Тема: «Пошиття наволочки з поопераційним поділомпраці».

Цілі: - ознайомити учнів із поопераційним поділом праці, прийомами виконання пошиття;

Вчити складати план роботи та працювати по ньому, порівнювати швидкість та якість пошиття з індивідуальним та поопераційним виконанням пошиття виробу;

Розвивати вміння слухати, виділяти головне, аналізувати, узагальнювати, порівнювати,

Коригувати та розвивати зорову та слухову пам'ять, зв'язкову мову;

Формувати та розвивати свідоме ставлення та інтерес до навчання, праці;

Виховувати посидючість, акуратність, організованість, працьовитість, дисциплінованість, впевненість у своїх діях.

Обладнання: план пошиття наволочки, деталі крою, колекція тканин, словникова робота, голки, ножиці, праска, швейні машини, спецодяг, магнітофон та картки для виконання фізхвилинки.

Хід уроку .

I Організаційний момент .

1. Психологічний настрій працювати у класі. Взаємовітання.

Продзвенів довгоочікуваний дзвінок!

Починати час урок!

Здрастуйте, хлопці! Сьогодні на нашому уроці присутні гості, тому ми маємо з вами продемонструвати свої знання та вміння, майстерність та організованість. Давайте зробимо наш урок яскравим і незабутнім.

2. Перевірка готовності учнів до уроку.

Черговий, клас готовий до уроку?

II Повторення пройденого матеріалу.

1. Запитання для повторення.

- Діти, давайте згадаємо, над якою темою ми працювали на минулому уроці.

(Тема минулого уроку «Наволочка з клапаном»).

- Які види виробів належать до постільної білизни?

(До постільної білизни відносяться простирадла, підковдри, наволочки)

- Які тканини йдуть на пошиття наволочки? Покажіть на зразках .

(для пошиття застосовують бавовняні: ситець, бязь, сатин)

- Які властивості мають бавовняні тканини?

(бавовняні тканини легкі, міцні, вбирають вологу, швидко сохнуть, переносять мильні розчини та високу температурупри прасуванні та кип'ятінні)

- Які розміри бувають у наволочок і від чого вони залежать ?

(Розмір наволочки залежить від розміру подушки, розміри можуть бути: 60 X60, 65 X65, 70 X70, 75 X75)

- Які шви застосовують при пошитті наволочки?

(при пошитті застосовують шов у підгинання із закритим зрізом, ним обробляють поперечні зрізи, та подвійний шов при обробці бічних сторін)

- Зі скільки деталей складається наволочка?

(наволочка складається з 1 деталі: наволочки із клапаном, довжина клапана не менше 25 см.)

Молодці, хлопці, ви добре впоралися із повторенням пройденого матеріалу.

2. Аналіз перевірки домашнього задания.

III Повідомлення теми та цілей уроку .

Тема нашого уроку«Пошиття наволочки з поопераційним розподілом праці».

Ми з вами вже виконували пошиття наволочки індивідуально, а сьогодні ми виконаємо пошиття з поопераційним поділом праці, навчимося планувати свою роботу, розділяти пошиття на операції, порівнювати способи пошиття.

IV Вивчення нового матеріалу.

1. Пояснення матеріалу вчителем .

Багато хто з вас, закінчивши школу, може піти вчитися на швачку, а працюючи на фабриці швейної промисловості, пошиття виконують поопераційно. Що ж таке поопераційний розподіл праці?

На швейній фабриці одяг виготовляють безперервно-потоковим способом. Весь пошиття розбитий на велика кількістьдрібних операцій, що йдуть одна за одною. Кожну операцію виконує одна людина, яка вшиває свій робочий номер. Переміщення напівфабрикатів виробляє конвеєр - це стрічка, що рухається. До кінця потоку пошиття виробу закінчується. В кінці конвеєра- робоче місцеконтролера ВТК (відділу технічного контролю). Контролер перевіряє якість виробу і якщо знаходить шлюб, то за робочим номером швачки приносить виріб на виправлення шлюбу.

2. Робота з планом пошиття. Колективна розмова.

Як же нам розбити пошиття на дрібні операції?

Згадаймо, з чого ми починаємо пошиття наволочки?

(Відповіді учнів: роботу починаємо з обробки поперечних зрізів швом у підгинання із закритим зрізом).

Мабуть, це і є перша операція.

(Визначити довжину клапана, закласти його і заколоти шпильками).

Це другий етап операції.

Назвіть наступний етап роботи.

(вивернути виріб та перевірити якість)

Правильно це четвертий етап. Що далі?

(провести волого-теплову обробку та скласти за стандартом)

Молодці це п'ята операція.

3. Висновок.

Працюючи з поопераційним поділом праці, у швачки виробляється швидкість до автоматизму, тому збільшується продуктивність праці, якість, і, відповідно, зарплата швачки.

4. Словникова робота.

Хлопці, працюючи, ми зустріли нові слова:

Поопераційний поділ праці- пошиття виробу розбито на дрібні операції.

Напівфабрикат- несшито до кінця виріб.

Конвеєр- стрічка, яка пересуває виріб.

Шлюб- неякісно виконана робота.

Контролер ВТК- людина, яка відповідає за якість виробу.

Промовляння, пояснення сенсу слів та запис їх у зошит.

V Закріплення матеріалу .

1. Робота з питань.

Хлопці, давайте згадаємо, що таке поопераційний поділ праці?

(Поопераційний поділ праці-це коли пошиття розбитий на безліч дрібних операцій).

Чому швачка має шити швидко та якісно?

(швачка повинна шити швидко та якісно, ​​тому що від її роботи залежить робота інших)

Хто стежить за якістю пошиття?

(за якістю стежить контролер ВТК. Він за робочим номером швачки визначає шлюб, якщо він є, робить повернення виробу для усунення шлюбу)

Подумайте, коли виправити шлюб?

(шлюб можна виправити в вільний часабо коли наступний працівник забезпечений роботою)

2. Ігрове завдання «Найшвидший та вмілий».

Хлопці, зараз я пропоную трохи пограти. Завдання називається "Найшвидший і вмілий". Я викличу 2 особи. Їх завданням буде швидко і правильно розташувати послідовність етапів операції.

