16.11.2014 2878 579 Казакова Ірина Русланівна

Мета: згуртування учительського колективу, підняття емоційно- позитивного настрою.

Обладнання:
вирізані долоні, інтерактивна дошка, свічка, два ящики з визначенням настрою,
листочки з назвою тварин і птахів, білі листи.

Хід уроку:
Психолог зустрічає вчителів біля дверей. Далі не пропускаючи психолог пропонує провести невелику вправу «Дзеркало».

Отже, дорогі кохані, я дуже рада вітати вас на своєму уроці психотерапії, але для того, щоб потрапити на нього, необхідно пройти кастинг. Перед вами дзеркало. Сьогодні велике, наше свято… тому, щоб налаштуватись на урок вам, кожному необхідно привітати себе у дзеркало, сказавши пару компліментів та побажань….
(кожен, хто сказав собі в дзеркало, може проходити за місця)

Ну, ось ми всі і пройшли кастинг, всі придатні для роботи!
Ну що ж, дорогі колеги, із святом. Давайте поаплодуємо самі собі та ще раз привітаємо нас усіх зі святом.

Ми – педагоги!
Ми – педагоги!
До учнів нещадні та суворі!
Важко їм?
Тяжко?
Так їм треба!
Нема їм пощади!
Немає їм пощади!

Ми у всевчителя вічно на варті!
Ми їх навчимо!
Ми їм покажемо!
Ми вже дамо їм освіту!
У цьому наш обов'язок!
І наше покликання!

Нехай вони стогнуть!
Нехай вони плачуть!
Ми їм – робітку!
Ми їм – завдання!
Їм не знайти без нас правильної дороги!
Ми – педагоги!
Ми – педагоги!

"Внутрішній промінь" (розслаблюємось і налаштовуємося на роботу)
На тлі спокійної музики
Для того, щоб виконувати вправу, треба прийняти зручну позу, сидячи або стоячи.
Уявіть, що всередині Вашої голови, у верхній її частині, виникає світлий промінь, який повільно і послідовно рухається зверху вниз і повільно, поступово висвітлює обличчя, шию, плечі, руки теплим, рівним і розслаблюючим світлом. У міру руху променя розгладжуються зморшки, зникає напруга в області потилиці, послаблюється складка налбу, опадають брови, "охолоджуються" очі, послаблюються затискачі в кутах губ, опускаються плечі, звільняються шия і груди. , задоволеного собою та своїм життям, професією та учнями.

Вправа «Долошки» (Для визначення настрою на роботу)
У кожного з вас на столі лежить долонька, з одного боку смайлик посміхається, що свідчить про гарний, позитивний настрій. Інша сторона долоні сумує, отже, настрій не в порядку.
Я пропоную вам, прямо зараз, визначитися зі своїм настроєм. І по команді три, підняти нагору той бік долоні, який настрій у вас зараз.
Отже, раз-два-три!
(Всі вчителі підняли долоні, визначившись у своєму виборі).
Я дуже сподіваюся, що і в кінці нашого заняття настрій залишиться незмінним.

О/ня роботи:
Сьогоднішній наш урок ми проведемо у формі флештренінгу.
У когось є хоч найменше припущення, що це таке? (Відповіді)
Флештренінг - це напрямок в арттерапії, розроблений для роботи з дорослими людьми. (Терапія мистецтвом) - один з методів психологічної роботи, що використовує можливості мистецтва для досягнення позитивних змін в інтелектуальному, соціальному, емоційному та особистісному розвитку людини.
Флештренінг – засіб розвитку особистості, доступне всім. Це тренажер, що дозволяє безпечно (без наслідків) нарощувати практичний досвіду вирішенні своїх проблем. Розуміння змісту "флешки" (музичного відеообразу) дозволяє людині розслабитися, переосмислювати власний внутрішній світ, розширювати можливості свідомості.
Усім знайома ситуація, коли одна подія інтерпретується людьми по-різному, інколи ж і протилежно. Наша свідомість у процесі життя може спотворюватися, і все навколишнє сприймається через приховані "фільтри" нашої свідомості. Матеріал "флешки" використовується як засіб виявлення у людини "прихованих" мотивів та підсвідомих установок, що спотворюють реальність.

Сьогодні ми з вами поговоримо на тему, яка в усі часи є і залишається найбільш актуальною – це ….. КОХАННЯ!!!

Я пропоную вам переглянути невеликий ролик «Вітер і квітка»
(Перегляд ролика)

Про що цей ролик? Чому він учить? Чи можна пов'язати цей ролик не тільки з любов'ю між чоловіком і жінкою, але і з любов'ю вчитель?
(Відповіді)

А тепер давайте трохи поринемо у дитинство, і на хвилинку уявимо себе дітьми.
Наша вправа називається «Зоопарк»
Листочки з назвами тварин та птахів лунають учасникам. Прочитавши назви, вони нікому його не повинні показувати.
Таким чином, кожному з вас необхідно уявити свою тварину чи птицю, при цьому нам не кажучи, хто ви. Розмовляти можна лише мовою "своєї" тварини. Ми ж, у процесі вашої презентації вгадуємо.
Після-всім оплески.
Обговорення:
Що було найскладнішим? Що відчували, коли презентували свою тварину.

Підсумок: у житті ми на себе приміряємо багато ролей, часом не усвідомлюючи чи не хоч цього робити. Тож нехай у нас будуть лише ті ролі, які ми обрали самі. Любіть себе!

Ще раз зі святом! Наприкінці мені хотілося б ще раз попросити вас подивитися на дошку.
Відео «Типові фрази вчителя». (підняття настрою)

Ну а тепер, знову ж таки візьмемо свої долоні і ще раз визначимо свій настрій.

"Свічка побажань".
Я запалюю свічку і передаю її вам. Приймаючи свічку ви кажете те, що забажаєте….
(Передають)

Підбиття підсумків….
Перед вами стоять дві скриньки: одна з усміхненим смайликом, що означає – «Урок психотерапії пройшов успішно»
Інший ящик, зі смайликом незадоволеним, що означає-«Мені було недостатньо цікаво».
Перед тим, як вам вийти, я попрошу вас оцінити нашу спільну роботу

Дякую за роботу, за час, за активність…
Зі святом!

Завантажити матеріал

Повний текст матеріалу дивіться в файлі, що скачується.
На сторінці наведено лише фрагмент матеріалу.

