

    Хто твій найкращий друг? Чим він тобі подобається?

    Ким ти хочеш стати, коли виростеш?

    Який подарунок ти хочеш на наступний день народження?

    Що ти любиш робити на вихідних?

Додаток 2.

1. Взяти інтерв'ю у кого-небудь з наших гостей. Спробувати «розговорити» співрозмовника і отримати повну інформацію.

Порада: Не забудьте представитися і познайомитися зі співрозмовником.

Питання інтерв'ю:

1. Яка ваша улюблена книга? Улюблений фільм, телепередача?

2. Чи є у Вас улюблений герой, персонаж, на якого Ви б хотіли бути схожим?

3. Продовжіть, будь ласка, пропозиція.

самий великий успіхв житті - це ...

У житті все залежить від ...

Думаю, я ніколи не зможу ...

Приблизний план статті про цікаву людину (ваша творчість вітається!)

Ім'я моєї героїні ... ..

З розмови з нею ми дізналися, що .... (Яка улюблена книга, передача, на кого б хотіла бути схожою ...)

... (ім'я) вважає, що в житті все залежить від ...

Найбільший успіх в житті, на її думку, це ...

.... (Ім'я) ніколи не зможе ....

Висновок: Під час інтерв'ю я дізналася багато нового про свого співрозмовника, то, що вона ...