Приступаємо. А решта уважно стежать і наприкінці виправляють помилки, якщо такі будуть.

3. Фізмінутка.

VI Практична робота.

1. Повторення правил безпечної роботи.

Хлопці, я зараз загадуватиму загадки, а ви, відгадавши, розкажіть про правила безпечної роботи з цим інструментом.

Наша матінка – голка

Рядок по полю вела.

Рядок у рядок, рядок у рядок-

Буде сукня вашій доньці.

(швейна машина)

Весь світ обшиває,

Що зшиє-не надягає.

(голка)

То взад, то вперед

Ходить-блукає пароплав.

Зупиниш горе!

Продірявить море!

(Праска)

Два кільця, два кінці,

Посередині-гвоздик.

(ножиці)

2. Розподіл операцій серед учнів.

3. Одягнути робочу форму.

Виконання практичної роботипід контролем вчителя.

4 . Аналіз практичної діяльності.

VII Домашнє завдання.

Повторити план пошиття наволочки.

VIII Підсумок уроку.

Яку тему ми вивчили?

(Ми вивчили поопераційне пошиття наволочки з клапаном)

У чому перевага цього пошиття перед індивідуальним?

(при поопераційному пошиття розвивається швидкість, покращується якість виробу, підвищується норма виробітку)

Як зрозуміти вираз «скласти відпрасований виріб за стандартом»?

(це означає скласти правильно: з'єднавши пайові зрізи і скласти втричі, щоб виріб мав товарний вигляд)

Молодці, хлопці, ви добре засвоїли матеріал, плідно попрацювали.

Оцінювання робіт учнів.

Спасибі за увагу. Всього найкращого.

Надіслати свою гарну роботу до бази знань просто. Використовуйте форму, розташовану нижче

Студенти, аспіранти, молоді вчені, які використовують базу знань у своєму навчанні та роботі, будуть вам дуже вдячні.

БІЛОРУСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІНФОРМАТИКИ ТА РАДІОЕЛЕКТРОНІКИ

Кафедра менеджменту

«Форми організації праці на промислове підприємство»

МІНСЬК, 2008

Сучасному виробництву властиво відокремлення окремих процесів та робіт, що дозволяє спеціалізувати знаряддя праці та працівників, скорочувати виробничий цикл, підвищувати продуктивність праці. З іншого боку, праця всіх працюючих на підприємствах є колективною працею. Його результати залежать від того, якою мірою забезпечено дотримання необхідних кількісних та якісних пропорцій у розподілі праці за окремими ланками виробництва та робочими місцями, кооперація праці окремих виконавців та первинних виробничих колективів.

Відокремлення окремих процесів та робіт передбачає, насамперед, поділ праці. Під поділом праці для підприємства, розуміється розмежування діяльності що працюють у процесі спільної праці, їх спеціалізація у виконанні певної частини спільної роботи.

У міру розвитку техніки та технології виробничі процеси ускладаються, що викликає розвиток та поглиблення поділу праці на підприємствах. Це пов'язано з тим, що форми поділу праці суттєво впливають на спеціалізацію, планування та оснащення робочих місць, їх обслуговування, методи та прийоми праці, його нормування. Шляхом раціоналізації форм поділу та кооперації праці, забезпечується повне та рівномірне завантаження виконавців, координація та синхронність їх роботи.

Значення поділу праці, як із економічної, і із соціальної боку, надзвичайно велике. Завдяки йому, всі трудові процеси, що ускладнюються, розпадаються на менш складні елементи, що виконуються певними професійними і кваліфікаційними групамипрацівників. Це, з одного боку, підвищує майстерність та трудові навички виконавців та скорочує терміни їх професійної підготовки, а з іншого - за рахунок відокремлення та відносного спрощення окремих операцій створює основу для механізації та автоматизації виконання операцій, що багаторазово підвищує продуктивність праці.

Внутрішньовиробничий поділ праці полягає у виділенні різних видівробіт, що становлять часткові виробничі процеси, та закріплення їх за певними працівниками з метою підвищення продуктивності праці на основі прискорення засвоєння робітниками трудових навичок, спеціалізації знарядь праці та робочих місць, паралельності виконання операцій. Число часткових процесів (видів робіт) визначається організаційно-технічними особливостями підприємства. Поділ праці на підприємстві одночасно виробляються в таких основних формах:

технологічне;

функціональне;

професійне;

кваліфікаційне.

Технологічний поділ праціздійснюється на основі розчленування процесу виробництва на стадії (заготівельну, обробну, складальну), переділи, фази, часткові технологічні процеси та операції. У рамках технологічного поділу праці стосовно окремих видів робіт, залежно від ступеня диференціації трудових процесів відрізняється поопераційний, предметний і подетальний поділ праці.

Поопераційний поділ праці передбачає розподіл та закріплення операцій технологічного процесу за окремими працівниками, розстановку працюючих, що забезпечує їхню раціональну зайнятість та оптимальне завантаження обладнання.

Це досягається поглибленням спеціалізації працівників, що сприяє високому рівню продуктивності праці, формуванню стійкого динамічного стереотипу виконання трудових прийомів, застосуванню спеціалізованого оснащення та інструменту, механізації трудових процесів.

Предметний розподіл праці передбачає закріплення за конкретним виконавцем комплексу робіт, що дають змогу повністю виготовити виріб. Наприклад, збирання електровимикача, електророзетки.

Подетальне поділ передбачає закріплення за виконавцем виготовлення закінченої частини виробу чи деталі.

Функціональний розподіл праціпередбачає відокремлення різних видів трудової діяльностіта виконання конкретних робітвідповідними групами працівників, що спеціалізуються на виконанні різних за змістом та економічним значенням виробничих чи інших функцій. Відповідно до функціонального поділу праці, існує поділ всіх робітників на основних , зайнятих безпосереднім випуском продукції або виконанням основних робіт; допоміжних, які самі безпосередньо товарної продукціїне виробляють, але забезпечують своєю працею роботу основних робітників; обслуговуючих, які своєю працею створюють умови для продуктивної роботи як основних, і допоміжних робочих.