Теоретичні відомості

Психологія – дивовижна наука. Одночасно вона і молода, і є однією з найдавніших наук. Вже філософи античності розмірковували над проблемами, які є актуальними і для сучасної психології. Питання співвідношення душі та тіла, сприйняття, пам'яті та мислення; питання навчання та виховання, емоцій та мотивації поведінки людини та багато інших ставилися вченими, починаючи з часу виникнення перших філософських шкіл Стародавню Греціюу 6-7 століттях до нашої ери. Але давні мислителі були психологами в сучасному розумінні. Символічною датою народження науки психології вважають 1879 рік, рік відкриття Вільгельмом Вундтом у Німеччині, у місті Лейпциг, першої експериментальної психологічної лабораторії. До цього часу психологія залишалася умоглядною наукою. І лише В. Вундт взяв на себе сміливість об'єднати психологію та експеримент. Для В. Вундта психологія була наукою про свідомість. У 1881 р. на базі лабораторії відкривається інститут експериментальної психології (існуючий і досі), який стає не лише науковим центром, але і міжнародним центромз підготовки психологів. У Росії її першу психофізіологічну лабораторію експериментальної психології відкрив В.М. Бехтерєв 1885 р. при клініці Казанського університету.

Заняття педагога-психолога з елементами тренінгу для педагогів ДНЗ «Розвиток креативності».

Автор: Обєдна Тетяна Валентинівна, педагог-психолог, МБДОУ « Дитячий садок№ 294 загальнорозвиваючого виду з пріоритетним провадженням діяльності з художньо-естетичного спрямування розвитку дітей» м. Красноярськ.
Опис матеріалу:пропоную вашій увазі тренінгове заняття з педагогами ДНЗ на тему «Розвиток креативності». Дана розробка буде цікава педагогам-психологам, старшим вихователям дитячих садків. На занятті розглядається поняття креативності та можливість використання її як ресурсу для підвищення ефективності педагогічної діяльності.
Мета заняття:розвиток креативності.
Завдання заняття:
формування доброзичливого психологічного клімату;
розвиток уміння працювати у команді;
підвищення творчого потенціалуучасників
Необхідні матеріали:
листи А-4, листи в клітину
ручки, фломастери за кількістю учасників
бейджики
релаксаційна музика (вправа «Внутрішній світ»)
м'яч (вправа «Хіпі», «Подорож»)

Хід заняття:
вступна частина.
Завдання «Візитівка»
Психолог: тема сьогоднішньої зустрічі «Розвиток креативності», тому пропоную почати її з творчого завдання. Придумайте та напишіть ім'я, яке хотіли б чути від колег при зверненні до Вас на сьогоднішній зустрічі.

Вправа «Рахунок»
Психолог: зараз ми з вами порахуємось, але трохи незвичайним способом. А саме рахунок ми почнемо одразу у двох напрямках одночасно. Почну рахунок я, сказавши «один» мої сусіди (ліворуч та праворуч) його продовжать. Отже, далі, по ланцюжку. Поки що знову не прийде до мене. Ваше завдання виконати вправу у максимально швидкому темпі. Отже, розпочали.
Психолог: що було складно під час виконання? (Обговорення).
Психолог: коли ми починаємо робити щось за звичними нам шаблонами, то включається такий компонент особистості як творчість.
Основна частина.
Вправа «Внутрішній світ»
Психолог: розташовуємося на стільці зручно і заплющуємо очі. Усю свою увагу звертаємо на своє дихання. Ми робимо вдих і можемо відчути його температуру, ми можемо простежити його шлях, як він повільно опускається дедалі нижче і насичує тіло життєвою енергією. Вдих-видих. А на видиху повітря стає теплішим і забирає всі тривоги та втому. Тепер зосередьтеся на своєму тілі – відчуйте його межі у просторі, відчуйте різницю температур між закритими одягом ділянками тіла та відкритими. А тепер зосередьтеся на думці, про те, що світ у якому ми живемо мінливий, як швидко відбуваються трансформації, про те, що з нами відбувається, як ми підлаштовуємося, чим при цьому користуємося? Які якості особистості допомагають? А тепер згадайте, де ви знаходитесь і зручному для вас темпі розплющите очі і посміхніться світові та один одному.

Психолог: дана вправа показує, що багато процесів ми можемо включати усвідомлено. І наша точка уваги там, де ми сфокусувалися. І у нас є адаптивні функції та якості.

Психолог: що таке творчість, креативність, це те саме? Як ви знаєте? (Відповіді педагогів).
Погоджуся з тим, що творчість, насамперед, внутрішній процес, який призводить до створення нового продукту. А креативність – це потенціал, внутрішній ресурс людини – основа творчості. Це здатність людини уникнути шаблонів і стереотипів мислення, здатність виявляти нові варіанти та способи вираження, вирішення поставлених завдань.
Безперечно, те, що активатором творчості є розум людини, а креативність її супутнім атрибутом. Тому креативність це здатність людини до нестандартного мислення, поведінки, дії та як результат народження продукту. Креативність це – перш за все гнучкість та оригінальність мислення, нестандартна уява, високий Q, почуття гумору та, звичайно ж, висока самооцінка та впевненість у своїх силах.

Психолог: як ви вважаєте, навіщо потрібна креативність? (Міркування).
По-перше, вона визначає успішність діяльності, підвищуючи конкурентоспроможність.
Надихає та допомагає активно включатися у процес для вирішення складних проблем.
Дуже підвищує мозкову активність, робить розум гнучким і, як наслідок, розвиває особистість.
Всі ці фактори говорять про те, що в сучасному світікреативні якості є цінними.
Тому метою нашої роботи є:
усвідомлення (рефлексія) свого життєвого досвіду;
усвідомлення компонентів креативності;
розуміння та знаходження своїх бар'єрів, що перешкоджають її прояву в житті.

Ми з вами з'ясували, що тією чи іншою мірою креативність є у всіх. Далі в групах вправлятимемося, виконуючи творчі завдання.

Вправа «Придумай закінчення»
Кожна група отримує початок вірша. Ваше завдання за 10 хвилин вигадати його продовження.

Завдання «ВОКЛ»
(Розвиток гнучкості, побіжності, точності мислення, почуття гумору)
Вам дана абревіатура «ВОКЛ». Складіть міні – розповідь. Причому кожна пропозиція має починатися з першої літери, що запропонована в абревіатурі. Перше починається на букву "В", друге - "О", третє "К", і четверте, відповідно - "Л".
Наприклад: Вихователь...
Дуже…
Креативна…
Особистість…
Аналіз завдання - різний стиль (розмовний, віршований), зміст та інші можливі варіації.