В окремі функціональні групивиділяють керівників, фахівців та службовців.

Таким чином, функціональний поділ праці передбачає розподіл працівників на групи залежно від їхньої спеціалізації за функціями, що виконуються. Встановлення раціональних пропорцій між цими групами лежить в основі раціоналізації поділу праці.

У рамках функціонального поділу праці виділяються професіїональне і кваліфікаційне розподіл праці. Перше здійснюється залежно від професійної спеціалізації працюючих та передбачає виконання на робочих місцях робіт у рамках тієї чи іншої професії. Виходячи з обсягів кожного виду цих робіт, можна визначити потребу у працівниках за професіями як загалом по підприємству, так і за його структурними підрозділами.

Кваліфікаційний поділ праці викликається різною складністю робіт, що вимагає певного рівнязнань та досвіду працівників. Для кожної професії робітників встановлюється склад операцій або робіт різного ступеня складності, що групуються згідно з привласненими. тарифним розрядамабо кваліфікаційним категоріям. На цій основі визначається чисельність працівників за кожною професією, кваліфікаційним розрядамта категоріям.

Вибір найбільш раціональних форм поділу залежить від типу виробництва, обсягу продукції, її складності та ін. Тому їх пошук передбачає обов'язковий аналіз цих факторів та обґрунтування оптимальної межі поділу праці. Кожен розподіл праці має свої розумні межі. З соціального погляду надмірний поділ праці збіднює його зміст, перетворює працівників на вузьких фахівців. З фізіологічного погляду надмірний поділ праці призводить до його монотонності, викликає підвищену стомлюваність і, як наслідок, високу плинність працівників, зайнятих таких роботах. У зв'язку з цим виникають великі складнощі в організації виробничих процесів. Потрібні детальніші розрахунки та ретельна підготовка для ефективного з'єднання в єдиному процесі вузькоспеціалізованих працівників.

З цих особливостей поділу праці випливають певні обмеження. Існують технологічна, економічна, психофізіологічна та соціальна межі поділу праці.

Технологічний кордон поділу працівизначається існуючою технологією, яка поділяє виробничий процес на операції. Нижнім кордоном формування змісту операції є трудовий прийом, що складається не менше ніж з трьох трудових дій, що безперервно наступають один за одним і мають конкретне цільове призначення. Верхньою межею поділу праці буде виготовлення одному робочому місці всього виробу цілком.

Економічний кордон поділу праціобумовлюється рівнем завантаження робітників та тривалістю виробничого циклу. Поділ праці призводить до скорочення виробничого циклу за рахунок паралельного виконання операції, до підвищення продуктивності праці за рахунок спеціалізації знарядь праці та робочих місць, прискорення освоєння робітниками трудових прийомів та методів праці.

Однак надмірний поділ праці на основі дроблення окремих технологічних операцій призводить до порушення пропорцій у структурі витрат часу. При цьому, з одного боку, знижується час обробки, а з іншого - збільшуються такі елементи витрат як: час на встановлення та зняття деталей, міжопераційне транспортування предмета праці, міжопераційний контроль та підготовчо-заключний час. Таким чином, оптимальним може бути варіант, коли загальний вплив факторів, що знижують тривалість виробничого циклу, більший від загального впливу протилежних факторів.

Іншим економічним критеріємє повнота зайнятості робітника. Закріплення за робітниками вузькоспеціалізованих функцій який завжди забезпечує його повну зайнятість. Тому необхідно знаходити такі варіанти формування виробничих операцій, при яких робітники не простоюватимуть в очікуванні роботи або під час автоматичного циклу роботи обладнання. Особливе значенняце зауваження набуває нині, коли під впливом науково-технічного прогресу йде процес перерозподілу функцій між робітниками та виконавчим органам устаткування. У складі робочого дня зростає частка часу спостереження над роботою устаткування. У умовах система операційного поділу праці дозволяє забезпечити повну зайнятість робочих протягом зміни. Необхідне розширення зон обслуговування та виробничих функцій робітників.

Психофізіологічний кордон поділу працівизначається допустимими фізичними та психологічними навантаженнями. Тривалість операцій повинна перебувати в допустимих межах, і містити різноманітні трудові прийоми, виконання яких забезпечує чергування навантажень на різні органита частини тіла працюючого. Монотонність трудового процесу, пов'язана з тривалістю і повторюваністю одноманітних прийомів, дій виконавців протягом оперативного періоду, залежить від кількості елементів в операції, тривалості елементів, що повторюються, повторюваності одноманітних прийомів і дій.

Соціальний кордон поділу працівизначається мінімально необхідною різноманітністю виконуваних функцій, що забезпечує змістовність та привабливість праці. Працівник повинен як бачити результати своєї праці, а й отримувати від нього певне моральне задоволення. Праця, що є набором найпростіших рухів і дій, знижує інтерес до нього. Він позбавлений творчості, не сприяє зростанню та кваліфікації працівників.

Поділ праці нерозривно пов'язані з кооперацією праці. Чим глибший поділ праці, тим більше значення набуває кооперація. Колективна праця – не проста сума часткових трудових процесів. Тільки правильне співвідношення між частковими трудовими процесами разом із правильною розстановкою працівників, що забезпечує їхню раціональну зайнятість, призводить до високої продуктивності праці. Тому кооперація праці для підприємства існує як об'єднання працівників під час спільного виконання єдиного процесу чи групи взаємозалежних процесів праці.

Конкретні форми кооперації праці для підприємства різноманітні, оскільки нерозривно пов'язані з організаційно-технічними особливостями підприємства. Однак, незважаючи на різноманіття, їх прийнято зводити до трьох основних форм - міжцехової, внутрішньоцехової та внутрішньодільничної кооперації праці.

Міжцехова кооперація пов'язана з поділом виробничого процесу між цехами і полягає в участі колективів цехів у загальному для підприємства процесі виробництва продукції.

Внутрішньоцехова кооперація полягає у взаємодії окремих структурних підрозділівцехів (дільниць, потокових ліній).

Внутрішньодільнича кооперація полягає у взаємодії окремих працівників у процесі спільної праці, чи організації колективної праціробітників, об'єднаних у бригади.