Ігрова вправа «Подорож» (розвиває уяву, гнучкість, оригінальність мислення).
Психолог: зараз я кидаю м'яч гравцю і говорю, куди його відправляю, це може бути найфантастичніше і навіть не існуюче місце. Учасник, який спіймав м'яч, називає три предмети, які він бере з собою, які йому знадобляться. І потім кидає м'яч іншому учаснику, озвучуючи його місце подорожі. Виявляємо креативність, не обмежуючи свою уяву. Важливе правило- не повторювати об'єкт подорожі та предмети.

Вправа "Хіпі".
Психолог: усі ви чудово пам'ятаєте популярний рух – хіпі. Це особливі традиції, стиль одягу, думка. Головною рисою руху Хіпі було використовувати якісь написи на своєму одязі, як девіз її власника.
Зараз ми перекидатимемо м'яч один одному, уявляючи, що ми представники цього руху. І говорити: «Якби в тебе був напис, то це було б...» (озвучуєте девіз, що найбільше характеризує людину в житті). Важливо, щоб усі взяли участь та «отримали напис на футболку».

Заключна частина.
Рефлексія – підбиття підсумків заняття, обмін враженнями учасників.

психологічні вправи для тренінгів

Педагогічний тренінг для вчителів середніх та старших класів (програма практичних занять)

Педагогічний тренінг для вчителів середніх та старших класів націлений на розвиток у них комунікативних навичок, засобів позитивного проектування індивідуального розвитку учня, актуалізації особистого досвідуу спілкуванні з учнями, способів ефективної професійної саморегуляції.

Цикл «Вчитель – школа»

Вправа "Зміна позиції"

Мета вправи: розвиток у вчителів гнучкості та пластичності у процесі зміни комунікативної позиції у контактах з колегами.

Група розсідається у коло. За бажанням вибирається один учасник, який, рухаючись за годинниковою стрілкою, входить у нетривалі розмови з кожним членом групи. Решта учасників слухають, оцінюючи, які комунікативні засоби були застосовані, чи змінюється стиль розмови відповідно до індивідуальності нового партнера, чи змінюється комунікативна позиція у ведучого.

Колективне обговорення проводиться у двофазному режимі. На першій фазі свої враження висловлюють члени групи, з якими водій розмовляв. На другий – група вислуховує самого ведучого, аналізуючого відчуття провини та переживання, що виникли в ході багаторазової зміни комунікативної позиції під час переходу до нового співрозмовнику.

Вправа «Мостик»

Мета вправи: створення консолідованого педагогічного колективу, розвиток вчителів взаємопідтримки та взаємодопомоги по відношенню один до одного, відпрацювання невербальних засобівспілкування.

Учасники сідають по колу, у центрі якого з діагоналі психолог викреслює крейдою лінію. Умови гри він пояснює так: «Уявіть, що ця лінія – місток через бурхливу гірську річку. Внизу під таким підвісним містком, що гойдається на вітрі, вирує річка. Пройти мостом в один кінець може тільки одна людина: ніде розминутися. Завдання гри полягає в тому, щоб два мандрівники, що рухаються назустріч один одному, зуміли пройти місток у протилежні сторони і не впасти вниз. Хто хотів би спробувати?

З групи за бажанням виходять два учасники. Вирішення цього завдання попередньо не обговорюється, люди діють спонтанно, починаючи йти ігровим «містком» назустріч один одному. Під час зустрічі вони повинні домовитись, застосовуючи мінімум слів та витрачаючи на переговори не більше однієї хвилини.

Після програвання вправи слід розглянути такі питання: хто виявив ініціативу у вирішенні комунікативного завдання і хто був веденим, намагалися учасники гри допомогти один одному чи навпаки, намагалися досягти лише своєї мети, не замислюючись про партнера, які засоби ефективніші в подібній умовно небезпечній ситуації?

Вправа «Карниз»

Мета вправи: зміцнення у педагогічному колективі доброзичливості, відкритості та взаємодопомоги по відношенню один до одного.

Вчителі встають один за одним, стикаючись плечима та орієнтуючись на крейдову пряму лінію, проведену психологом. Він каже: «Ця риса – карниз багатоповерхового будинку. Шкарпетки ваших туфель – край цього карнизу. Одна людина з нашої групи, за бажанням звичайно, має пройти карнизом і не впасти вниз. Завдання групи – допомогти йому у цьому. Дозволяються підтримки у вигляді фізичних контактів, короткі розмови. Головне – це пройти карнизом!»

Потім учасник, який «йшов карнизом будинку», розповідає свої враження: на яких відрізках шляху він відчував підтримку, де йому було важко впоратися з ігровим завданням і чому. Члени групи також обмінюються думками, чому в одних випадках підтримка була успішною, а в інших – ні. Якщо сталося «падіння» гравця з імпровізованого «карнизу», даний моменттакож обговорюється у групі.

Вправа «Черга»

Мета вправи: розвиток вчителів форм безпосередньої комунікативної поведінки, здатності до спонтанного ігровому спілкуванню, розкутості та внутрішньої свободи.

З групи вибираються вісім осіб, з яких одна – ведуча. Семеро людей стають одна за одною як би в чергу, а восьма має пройти до прилавка магазину без черги. Він зав'язує розмову з кожним, хто стоїть, намагаючись досягти своєї мети. Черга при цьому має ігрове завдання не пропустити «нахабу» до прилавка.

У цей час решта членів групи розсаджується амфітеатром і спостерігає за тим, що відбувається. Потім проводиться загальне обговорення. Аналізується кожен комунікативно-змістовний момент гри: хто з тих, хто стоїть у черзі, поступився і хто не пропустив «нахабу», які кошти були застосовані ведучим (прохання, погрози, шантаж тощо).

Вправа «Вдвох»

Мета вправи: формування внутрішніх засобівгнучкості та пластичності в процесі зміни комунікативних позицій.

Психолог пропонує членам групи розділитись на пари. Вправа містить три ігрові завдання: партнери сідають спина до спини та протягом 5 хвилин ведуть розмову; наступні 5 хвилин вони розмовляють, коли один сидить, а другий стоїть перед ним, по черзі змінюючись позиціями зверху та знизу; потім вони сідають один навпроти одного і «розмовляють» лише очима протягом 10 хвилин. Після вирішення кожного завдання пара обмінюється враженнями.