Кооперація праці лімітується, головним чином, організаційними та економічними кордонами. Організаційний кордонкооперації праці визначається тим, що з одного боку не можна об'єднати для виконання будь-якої роботи менше двох осіб, а з іншого - існує норма керованості, перевищення якої призводить до неузгодженості дій та значних втрат робочого дня. Економічний кордонкооперації праці визначається можливістю максимального зниження витрат живої та уречевленої праці на одиницю продукції, що випускається.

Вибір оптимального варіантаподілу та кооперації праці в умовах протидії різних факторів, характерних для кожного виробничого процесу, повинен ґрунтуватися на досягненні оптимальної рівноваги їхнього впливу, що забезпечує найбільш ефективне досягнення поставленої мети. У кожному конкретному випадку вибір повинен здійснюватися на основі всебічного аналізу специфіки виробництва, характеру виконуваних робіт, вимог до їх якості, ступеня завантаженості працівників та інших факторів.

Завдання полягає в тому, щоб розумно розчленувати всю сукупність операцій виробничого процесу, визначити оптимальний набір їх для кожного робочого місця, відповідно розставити виконавців і встановити найкращий взаємозв'язок між ними шляхом раціональної кооперації їх праці. Правильне вирішення перелічених завдань дозволяє більш ефективно використовувати живий і уречевлена ​​праця, Суттєво скоротити втрати робочого часу та простої обладнання, підвищити ефективність виробництва.

Найбільш тісна кооперація членів трудового колективу досягається за бригадної форми організації праці. Виробнича бригада є первинним трудовий колективробітників однакових або різних професій, спеціальностей, кваліфікації, які спільно виконують єдине виробниче завдання та об'єднаних загальною економічною оцінкоюрезультатів своєї праці. Об'єктивною причиною такого об'єднання є організаційно-технічні умови виробництва, тобто. такі умови, коли поза бригадною формою ведення виробничого процесу або неможливе, або неефективне.

Проте технічні умови виробництва не визначають однозначного вибору організаційної формипраці. на окремих видахробіт при тих самих технічних умовможливе застосування як бригадних, так і індивідуальних форм. У умовах необхідно пам'ятати, що бригадна форма створює економічні передумови для високопродуктивної праці з урахуванням внутрибригадной кооперації праці, що призводить до зменшення втрат робочого дня, збільшення часу використання устаткування.

Доцільність колективної праці зумовлюються і психофізіологічними чинниками. Бригади створюють умови, дозволяють знизити монотонність праці з допомогою періодичного переміщення робочих з одних робочих місць інші, виконання різноманітних технологічних операцій, поєднання різних функцій.

Соціальні передумови створення бригад виражаються у збільшенні зацікавленості кожного їх члена в кінцевому результаті праці, згуртуванні колективу на основі виробничих інтересів, розвитку взаємодопомоги та взаємного контролю.

Кооперація праці всередині бригад, яка базується не на формальній розстановці працівників по робочих місцях майстром або начальником дільниці, а на участі самих робітників у цьому процесі, сприяє формуванню позитивного соціального клімату в колективі. Крім того, у первинних колективах легше вирішуються внутрішні проблеми та конфліктні ситуації.

При прийнятті рішення про організацію бригад, слід мати на увазі, що вони найефективніші у таких випадках:

Якщо певна закінчена частина технологічного процесу може бути виконана одним виконавцем і вимагає паралельної роботи групи робочих;

Якщо група робочих місць пов'язана загальним ритмом роботи (наприклад, на потокових лініях та складальних конвеєрах);

При обслуговуванні великих агрегатів та автоматичних ліній, гнучких виробничих систем(ДПС);

При виконанні ремонтних та монтажних робіт, що вимагають одночасної участі кількох виконавців;

В даний час на підприємствах набули поширення бригади наступних форм: спеціалізовані змінні та наскрізні, комплексні змінні та наскрізні.

Спеціалізовані бригади організовуються з робітників однієї професії або спеціальності для виконання однорідних технологічних операцій, найчастіше для слюсарно-складальних, монтажних, налагоджувальних, вантажно-розвантажувальних операцій. Їх перевага в порівнянні з індивідуальною організацієюпраці полягає в тому, що в цих колективах скорочуються внутрішньозмінні втрати робочого часу шляхом більш організованого забезпечення інструментом, пристосуваннями, заготовками, органічного поєднання висококваліфікованих робітників із робітниками нижчою кваліфікацією, обміну досвідом та посилення дисципліни праці.

Комплексні бригади організують із робітників різних професій та спеціальностей для виконання комплексу технологічно різнорідних, але взаємопов'язаних робіт. Перевагою таких бригад є можливість оптимальної кооперації праці основних та допоміжних робітників, застосування принципу поєднання професій та спеціальностей, гнучкості у вирішенні питань розміщення робітників. Тому вони створюються під час обслуговування складних агрегатів, на потокових лініях та предметно-замкнутих ділянках.

Спеціалізовані та комплексні бригади можуть бути змінними,що об'єднують робітників однієї зміни, та наскрізними (добовими), які включають робітників, зайнятих у декількох змінах. Досвід роботи змінних спеціалізованих та комплексних бригад, тобто бригад, які діють лише протягом зміни і потім поступаються робочим місцем іншій бригаді, свідчить про можливість неповного завантаження обладнання та неритмічної роботи. Це, зазвичай, пов'язані з необхідністю передачі зміни. Наприклад, при обробці деталей значної трудомісткості і на операціях з великим часом налагодження обладнання, коли верстатник, що не встиг до кінця зміни обробити деталь, знімає її зі верстата, а змінник встановлює на верстат іншу деталь, втрати дуже суттєві. Організація наскрізних бригад з передачею зміни «на ходу» сприяє скороченню втрат робочого часу робітників, простоїв обладнання, підвищує колективну відповідальність і матеріальну зацікавленість у кінцевих результатах праці.

У всіх типах бригад колективний характер праці поєднується з розподілом праці між членами. Форми такого поділу залежить від багатьох чинників, зокрема від спеціалізації робочих місць, ступеня механізації та автоматизації виробничих процесів, технологічних особливостей операції. Робота між членами спеціалізованих бригад розподіляється переважно відповідно до кваліфікації. Проте повної відповідностіміж кваліфікацією робітників і кваліфікаційним рівнем робіт досягти дуже складно, тому окремі працівники виконують роботу, яка не відповідає їх кваліфікації. При цьому розряд роботи може бути і вищим і нижчим за розряд робітника.

Не завжди вдається укомплектувати бригаду у точній відповідності до обсягів робіт з окремих спеціальностей, оскільки вони значно змінюються з часом. Тому практикується часткове завантаження окремих човнів бригади роботою з іншого спеціальності, тобто. часткове чи повне поєднання професій. Повна взаємозамінність між членами бригади досягається тоді, коли кожен член бригади освоює всі операції, що входять до цього технологічний процес.

Ступінь поділу праці, обсяг сумісних з інших професій, спеціальностей робіт дозволяють виділити бригади:

З повним поділом праці, де кожен робітник виконує лише свою операцію;

З частковим поділом праці, де окремі працівники періодично виконують роботи, які не відповідають їхній основній спеціальності;

З повною взаємозамінністю, де кожен член бригади освоює операції, що входять до частини виробничого процесу, закріпленого за бригадою.

Впровадження бригадної форми організації праці вимагає попередньої роботи, що полягає у ретельному вивченні виробничих умов та характеру виробничих зв'язків. При цьому формування та функціонування бригад має ґрунтуватися на наступних принципах:

Технологічна або предметно-замкнена спеціалізація бригади із закріпленням за нею операцій, номенклатури деталей та вузлів;

закріплення за бригадою певної виробничої площі, обладнання тощо;

Доведення до бригади виробничого завдання, що відбиває кінцеві результатиколективної праці, на яку орієнтовані економічний показникта система організації оплати та стимулювання праці.

Зазначені принципи можуть бути реалізовані якнайкраще, якщо при організації бригад розробляється організаційний проект, в якому знаходять вирішення питання регламентації праці та її оплати, оптимізації чисельності, планування, обліку та госпрозрахунку.

Раціональний внутрішньовиробничий поділ праці передбачає виконання серед інших умов, як забезпечення повного завантаження працівників, усунення монотонності праці, підвищення його змістовності, забезпечення зростання кваліфікації та розширення трудового профілю робочих. Для виконання перерахованих умов, у ряді випадків, необхідно відступати від суворого поділу робіт за функціональними та технологічними ознаками. Подолати негативні наслідкивузькоспеціалізованої праці дозволяє поєднання професій та функцій, а також багатоверстатне обслуговування.

Поєднання професій викликано механізацією та автоматизацією виробничих процесів, що призводять до збільшення частки вільного часу у робітників. Воно дозволяє вирішити важливе для суспільства соціальне завдання – підвищити змістовність та привабливість праці, знизити його монотонність, підвищити професійний рівеньробітників. У загальному вигляді, суміщення професій є виконання одним робочим функцій і робіт, що належать до різних професій . Воно може бути повним, якщо робітник виконує все трудові функціїробітника іншої спеціальності та частковим, якщо робітникові передається лише частина функцій, що виконуються робітниками інших спеціальностей, професії. В результаті скорочується загальна чисельністьробітників, зростає продуктивність їхньої праці.

Поєднання професій та розширення на цій основі виробничого профілю робітників можливе шляхом оволодіння робітниками суміжними та іншими професіями. Під суміжнийрозуміється професія, на яку характерні технологічна чи організаційна спільність з основною професією, і навіть виконання функції суміжних професій робочому місці основний професії. Освоєння других професій- це такий вид поєднання, у якому трудові функції з другої професії немає спільних ознак з функціями з основний професії.

Основними умовами, за яких можливе та економічно виправдане поєднання професій, є:

неповна зайнятість робітника за основною професією, обумовлена ​​технологією виробництва або обладнанням, що застосовується;

різночасність виконання функцій, що суміщаються;

відсутність негативного впливу суміщення робіт на точність, якість та продуктивність праці;

достатній для оволодіння другою професією (спеціальністю) кваліфікаційний рівень робітника.

Поєднання професій найбільш ефективно, коли поєднуютьсяпрофесії чи спеціальності, взаємопов'язані ходом технологічного процесу, єдністю оброблюваних предметів праці, виконанням основного та допоміжного процесу.

Можливість поєднання професій виявляється на основі даних фотографії робочого часу, моментних та інших спостережень. За підсумками аналізу отриманих у своїй витрат робочого дня визначаються найбільш доцільні форми поєднання професій.

На першому етапі виявляють та встановлюють можливі межі такого поєднання виходячи з функціонального напряму робіт. Можливі варіантивибираються в наступній послідовності: визначається можливість поєднання професій у основних робітників, потім основними та допоміжними і лише після цього – у допоміжних робітників.

На другому етапі за обраною формою суміщення визначається склад та обсяг сумісних робіт. Критерієм для оцінки обраного варіанта поєднання професій може бути коефіцієнт зайнятості робітника Доз, що розраховується за формулою

До з = ,

де Тз.о - зайнятість робітника виконанням основної роботи протягом зміни, хв;

Тз.св - зайнятість робітника виконанням роботи за сумісною професією протягом зміни, хв;

Тсм – тривалість зміни, хв.

Загальна трудомісткість робіт за основною та сумісною професією не повинна перевищувати тривалості змінного часу, тобто коефіцієнт зайнятості не повинен бути більше одиниці.

На етапі проводиться регламентація праці що поєднує професії. Вона може бути реалізована у вигляді схем, графіків, розкладів, що визначають порядок та періодичність виконання робіт, способи та час виконання.

ЛІТЕРАТУРА

Типове положення про атестацію, раціоналізацію, облік та планування робочих місць. М: ВНМЦ, 2006.

Фільєв В.І. Організація, нормування та оплата праці в розвинених країнах. М: ІнтелСинтез, 1996.

Фільєв В.М. Нормування праці на сучасне підприємство. М: 2002.

Подібні документи

    Сутність, завдання та значення організації нормування праці. Аналіз організаційної структуриуправління КБТЕМ-ОМО та місце нормування проектної праці в цій структурі. Аналіз техніко-економічних показників. Нормування праці інженера-проектувальника.