Наприкінці організується загальне колективне обговорення того, яка ігрова завдання була найлегшою і приємною, як у спілкуванні виникли труднощі й чому, який із пар виник психологічний контакт та інших.

Вправа «Акваріум»

Мета вправи: тренування найуспішніших у комунікативному відношенні форм поведінки учасників групи, пошук засобів ефективного індивідуального стилю професійної діяльності.

Група ділиться на дві рівні підгрупи, одна з яких сідає у центрі кола, а інша - розташовується навколо неї. Утворюються два кола - внутрішній і зовнішній, на кшталт акваріума. Учасникам, які перебувають у внутрішньому колі, психолог дає тему для дискусії. Підходять конкретні, реальні та актуальні для вчителів теми, взяті з шкільного життя: «Учень зірвав урок», «У класі важко налагодити хорошу дисципліну», «Діти не хочуть вчитися» та ін. , що виникають у цю хвилину, на даний момент. Учасники зовнішнього кола нічого не кажуть. Їхнє завдання: кожен має обрати когось із учасників внутрішнього кола та спостерігати за ним. Вони помічають, як їхній «об'єкт» веде себе в дискусії, які комунікативні засоби застосовує, чи підтримує партнерів зі спілкування, активний чи пасивний, лідирує чи прагне зайняти позицію веденого.

Приблизно через 15-20 хвилин учасники міняються місцями. Психолог може або запропонувати нову тему, або продовжити стару, якщо виникла цікава та змістовна дискусія.

На загальному обговоренні вся група сідає у коло та аналізує різні форми поведінки учасників, що відбувалися у групі події, виділяє найефективніші комунікативні засоби.

Цикл «Вчитель – клас»

Вправа «Атмосфера»

Мета вправи: розвиток комунікативних засобів формування у класі емоційного благополуччя та позитивної атмосфери.

Учасники групи зручно влаштовуються у кріслах, розслабляються та заплющують очі. Психолог у спокійній і м'якій манері вимовляє приблизно такий текст: «Згадайте зараз найприємніша подія, яка нещодавно у вас сталася. Що ви відчували? Відтворіть якомога виразніше свої відчуття щодо цієї події: радість, задоволення, блаженство, заспокоєння.

Ви входите до уявного класу: відчуйте бадьорість і впевненість у собі. Входячи до класу, привітайтеся з хлопцями, посміхніться їм. Знайдіть внутрішній стан, що зберігає розумний баланс між стриманою строгістю та відкритою доброзичливістю. Ви йдете до свого столу. Яку позу хочеться прийняти? Уявіть, що ви сідаєте у зручній для вас позі та починаєте урок. А тепер у своїй уяві пройдіть класом. Намагайтеся знайти зручний темп ходьби – не надто швидкий, але й не повільний. Підтримуйте в собі внутрішній темпоритм, який дозволяє продемонструвати перед класом професіоналізм, авторитетність, впевненість у собі. Уявіть, як ви йдете. Ви склали руки за спиною? Чи схрестили їх на грудях? Знайдіть зручний для вас жест, щоб почуватися вільно та впевнено.

Пам'ятайте, що вибрані вами зручна поза, відповідні вам ритм руху та стиль спілкування створять умови вашого нормального самопочуття та емоційно-позитивної атмосфери у класі».

Після виконання цієї вправи вчителі обмінюються своїм психотехнічним досвідом: як кожен з них знайшов собі оптимальні форми поведінки, що він у своїй відчував, які проблеми є у реальній роботіу школі.

Вправа «Кола уваги» (за К.С. Станіславським)

Мета вправи: тренування функції уваги, вміння оперативно зосереджуватися та концентруватися у процесі навчання.

З групи за бажанням вибирається один учасник, якому треба впоратися з наступним завданням. Вчителі постають перед ним у випадковому порядку. Ведучий повинен визначити для себе внутрішні відчуття, що відповідають «малому», «середньому» та «великому» колам уваги. Спочатку йому пропонується за допомогою погляду зосередитись на якомусь одному учаснику групи, потім розширити своє бачення до обсягу «середнього» кола, що включає 5-7 учасників. Як тільки ведучий відчує, що його увага стала стійкою, вона може перейти до «великого» кола, до якого входить вся група. У разі відчуття, що увага розсіюється і втрачає свою стійкість, слід повернутися до попереднього кола і повторити вправу.

У групі обговорюються відчуття ведучого, що він випробував у виконанні вправи: які внутрішні кошти він застосовував утримання стійкості своєї уваги, як домагався високої концентрації уваги, які він був труднощі під час переходів від однієї кола уваги до іншого. Корисно організувати колективний обмін психотехнічним професійним досвідом між вчителями.

Вправа «Збити ритм»

Мета вправи: формування ефективних засобів управління класом підлітків та старшокласників.

У цій ігровій ситуації психолог пропонує одному учаснику стати «учителем», а іншим – «підлітками» чи «старшокласниками». Ігрове завдання полягає в тому, щоб швидко, протягом 1-2 хвилин утихомирити клас школярів, які почали голосно розмовляти, крутитися і всіляко порушувати дисципліну. Вчитель може застосувати адміністративні заходи впливу, зробити зауваження або підвищити голос. Найбільш ефективні засоби впливу на клас, які дозволяють привернути увагу хлопців, заспокоїти найактивніших лідерів, тобто. засоби психотехнічного порядку.

Потім учасники аналізують обрані «учителем» способи впливу, їх виділяються найбільш ефективні. Відбувається обмін професійним досвідом між учасниками групи.

Вправа «Перехопи ініціативу»

Мета вправи: розширення діапазону професійних можливостей вчителів щодо успішного утримання своєї провідної, керуючої позиції у навчально-виховному процесі.

З групи учасників вибираються два «актори», решта - спостерігачі. «Актори» грають ролі співрозмовників, які розмовляють на якусь тему, наприклад, «Найкращий художник...» («Найкраща музика...», «Найкращий відпочинок...», «Найкраща музика...» найкраща системанавчання» і т.п.). Задаються також етапи розмови: першою один співрозмовник тримає ініціативу, а інший грає пасивну роль – слухає і підтакує; на другому етапі пасивний співрозмовник повинен зуміти перехопити ініціативу у першого та нав'язати йому свою точку зору. Зрозуміло, перший у своїй намагатиметься утримати у себе комунікативне лідерство.