    курсова робота , доданий 26.11.2008

    Процес ректифікації. Технологічна схемаректифікаційної установки для поділу суміші діоксан-толуол. Розрахунок параметрів додаткових апаратів для тарілчастої колони. Вибір конструкційних матеріалів, розрахунок теплового та матеріального балансу.

    курсова робота , доданий 30.11.2010

    Обґрунтування вибору основних режимів, методів обробки, обладнання, пристроїв. Складання технологічної послідовності виготовлення виробу. Попередній розрахунок швейного потоку. Технологічна схема поділу праці та її аналіз.

    курсова робота , доданий 25.08.2010

    Різноманітні форми організації виробництва потоків, які застосовуються на швейних підприємствах. Розподіл швейних салонів (ательє) за категоріями. Особливості відрядної системи оплати праці. Розрахунок вартості, прибутку та рентабельності виготовлення виробу.

    курсова робота , доданий 29.04.2011

    Сутність та різновиди багатоверстатного обслуговування. Методи нормування та види норм праці. Характеристика ВАТ "Промтрактор". Аналіз фотографії робочого часу фрезерувальника. Заходи щодо вдосконалення нормування праці. Баланс робочого дня.

    курсова робота , доданий 18.03.2013

    Ректифікація як один із найважливіших методів поділу рідких сумішей, сфера її застосування. Основні типи та конструкції, схеми ректифікаційних апаратів. Установки для поділу багатокомпонентних сумішей. Технологія роботи колони ректифікації.

    презентація , додано 18.03.2014

    Історія стоматологічного матеріалознавства, предмет, завдання, методи дослідження. Охорона праці та техніка безпеки стоматології, обладнання робочого місця зубного техніка. Властивостей зуботехнічних матеріалів. Вимоги гігієни під час протезування.

    шпаргалка, доданий 09.02.2011

    Попередній розрахунок потоків цеху, вибір його типу. Технологічна схема поділу праці. Техніко-економічні показники проектованого потоку, зведення обладнання. Організація якості швейних виробів, побудувати графік виготовлення жіночого костюма.

    курсова робота , доданий 10.08.2010

    Види призначення пристрою пристрою, що застосовуються при монтажі зовнішніх трубопроводів. Перспективні види зварювання. Методи, що підвищують продуктивність праці. Способи зварювання, що підвищують продуктивність праці. Охорона праці. Електробезпека.

    курсова робота , доданий 18.09.2008

    Нормативні матеріали для нормування праці та їх застосування. Сутність, різновид, вимоги, розробка нормативних матеріалів. Методичні положення щодо розробки нормативних матеріалів. Галузеві нормативи. Класифікація нормативів з праці.

Поопераційний поділ праці

Забезпечення раціонального поопераційного поділу праці.Вихідним є положення про наявність психофізіологічного кордону поділу праці. Дробне розподіл праці призводить до монотонності. Робота може здаватися монотонною, якщо зводиться до багаторазового повторення одноманітних робочих процесів, тривалість яких невелика. Але в той же час тривала операція, що складається з одноманітних циклів дій, може бути монотонною. Це залежить від структури самої операції – кількості, змісту та характеру складових її елементів. Наприклад, операція в 30 с, що складається з 3-х однакових циклів дій може бути прирівняна по монотонності до операції тривалістю 10 с, але що складається з різних дій.

Операції з тривалістю менше 30 с приводять до несприятливих зрушень психофізіологічних функцій працівників. Операції в 30 сек і більше - теж монотонні, але ступінь її є допустимим.

p align="justify"> При операційному поділі праці, формуванні тривалості і змістовності операції потрібно стежити за наповненням її елементами, виконання яких передбачає чергування навантажень на різні органи почуттів і частини тіла працюючих. Таким чином, найважливішими факторами, що враховуються під час проектування трудового процесу на конвеєрі, є:

Ступінь нервово-психічної напруги;

Розмір фізичних навантажень на працівника.

Психофізіологічні вимоги до трудового процесу неможливо займати елементами з підвищеними навантаженнями понад 40% загальної тривалості виробничої операції. Якщо це неможливо забезпечити, необхідно вводити чергування виконавців на різних операціях. У цьому полягає одне з особливостей організації праці умовах конвеєрного виробництва.

Чергування праці, як одна з форм активного відпочинку, може вводитись як протягом робочої зміни, так і по днях, по тижнях (іноді місяцях). Вибір варіанта чергування залежить від умов праці, характеру самої операції (швидко чи повільно втрачаються навички за її виконанні).

Операції, які вимагають свого виконання постійного повторення (навички швидко втрачаються) чергують протягом зміни. Простіші – через тривалий проміжок часу.

Головне – збереження динамічного стереотипу працівника. З цього погляду чергування занадто великого кола робіт не доцільно (це не самоціль, а засіб зняття стомлюваності, підвищення різноманітності праці). Звідси у чергуванні беруть участь трохи більше 3 – 4-х операцій.

Комплекси операцій формують таким чином, щоб операції не навантажували одні й самі робочі органи людини. Позитивний ефект від запровадження чергування може бути тоді, коли буде зміна як монотонних робіт на немонотонні, а й від зміни двох і більше видів робіт підвищеної монотонності, якщо навантаження від нього падає різні м'язові групи чи органи почуттів.

Звичайно є й інші Загальні вимогидо чергування виконання робочих операцій:

Чергування запроваджується, якщо робітники освоїть виконання всіх доручених йому операцій;

Перехід до нової операції слід приурочувати до наявних перерв у роботі (після обіду, після відпочинку).

Правильне розподіл праці, запровадження чергування виконання працівником різних операцій є одночасно чинником підвищення змістовності праці, задоволеності працею, професійної стійкості.