Далі учасники групи аналізують можливі у разі засоби «захоплення комунікативного простору» чи боротьби з управління ситуацією. Важливо звернути увагу на ситуації, що виникають у педагогічній діяльності подібного типу, в яких школярі (найчастіше це підлітки) починають особистісно самостверджуватись, використовуючи слабкості вчителя.

Вправа «Почуття у педагогіці»

Мета вправи: розвиток професійно важливих якостейвчителів, пов'язаних з використанням почуттів у педагогічній діяльності.

Група вчителів розсідається в коло. Деяким із них психолог роздає картки, на яких позначені людські емоції. Рекомендується наступний набір: "Радість", "Гнів"; «Байдужість», «Розчарування», «Обурення», «Обурення», «Підтримка», «Заохочення», «Зацікавлення». Вчителі, які отримали картки, повинні підготувати невеликий виступ перед групою з описом ситуацій навчання та виховання підлітків та старших школярів, у яких використання цих почуттів було б педагогічно доцільним. Інші члени групи доповнюють кожен виступ своїх колег.

Цикл «Вчитель – учень»

Гра «Позиційне спілкування»

Мета гри: розширення діапазону комунікативних засобів вчителя, пошук ефективного індивідуального стилю педагогічного спілкуванняз учнями середніх та старших класів.

Гра проводиться у три етапи.

На першому етапі психолог пропонує двом учасникам групи програти одну з типових ситуацій, взятих із взаємодії вчителя та учня-підлітка або старшокласника. Інші учасники спостерігають. Можливі такі ситуації: «Учень зірвав урок, і вчитель викликав для бесіди»; «Учень курить у школі», «У старшокласниці різко знизилася успішність» тощо. Вибрана ситуація програється відповідно до заданих комунікативних позицій: «вчитель» виступає суворим, що реалізує формально-оцінюючий стиль, а «учень» виправдовується, мовчки вислуховує нотацію «вчителя». Потім відбувається загальне обговорення: які відчуття та враження отримав «учень» від такої розмови, як почував себе «вчитель», які думки та емоції викликала дана сцена у гурту. Досить часто вчитель, який грав роль учня, з подивом зізнавався, що ніколи б не подумав, що жорсткі, директивні заходи впливу, які справедливо застосовуються для покарання недбайливого школяра, народжують в останньому таку пригніченість, пасивність, а іноді й роздратування. Учасники групи приходять до висновку, що застосування авторитарних засобів спілкування з підлітками та старшокласниками загалом малоефективне.

На другому етапі програється та сама ситуація спілкування вчителя та учня, але змінюються «актори» та задані комунікативні позиції. Учаснику групи, що грає роль вчителя, пропонується перейти на тон, що просить (наприклад, у дорогій елітній школі вчитель змушений умовляти сина мільйонера), тоді як старшокласник поводиться зарозуміло і зухвало. Групове обговорення результатів другого етапу гри присвячено аналізу того, з яких причин виникають ситуації залежності вчителя від учня та як їх подолати чи уникнути.

На етапі організується груповий пошук засобів і методів, які допомагають вчителю налагодити психологічно повноцінне спілкування з учнем з прикладу тієї ж ситуації, але у своїй реалізувати педагогічну керівну позицію. Розглядаються питання: як вчителю слід розпочати розмову зі школярем, як сісти, які фрази і коли говорити, яку атмосферу та настрій має носити така розмова та ін.

Вправа «Мій найважчий підліток»

Мета вправи: обмін між вчителями досвідом спілкування із важким підлітком, пошук ефективних способіввзаємодії з учнем, що порушує дисципліну в класі.

Група вчителів розсідається в коло. За бажанням протягом 10-15 хвилин кожен із них розповідає одну з найважчих у педагогічному відношенні ситуацій його спілкування з підлітком. Він звертає увагу групи те що, що робив, переживав і відчував, і навіть те, які були результати при застосуванні тих чи інших заходів впливу. У ході одного заняття зазвичай вдається вислухати 4-5 випадків, взятих з реального професійного досвіду вчителів.

На колективному обговоренні досягаються такі цілі: вчитель-оповідач отримує від групи підтримку; учасники обмінюються досвідом спілкування з учнем у проблемних ситуаціях. Важливо й те, що психолог має можливість продемонструвати застосування психологічних засобів на вирішення конкретних педагогічних завдань: як слід говорити, що слід робити, яку позицію необхідно зайняти.

Вправа "Моя юність"

Мета вправи: активізація спогадів вчителів, віднесених до часу, коли були дівчатами (чи юнаками).

Група вчителів сідає в коло і по черзі (або за бажанням) згадують випадки зі свого особистого досвіду: «Найрадісніша подія моєї юності» або «Найсумніша подія моєї юності».

Виконання вправи буде успішним, якщо учасникам групи вдасться відчути себе такими, якими вони були в юності, яскраво та чітко відчути свої юнацькі переживання.

Цикл «Я – вчитель»

Вправа «Уповільнення»

Багато жінок-вчительок, які мають сім'ї та дітей, перебувають у постійній напрузі через те, що вони прагнуть зробити багато справ одночасно і скрізь встигнути. Деякі становлять собі списки справ, які викреслюють у міру їх виконання. Вчительки говорять про те, що відчувають постійний страх, що вони не встигнуть, прискорюють ритм власного життя, намагаючись цінувати кожну хвилину і не дозволяючи собі «відволікатися через дрібниці». До таких «дрібниць» вони часто відносять хвилини відпочинку, споглядання чи насолоди маленькими радощами життя.

Як наслідок цього, жінки починають дратуватися, відчувають перевтому, скаржаться на головний біль, безсоння. У такому стані вони не знаходять ні сил, ні часу для спокійної та ґрунтовної бесіди з учнем-підлітком, який вчинив провину, або зі старшокласником, що потребує особистої, задушевної бесіди.

Мета вправи: уповільнення внутрішніх темпоритмів, створення енергетичного балансу, стану врівноваженості та стабільності.

Психолог просить членів групи зняти наручний годинникі відкласти їх убік. Протягом приблизно 15-20 хвилин учасниці групи фіксують вільні асоціації на чистому аркуші паперу: слова та фрази, які першими спадають на думку. Після цього психолог розсаджує групу парами. Партнери прочитують один одному асоціації та обмінюються враженнями. Розмови у парах тривають 20-30 хвилин. При цьому психолог рекомендує говорити повільно, як би зважуючи кожне слово, не стежити за часом, а постаратися насолодитися кожною хвилиною спілкування.

Для організації наступного групового обговоренняучасниці сідають у коло. Психолог ставить такі питання: «Хто відчув задоволення від розмови зі своїм партнером?», «Хто відчув, що відпочив?», «Як ВИ думаєте, скільки пройшло часу з початку нашого заняття?» У групі обговорюються відмінності у переживаннях внутрішнього, суб'єктивного та реального часу, відчуття, отримані членами групи, яким вдалося сповільнитись і які цього зробити не змогли.

Вправа «П'ять хвилин»

Мета вправи: подолати «стрес квапливості», нейтралізувати емоційну напругу, зміцнити прагнення вчителів досягти стану внутрішньої врівноваженості.

Вправа починається з наступних слів психолога: Уявіть, що ви йдете до автобусної зупинки та бачите, як під'їжджає потрібний вам автобус. Що ви зробите? Спокійно скажете собі, що не поспішатимете, незабаром підійде інший, або різко побіжіть до нього, щоб заощадити п'ять хвилин? Подумайте про те, що вам вдалося встигнути в автобус і, важко дихаючи, протискаєтесь між пасажирами. П'ять хвилин у вас у запасі.

Що ви робитимете протягом цих п'яти хвилин, які вам вдалося заощадити, витративши певні зусилля?

У ході групового обговорення часто з'ясовується, що вчителі перебувають у постійній поспіху, прагнучи заощадити щохвилини навіть тоді, коли в цьому немає особливої ​​потреби. Багато хто дійсно не може уявити, що вони робитимуть у ці заощаджені п'ять хвилин, і приходять до висновку про марність «стресу квапливості» та його шкідливий вплив на своє самопочуття.

Вправа «Головна – другорядна»

Мета вправи: зниження «стресу квапливості», вироблення в учасників групи внутрішніх засобів оптимального плануваннясвого життя та роботи.

Психолог пропонує вчителям на аркуші паперу написати 10-12 справ, які їм нині найважливіші. Рекомендується складати список справ у міру їх суб'єктивної значущості: першому місці – найважливіше, другою – менше тощо.

Після цього психолог просить групу сісти у коло, розслабитися та заплющити очі. Він каже: «Намагайтеся уявити себе наприкінці життя, ніби вам зараз років 70-75. Ви вже давно на пенсії, не працюєте, займаєтеся онуками, домашнім господарством, гуляєте з такими ж, як і ви, жінками похилого віку. Ви часто думаєте про своє життя, згадуючи найсумніші його події або найрадісніші. Уявіть, що з цього часу ви зараз дивитеся у своє сьогодення та оцінюєте, що для вас головне і що другорядне. Наприклад, ви можете подумати про те, як багато часу та сил віддавали якомусь заняття, яке не мало для вашого життя великого значенняі лише здавалося вам дуже важливим.

А тепер візьміть новий листпапери та складіть список своїх занять за рівнем значущості їх для вашого життя, як би від імені вас, що дивиться на своє життя зі своїх 70-75 років. Порівняйте два отримані списки. Які ваші заняття залишилися для вас такими важливими? Які заняття втратили свою значущість і чому?

При спільній розмові групи психологу слід показати різницю між активністю і результативністю життя. Високий рівень активності (багато справ, постійна зайнятість, висока інтенсивність спілкування) означає не виконання значущих справ, а часто – метушливу трату часу через дрібниці та штучне підтримання внутрішньої напруги через страх щось не встигнути. Необхідно виділити у своєму житті головне і намагатися так будувати свій час і життя, щоб основні зусилля були витрачені на досягнення головної мети, а другорядні справи або взагалі були виключені зі «списку», або були відкладені на якийсь період.

Цикл «Вчитель – сім'я»

Вправа «Безумовне кохання»

Дії оцінювання та контролю, важливі для педагогічної діяльності, багато вчителів переносять у взаємини СО своїми власними дітьми. У сім'ї жінки-вчительки залишаються педагогами, продовжуючи внутрішньо «ставити оцінки» своїй дитині: це добре, а це погано. Дитина починає відчувати, що її люблять тільки тоді, коли вона поводиться добре, і не люблять, якщо вона робить провину. Як наслідок цього він відчуває невпевненість у собі, підвищену тривожність, втрачає почуття врівноваженості. Така дитина або намагається завжди догодити суворій матері-вчительці, або бунтує, веде себе зухвало агресивно, демонструючи, що вона не потребує материнської любові.

Мета вправи: обговорити з учителями важливість безумовної любові до своїх дітей.

Психолог пропонує групі поговорити про труднощі, які відчувають вчителі під час виховання своїх дітей. Які з цих труднощів їм вдалося подолати, а які – ні? Які зміни у поведінці своєї дитини вчителька могла б відзначити? У чому змінилася вона сама?

Можна зачитати слова Р. Кемпбелла, які яскраво виражають зміст і сенс безумовної любові в сімейному вихованні дітей: «Любити дитину безумовно – отже, любити її незалежно ні від чого. Незалежно від його зовнішності, здібностей, достоїнств та недоліків, плюсів та мінусів, краси та потворності. Незалежно від того, що ми чекаємо від нього в майбутньому, і, що найважче, незалежно від того, як він поводиться зараз... Безумовне кохання означає, що ми любимо дитину, навіть якщо її поведінка викликає у нас огиду»

Важливо, щоб під час обговорення були показані переваги безумовного кохання перед оцінним ставленням. Дитина, яку люблять тільки тому, що вона є, почувається захищено, вона впевнена в собі, має почуття власної гідності, стабільна, у неї розвинене почуття внутрішньої рівноваги та позитивної самооцінки. У міру дорослішання у найважчих життєвих ситуаціяхвін зможе успішно контролювати себе, прагнучи високої якостісвого життя, маючи впевненість у тому, що він людина, гідна любові та поваги.

Вправа «Пошук вихідної позиції»

Мета вправи: оновлення сімейних відносин, нейтралізація емоційно-негативних моментів у стосунках подружжя. Психолог просить членів групи зробити у сім'ях деяку «ревізію» у відносинах. Багато подій чи вчинків часто залишаються в сім'ях необговореними, внаслідок чого і в дружини, і в чоловіка в душі накопичуються напруга та незадоволеність, як це буває при незакінченій дії. Для оздоровлення стосунків корисно домовитися зі своїм партнером «почати все з початку»: з якогось певного дня бути уважнішим до своєї близької людини, зробити те, що хотілося колись і що не вийшло через брак часу. І навпаки, з цього дня можна вирішити щось «закрити» у стосунках у сім'ї: не робити того, що, на думку учасниці, руйнує її сімейні стосунки.