Муніципальне бюджетне спеціальне (корекційне) освітня установадля учнів, вихованців з обмеженими можливостями здоров'я

«Дивіївська спеціальна (корекційна) загальноосвітня школа-інтернат VIII виду»

607328 Нижегородська область, Дивіївський район, п.Сатіс, вулиця Московська, будинок 42

ЗАНЯТТЯ ЗА ШВЕЙНОЮ СПРАВОЮ(2 уроки)

ТЕМА: «ВИГОТОВЛЕННЯ ВИРОБІВ З ПООПЕРАЦІЙНИМ РОЗДІЛОМ ПРАЦІ. ПОШИТТЯ ДИТЯЧОГО СУКНЯ»

9 КЛАС

Вчитель швейної справи

Кузнєцова Світлана Юріївна

2011-2012 навчальний рік

Тип заняття: комбіноване.

Тема заняття:

Виготовлення виробів з поопераційним поділом праці. Пошиття дитячої сукні.

Мета заняття:

Завдання заняття:

освітні:

1. Закріпити отримані знання на тему: «Поопераційний поділ праці».

2. Ознайомити учнів із особливостями виготовлення виробів промисловим способом.

корекційно - розвиваючі:

1.Сприяти розвитку в учнів абстрактного мислення та пам'яті через розгадування загадок.

2.Сприяти розвитку дрібної моторики рук учнів через практичну роботу.

виховні:

1.Воспитывать у учнів любов до праці.

2.Воспитывать у учнів навички самоконтролю.

3.Воспитывать стійкий інтерес до уроків швейної справи.

Наочність:

зразки виробів виконаних на швейній фабриці;

слайд-презентація.

Обладнання:

індивідуальні картки-завдання;

деталі крою дитячої сукні;

ножиці;

олівець;

підручник;

мультимедійний проектор;

ПК;

екран.

План заняття:

I.Організація початку заняття(1)

II.Повідомлення теми та мети заняття (1)

III.Розминка (2)

IV.Повторення теми: «Поопераційний поділ праці» (7)

V. Пояснення нового матеріалу(10)

VI.Практична робота(44)

VII.Закріплення нового матеріалу(12)

VIII.Пояснення домашнього завдання(1)

IX.Підведення підсумків заняття (2)

Хід заняття:

I. Організація початку заняття.

Мета: настроїти на роботу на уроці.

А) Звірити учнів за списком.

Б) Перевірити готовність до уроку.

В) Налаштувати учнів працювати на уроці.

Психологічний настрійучнів на тлі ліричні музики.

(СЛАЙД №2)

Посмішка нічого не варта, але багато дає. Вона збагачує тих, хто її отримує, не збіднюючи при цьому тих, хто її обдаровує. Вона триває мить, а пам'яті залишається часом назавжди. Вона створює щастя в будинку, породжує атмосферу доброзичливості у ділових взаєминах та служить паролем для друзів.

Подаруйте один одному посмішку!

Посміхайтеся, і все у вас буде гаразд!

(Учні дарують один одному і гостям усміхнене сонечко)

II.Повідомлення теми та мети заняття.

Мета: активізувати діяльність на уроці.

Хлопці, на цьому уроці ми вивчатимемо тему: «Виготовлення виробів з поопераційним поділом праці. Пошиття дитячої сукні». Сьогодні вам належить вчитися прийомів поопераційного поділу праці.

III.Розминка

Як називається наш урок?

Який він за рахунком?

IV.Повторення теми: «Поопераційний поділ праці».

Мета: закріпити знання, що є у учнів, по темі.

Яку тему ви вивчали на минулому уроці?

Фронтальне опитування.

1.На яких підприємствах виготовляють одяг?

2. Чим різняться масове пошиття одягу та індивідуальне?

3. З яких цехів складається швейне виробництво?

4. Що таке лекало?

5. У якому цеху швейного підприємства використовують настилочні машини та настилочні столи?

6. Що таке поопераційний поділ праці?

7. Замалюйте на дошці схему розташування робочих місць швейному цеху?

8. Яку кількість операцій виконує одна швачка на швейному підприємстві протягом усього робочого дня?

9. Яке обладнання використовують на швейних підприємствах для волого – теплової обробки?

Узагальнення матеріалу вчителем.

Вчитель: - Молодці хлопці, я зрозуміла, що ви засвоїли матеріал на тему: «Поопераційний поділ праці».

V. Пояснення нового матеріалу

Ціль: вивчати прийоми виготовлення дитячої сукні промисловим способом .

А) Повторне повідомлення теми та мети уроку.

Б) Пояснення - розмова

Вчитель:

На фабриках, при масовому пошитті, час на виготовлення дитячої сукні витрачається набагато менше за рахунок виключення. ручних видівробіт (змітування, замітування, примітування), вточування рукавів у відкриту пройму та поопераційного поділу праці.

Як ви думаєте, чому швачка на підприємстві при поопераційному розподілі праці виконує операцію (наприклад, сточування деталей спинки) набагато швидше кравчині в ательє?

Другою головною відмінністю в ході роботи з виготовлення дитячої сукні є те, що рукав втачують не в закриту пройму, а у відкриту пройму. Для цього не сточують бічний шов, а після обробки плечових швів, вточують рукав у відкриту пройму.(Пояснення вчитель супроводжує показом зразка виробу зі стягнутими плечовими швами).

Вчитель:

Хлопці, скажіть, яке сьогодні число?

Який зараз триває місяць?

Який зараз рік?

В) Робота у зошитах.

Запис числа та теми уроку.

(Звернути увагу на поставу дітей під час листа; на акуратність листа; на дотримання єдиного орфографічного режиму.)

Замалюйте моделі дитячих суконь у зошит. Слайд 6 .

VI.Практична робота «Виготовлення дитячої сукні»

Мета: вивчати прийоми поопераційного поділу праці

Повторення правил безпечної роботи на швейній машині, з праскою та інструментами. Слайд 8

Щоб під час виконання практичної роботи не завдати шкоди своєму здоров'ю ви повинні чітко знати та дотримуватись правил безпечної роботи у швейній майстерні.

Уявімо, що ми з вами невелика бригада і перенесемося подумки на швейну фабрику в швейний цех з пошиття дитячого одягу, а саме дитячої сукні (озвучується склад бригади із зазначенням конкретної операції для кожної працівниці).

Виконує практичну роботу з дотриманням правил безпечної роботи.

VII. Закріплення вивченого матеріалу.

Мета: сприяти розвитку мислення та пам'яті учнів.

Діти, я пропоную вам розповісти про те, які операції ви сьогодні виконували.

VIII.Пояснення домашнього завдання.

Ціль: виховувати в учнів почуття відповідальності за виконання

Завдання.

IX. Підведення підсумків уроку.

Мета: прищеплювати учням навички самоконтролю.

Виставлення оцінок

Вчитель:

Чому ви навчалися на цьому уроці?

Чи може уміння виготовлення виробів із поопераційним поділом

Праці знадобиться вам самостійного життя?

Урок закінчено. Всі вільні.

Попередній перегляд:

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис ( обліковий запис) Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Муніципальна бюджетна спеціальна (корекційна) освітня установа для учнів, вихованців з обмеженими можливостями здоров'я «Дивіївська спеціальна (корекційна) загальноосвітня школа-інтернат VIII виду» 607328 Нижегородська область, Дивіївський район, п.Сатіс, вулиця Московська, будинок 42 Виготовлення праці. Пошиття дитячої сукні. ЗАНЯТТЯ ЗА ШВЕЙНОЮ СПРАВОЮ(2 уроки) Вчитель швейної справи Кузнєцова Світлана Юріївна

Посмішка нічого не варта, але багато дає. Вона збагачує тих, хто її отримує, не збіднюючи при цьому тих, хто її обдаровує. Вона триває мить, а пам'яті залишається часом назавжди. Вона створює щастя в будинку, породжує атмосферу доброзичливості у ділових взаєминах та служить паролем для друзів. Подаруйте один одному посмішку! Посміхайтеся, і все у вас буде гаразд!

Дитяче плаття

Правила безпечної роботи з голкою, шпильками та ножицями. 1. Голки та шпильки необхідно зберігати в () 2. Зламану голку не кидати, а передати () Класти ножиці зімкнутими лезами від працюючого; передавати їх () уперед. голки вчителеві кільцями

Правила безпечної роботи із праскою. Вмикати та вимикати праску можна тільки () руками. Праску не можна залишати без нагляду. 3. Під час роботи треба стежити, щоб підошва праски не торкалася () сухими увімкненими шнурами.

Правила безпечної роботи на швейній машині з електроприводом. Вмикати та вимикати машину можна лише тримаючи за вилку сухими руками. Під ногами повинен знаходитися () килимок Під час роботи не можна низько () до рухомих механізмів машини. 3. Не можна класти інструменти на платформу швейної машини. нахиляти гумову голову

План пошиття дитячої сукні. 1. Обробка дрібних деталей 2. Обробка середнього шва спинки 3. Приточування кишень 4. Обробка плечових швів 5 . Втачування рукавів 6 . Обробка бічних швів 7. Обробка низу сукні

Бажаю всім удачі!


20 березня 2012

Трудові операції можна поділити на основні та допоміжні.

Основна трудова операція є частиною технологічного процесу виготовлення окремих деталей або складання з них виробів (наприклад, свердління одним і тим же отворів в заготівлі).

Технологічною операцією називається окрема закінчена частина процесу обробки або збирання, що виконується на одному робочому місці одним або декількома робітниками.

Допоміжні трудові операції є головним чином попереднє орієнтування в роботі, організацію робочого місця, налаштування та налагодження верстатів, інструментів.

Щоб навчитися виконувати трудові операції так, як виконують їх слюсарі на заводах, треба мати знання, уміння та навички у роботі.

При виготовленні металевих виробівслюсарю доводиться розмічати, рубати, обпилювати заготовки, різати ножівкою, клепати, нарізати різьблення, свердлити та виконувати інші операції.

У шкільних майстернях кожен учень переважно виготовляє виріб від початку остаточно. При цьому школярі виробляють навички у виконанні багатьох операцій.

Закінчивши школу, такі учні працюють на металообробних заводах, заводах з ремонту автомобілів, тракторів, тролейбусів, майстернях з ремонту побутових металевих виробів.

Працюючи у шкільній майстерні, ви зауважували, що багато часу витрачається на допоміжні трудові операції. Так, щоб виконати отвір для ручки в заготівлі молотка, треба підібрати свердло потрібного діаметра, перевірити і налагодити верстат, пристосування кріплення, витративши на свердління двох отворів 15 - 20 хвилин.

На заводах виготовляють деталі операцій. Один робітник на верстаті виконує операцію свердління багатьох однакових деталей, інший знімає на них фаски тощо.

Таким чином, технологічний процес - від заготівлі до готового виробу - здійснюється на кількох верстатах і не одним робітником. Так, при виготовленні болтів кріплення один токар проточує заготовки до заданого розміру; інший - обробляє головку болта; третій - нарізує різьблення на стрижні. Така поопераційна організація праці дозволяє виготовляти більше виробів, швидше та кращої якості.

Кожен робітник повинен добре керувати верстатом, на якому він працює, вміти швидко налагоджувати інструмент, контролювати якість продукції.

При операційній роботіпомилка, допущена одним робітником, відбивається на роботі інших.

Неуважність, неточність призводять до шлюбу та невиконання плану бригадою, цехом.

На заводах виконання плану, а отже, і заробіток робітників залежить від злагодженості, уміння робітників швидко та якісно працювати. Керує роботою у бригаді бригадир. Він допомагає молодим робітникам опановувати професію, контролює роботу кожного, розподіляє роботи. Бригада в цеху працює за принципом: "Один за всіх, і всі за одного".

Докладніше про операційну роботу ви дізнаєтесь, коли проходитимете виробничу практикуна заводі.

Запитання

  1. Що означає поопераційне виготовлення виробів?
  2. Що називається технологічною операцією?
  3. Як розуміти слова: «Один за всіх і всі за одного»?


«Слюсарна справа», І.Г.Спірідонів,
Г.П.Буфетов, В.Г.Копелевич

Виготовляючи кілька однакових деталей, учень швидше опановує операції. На цих заняттях працюють більш напружено, ніж на звичайних заняттях. Діяти швидко, чітко, організовано необхідно кожному, хто працює в колективі. Перед початком роботи треба познайомитися з технічними вимогами, що висуваються до виробу, а по технологічної картіта креслення перевірити себе, чи зрозуміле завдання. Не забувайте, що при виконанні окремих операцій.