Група обговорює це завдання та розходиться на якийсь час. На наступному занятті треба поговорити про успішність зробленої «ревізії» у сімейних стосунках.

Практичний психолог у школі: лекції, консультування, тренінги. Н. Самоукіна


10.01.2015

Цілі психологічних ігор- Суто психотерапевтичні: ігри сприяють гармонізації внутрішнього світу педагога, послаблюють його психічну напруженість, розвивають внутрішні психічні сили. Психологічні вправидопомагають вчителюорієнтуватися у своїх психічних станах, адекватно їх розцінювати, керувати собою, зберігаючи своє психічне здоров'я і, як наслідок цього, досягати успіху у професійній діяльності при порівняно невеликих витратах нервово-психічної енергії.

Для психотехнічних ігор не потрібно багато часу та спеціальних приміщень. Самостійно або в парі з іншим учителем, педагог може виконувати вправи у перервах між уроками (у своєму кабінеті чи вчительській), на уроках, коли школярі працюють самостійно, дорогою на роботу чи додому. Постарайтеся виробити в собі звичку до психологічних дій: тоді з'явиться потреба у психічній стабільності та внутрішньому порядку.

Психологічні ігри-релаксації для вчителів

За 3-5 хвилин, витрачених на психотехнічні вправи, вчитель може зняти втому, стабілізуватися, відчути упевненість у собі. Як робітник, який після трудового дняв гарячому цеху приймає душ, і вчитель, виконуючи у шкільництві і після роботи спеціальні психотехнічні вправи, вдається до методу “психологічного душу”, очищаючого його психіку.

Вправа 1. "Внутрішній промінь"

Вправа виконується індивідуально; допомагає зняти втому, набути внутрішню стабільність.

Для того щоб виконувати вправу, треба прийняти зручну позу, сидячи або стоячи залежно від того, де вона виконуватиметься (в учительській, на уроці, у транспорті).

Уявіть, що всередині Вашої голови, у верхній її частині, виникає світлий промінь, який повільно і послідовно рухається зверху вниз і повільно, поступово висвітлює обличчя, шию, плечі, руки теплим, рівним та розслаблюючим світлом. У міру руху променя розгладжуються зморшки, зникає напруга в області потилиці, послаблюється складка на лобі, опадають брови, охолоджуються очі, послаблюються затискачі в кутах губ, опускаються плечі, звільняються шия і груди. Внутрішній промінь як би формує нову зовнішність спокійної, звільненої людини, задоволеної собою та своїм життям, професією та учнями.

Виконайте вправу кілька разів – зверху донизу.

Виконуючи вправу, ви отримаєте задоволення, навіть насолоду. Закінчуйте вправу словами: “Я став новою людиною! Я став молодим і сильним, спокійним та стабільним! Я все робитиму добре!”

Вправа 2. "Прес"

Ігрову вправу виконують індивідуально. Нейтралізує та пригнічує негативні емоції гніву, роздратування, підвищеної тривожності, агресії. Вправу радимо робити перед роботою у “важкому” класі, розмовою з “важким” учнем або його батьками, перед будь-якою психологічно напруженою ситуацією, яка потребує внутрішнього самовладання та впевненості у собі. Вправу найкраще виконати відразу після того, як ви відчуєте психологічну напруженість. Якщо ж з тих чи інших причин цей момент пропущений, то емоційна “стихія”, що розбушувалася, може все змісти на своєму шляху, не дати можливості контролювати себе. В результаті відбувається те, що ми бачимо так часто: "скидається" негативно заряджена енергія на вихованця або колегу по роботі. Найчастіше “заземлення” негативної енергії, на жаль, відбувається у сім'ї вчителя, де він послаблює внутрішній контрольпісля роботи.

Суть вправи ось у чому. Вчитель представляє в собі, на рівні грудей, потужний прес, який рухається зверху вниз, пригнічуючи негативні емоції, що виникають, і пов'язану з ними внутрішню напругу. Виконуючи вправу, важливо домогтися чіткого відчуття фізичної тяжкості внутрішнього преса, що пригнічує і ніби виштовхує вниз небажані негативні емоції та енергію, яку вона несе.

Вправа 3. "Марія Іванівна"

Вправа розвиває внутрішні засоби рольової децентрації.

Виконується індивідуально протягом 10-15 хвилин. Уявіть собі вашу неприємну розмову, наприклад, із завучем. Умовно назвемо її Марією Іванівною, яка дозволила собі неввічливий тон у розмові з вами та несправедливі зауваження. Закінчився робочий день і дорогою додому ви ще раз згадуєте неприємну розмову, і почуття образи захльостує вас. Це шкідливо для вашої психіки: на тлі психологічної втоми після робочого дня розвивається психічна напруга. Ви намагаєтесь забути образу, але вам це не вдається.

Спробуйте піти від неприємного. Замість того, щоб насильно викреслити Марію Іванівну зі своєї пам'яті, спробуйте, навпаки, максимально наблизити її. Спробуйте дорогою додому зіграти роль Марії Іванівни. Наслідуйте її ходу, манеру поводитися, програвайте її роздуми, її сімейну ситуацію, нарешті, її ставлення до розмови з вами. Через кілька хвилин такої гри ви відчуєте полегшення, спаде напруження. Зміниться ваше ставлення до конфлікту, до Марії Іванівни, ви побачите в ній багато позитивного того, що не помічали раніше. По суті, ви включитеся в ситуацію Марії Іванівни та зможете її зрозуміти. Наслідки такої гри виявлять себе другого дня, коли ви прийдете на роботу. Марія Іванівна з подивом відчує, що ви доброзичливі та спокійні, і сама, ймовірно, намагатиметься залагодити конфлікт.

Вправа 4. "Голова"

Професія педагога належить як до розряду стресових, це професія управлінської праці. Вчитель змушений протягом робочого дня безперервно впливати на учнів: у чомусь їх стримувати, придушувати їхню волю та активність, оцінювати, контролювати. Таке інтенсивне управління навчальної ситуацією викликає в учителя “стрес керівництва” як наслідок цього, при перенапрузі, різні фізичні нездужання. Одна з найчастіших скарг вчителів - на головний біль, тяжкість у потиличній ділянці голови.

Пропонується вправа, яка допомагає зняти неприємні соматичні відчуття. Стати прямо, вільно розправивши плечі, відкинувши голову назад. Намагайтеся відчути, в якій частині голови локалізовано відчуття тяжкості. Уявіть собі, що на вас є громіздкий головний убір, який тисне на голову в тому місці, в якому ви

відчуваєте тяжкість. Подумки зніміть головний убір рукою і виразно, емоційно скиньте його на підлогу. Потрясіть головою, розправте рукою волосся на голові, а потім скиньте руки вниз, як би позбавляючись головного болю.

Вправа 5. "Руки"

У вас останній урок. Клас зайнятий розв'язанням задачі. У класі тиша і ви можете кілька хвилин приділити собі. Сядьте на стілець, трохи витягнувши ноги та звісивши руки вниз. Постарайтеся уявити собі, що енергія втоми "витікає" з кистей рук на землю, - ось вона струмує від голови до плечей, перетікає по передпліччю, досягає ліктів, прямує до кистей і через кінчики пальців просочується вниз, в землю. Ви чітко фізично відчуваєте теплий тягар, що ковзає по ваших руках. Посидьте так одну - дві хвилини, а потім злегка потрясіть кистями рук, остаточно позбавляючись своєї втоми. Легко, пружно встаньте, посміхніться, пройдіться по класу. Порадуйтеся цікавим питанням, які ставлять діти, постарайтеся, відкрито та з готовністю йти їм назустріч, відповідаючи докладно та детально.

Вправа знімає втому, допомагає встановити психічну рівновагу, баланс.

Вправа 6. "Я - дитина"

Багато досвідчених педагогів грають у гру “Я - дитина”. Ось, наприклад, як описує свій стан: “Мій спосіб: я викликаю у собі стан дитинства, тобто. викликаю у собі те відчуття дитячої легкості, яке властиве дитині: скидаю із себе “все доросле”, а головним чином, те зовнішнє доросле, що властиво моєї адміністративної ролі. Далі йде підбір форм звернення дітей, які включають вибір інтонацій, способу пояснення, манери триматися, а головне - продумування перших слів, так би мовити, формули звернення”.

Згадайте, яку гру в дитинстві ви найбільше любили. Згадали? Тепер підійдіть до вашої дитини чи онука і запропонуйте їй пограти у цю гру. Під час гри ви повинні виконувати роль дитини, триматися на рівних з вашим партнером. Це дає можливість відчути себе лідером, разом із вами обговорювати правила гри. А ви відчуєте свіжість, оригінальність, нестандартність дитячого мислення, багатство внутрішнього світу дитини. Ви, мабуть, станете йому ближче.

Адаптаційні ігри для вчителів та педагогів

Кожен учитель може згадати складний період у своїй роботі, пов'язаний із професійною адаптацією у школі. Молоді вчителі з педагогічних вузів звикають до школи від 6 місяців до 3 років. Вони звикають до постійного шуму змін, до інтенсивним комунікативним взаємодіям. Але найважче їм виробити в собі вміння протягом 45 хвилин на уроці тримати дисципліну у класі. Багато вчителів скаржаться на відчуття слабкості та виснаженості після уроків, на складності у виробленні готовності тримати клас під контролем.

Нам доводилося спостерігати різні ситуації, у які потрапляють молоді вчителі.

Ми бачили, як вчителька металася класом, як човник. Там, де вона стояла, діти затихали, але починали голосно розмовляти в іншому кутку. Неважко уявити, як утомилася ця вчителька до кінця уроку.

Як полегшити і водночас активізувати процес професійної адаптаціїмолодого вчителя у школі? Насамперед, треба пам'ятати, що хорошим керівником стає лише той, хто вміє добре керувати самим собою. Розвиваючи ці якості, молодий учитель зможе швидше та ефективніше пройти адаптаційний період. Пропонуємо кілька вправ у розвиток внутрішніх засобів саморегуляції.

Вправа 1. "Фокусування"

Вправу виконують за 10-15 хвилин до початку уроку. Зручно розташуйтеся у кріслі або на стільці. Віддаючи самому собі команди, зосередьте свою увагу на тій чи іншій ділянці тіла та відчуйте його теплоту. Наприклад, за командою "Тіло!" зосередьтеся на своєму тілі, за командою "Рука!" - на правій руці, "Пензель!" - на кисті правої руки, "палець!" - на вказівному пальці правої руки і, нарешті, за командою "Кінчик пальця!" - на кінчику вказівного пальцяправої руки. Команди подавайте собі з інтервалами 10-12 секунд (знайдіть при цьому сприятливий для вас ритм).

Вправа 2. "Дихання"

Вправу бажано виконувати перед початком уроку. Влаштуйтеся в кріслі або на стільці. Розслабтеся і закрийте очі. По своїй команді постарайтеся відключити свою увагу від зовнішньої ситуації та зосередьтеся на своєму подиху. При цьому не намагайтеся спеціально управляти своїм диханням: не потрібно порушувати його природний ритм. Вправу виконують протягом 5-10 хвилин.

Вправа 3. "Психоенергетична парасолька"

Вправа проводиться в перші хвилини після початку уроку, а також, за необхідності, періодично протягом уроку.

Вчитель постає перед класом, бажано в центрі кімнати і, пояснюючи матеріал, намагається уявити, що він своєю волею, своєю свідомістю встановлює своєрідну парасольку, яка щільно накриває всіх учнів. Мета самого вчителя: впевнено, міцно та стабільно тримати ручку цієї “парасольки” протягом усього уроку.

Вправа виробляє здатність контролювати ситуацію у класі.

Вправа 4. "Розподіл уваги"

Важливо також навчитися розподіляти свою увагу у класі.

Вправа виконується протягом 15-20 хвилин у домашній обстановці. Увімкніть телевізор і розкрийте незнайому вам книгу (спершу краще взяти художню чи публіцистичну). Спробуйте одночасно читати книгу та “краєм ока” дивитися та слухати телевізор. Слідкуйте за собою: через скільки хвилин ви відчуєте себе втомленим? Якщо втома настала вже через 4-5 хвилин, значить ваша здатність до розподілу уваги слабо розвинена. Потім спробуйте собі на папері коротко відтворити те, що ви читали і відновити бачене на телеекрані. У міру того, як часто ви виконуватимете вправу, з кожним разом ви будете все краще розподіляти свою увагу.

Психологи: Лемешинська М.Г., Смагулова А.С.